50 lat GRP w Polsce. Technologia, która podbija świat
Pół wieku temu w Toruniu zainstalowano pod ziemią pierwsze w Polsce rury GRP.
Z tej okazji, firma Amiblu Poland zorganizowała spotkanie prasowe podczas którego przedstawiono wyniki badań potwierdzających ich niezmieniony stan. Dziś produkty, efekt ponad pięciu dekad innowacji, doświadczeń, zaangażowania i rozwoju są eksportowane z fabryk w Dąbrowie Górniczej i Gdańsku na Europę i cały świat.
Zakopane 50 lat temu w Toruniu rury zostały dostarczone na potrzebę budowy rurociągu przy zakładach włókienniczych Elana. Opracowanie Politechniki Śląskiej wskazywało na występowanie na tym terenie ścieków o bardzo dużej kwasowości. Odpowiednie parametry techniczne zadecydowały o tym, że to właśnie rury GRP zostały wykorzystane przy tej inwestycji, która jest odporna na wszelkie tego typu korozje. Po pięćdziesięciu latach użytkowania wnioski są jednoznaczne – rury są praktycznie w stanie niezmienionym, a jej powierzchnia jest gładka. Ponadto MPWiK nie odnotowały żadnej awarii od momentu ich instalacji.
W trakcie spotkania głos zabrał Dariusz Kosiorowski, manager działu technicznego Amiblu Poland, który opowiedział nie tylko o historii GRP, ale także podkreślił jej zalety i przewagę konkurencyjną. – Rury GRP cechują się niezawodną trwałością. Są odporne na ścieranie i korozje, lżejsze od betonu, a co równie istotne, przy procesie ich produkcji poziom emisji C02 jest stosunkowy niski.
Podczas wydarzenia głos zabrał również prezes zarządu Amiblu Poland, Tomasz Wojtczak wskazywał, że rury z polskich fabryk są wykorzystywane do realizacji inwestycji na całym świecie, od USA przez Europę aż po dalekie zakątki Azji. Produkty GRP zostały użyte między innymi pod rzymskim Koloseum, w Los Angeles, na Sri Lance czy też w ponad 200 elektrowniach wodnych w Norwegii. Tomasz Wojtczak w swoim wystąpieniu odniósł się także do „Niebieskiego Ładu UE” – nowej kompleksowej strategii wodnej dla Europy. – To ogromna szansa dla polskich firm, otwierająca drzwi do znacznych środków na inwestycje w sektorze wodnym. Kluczowe jest także to, aby nie cena, a kryteria środowiskowe były głównym czynnikiem przy zamówieniach publicznych.
Amiblu jest renomowanym producentem i dostawcą rur, zbiorników oraz kształtek GRP znanych ze swojej wyjątkowo długiej żywotności oraz najwyższej jakości. Hasło przyświecające organizacji brzmi: „Szanujmy wodę tak, jak na nią zasługuje”.

Sieć stacji paliw MOYA otworzyła jubileuszową 500. stację w Kobyłce

Koniec przebudowy ul. Suwak. Na Służewcu pojedziemy nową ulicą!

Modernizacje w branży wod-kan
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.