8 korzyści stosowania technologii RFID w handlu – czy znasz je wszystkie?
Technologia RFID przekłada się na wyższe zyski przedsiębiorstw handlowych. Wykorzystanie fal radiowych do przekazywania danych skraca czas wykonywania zadań, a optymalizacja procesów sprzedażowych podnosi satysfakcję klientów z dokonanych zakupów.
Zastąpienie dotychczasowych rozwiązań systemami RFID zmniejsza ilość zasobów potrzebnych do prawidłowej identyfikacji obiektów. Oto 8 korzyści, jakie przynosi stosowanie tej technologii w branży handlowej.
- Łatwe zarządzanie stanami magazynowymi
Technologia RFID pozwala na efektywne śledzenie ścieżki towarów w czasie rzeczywistym. Dzięki zastosowaniu fal radiowych informacje są pozyskiwane bez konieczności fizycznego kontaktu z produktem. Zarządzanie stanami staje się łatwe i zajmuje niewiele czasu.
– Automatyzacja procesów z wykorzystaniem etykiet opartych na technologii RFID pozwala lepiej zarządzać magazynem. Bieżąca kontrola stanów umożliwia skuteczną realizację zleceń metodą FIFO. Ma to znaczenie w każdej branży, a zwłaszcza w spożywczej, gdzie lokalizowanie i wykorzystywanie w pierwszej kolejności produktów z krótszym terminem ważności znacznie zmniejsza ilość generowanych strat – podkreśla Dariusz J. Kawecki, menedżer produktu, odpowiedzialny za rozwiązania dotyczące automatycznej identyfikacji w firmie Etisoft.
- Ważne informacje dostępne na wyciągnięcie ręki
Możliwość uzyskania danych o produkcie korzystając z czytnika RFID niweluje potrzebę angażowania pracownika sklepu i oczekiwania na jego przybycie. Klient w ciągu sekundy otrzymuje informacje dotyczące parametrów produktu. Szybki dostęp do informacji wpływa pozytywnie na sprzedaż oraz pozyskiwanie stałych klientów.
- Szybka kontrola stanu produktów
Inwentaryzacja przy użyciu technologii RFID jest prosta i szybka. - Jej wykorzystanie pozwala na natychmiastowe uzyskanie informacji o ilości towaru, nie wymagając jednocześnie fizycznego kontaktu z każdą sztuką. Możliwe jest prawidłowe przeliczenie zasobów, nawet tych ulokowanych w trudno dostępnych miejscach. - zauważa ekspert z Etisoft.
- Eliminacja długiego oczekiwania w kolejce do kasy
RFID zmienia sposób korzystania z kas samoobsługowych. Zamiast szukania kodu na opakowaniu każdego produktu i umieszczania go pod odpowiednim kątem w celu zeskanowania, wystarczy położyć wszystkie produkty w dedykowanym miejscu. Czytnik RFID błyskawicznie odczyta dane z etykiet RFID. Czas potrzebny na zrobienie zakupów staje się krótszy, a problemy związane z odszukaniem i czytelnością kodu zostają wyeliminowane.
- Znaczne obniżenie strat
Wykorzystanie czytników RFID jako bramek antykradzieżowych to sposób na wykrycie osób opuszczających sklep z nieopłaconym towarem. System wykrywa sygnał z etykiety RFID, która nie została dezaktywowana przy kasie. Lepsza kontrola pozwala na większą wykrywalność kradzieży i obniżenie wynikających z nich strat finansowych.
- Szybkie płatności
RFID przyspiesza proces finalizacji zakupu. Sprowadza go do przyłożenia karty płatniczej do czujnika. Płatności telefonem wykorzystujące system NFC oparty na technologii RFID umożliwiają wykonanie zakupów każdemu, kto ma przy sobie smartfon. Brak gotówki czy portfela nie stanowią problemu w robieniu zakupów.
- Lepsze wyniki sprzedażowe
Wysoki poziom zainteresowania potrzebami klienta przekłada się na lepsze wyniki sprzedażowe. Inteligentne przymierzalnie umożliwiają szybki kontakt z obsługą sklepu, dzięki czemu klient może przymierzyć produkt w innym rozmiarze bez konieczności ponownego stania w kolejce do przymierzalni, co znacznie zwiększa prawdopodobieństwo sfinalizowania transakcji. Czytnik RFID może też zostać wykorzystane do wykrycia produktów wniesionych do przymierzalni, dzięki czemu istnieje możliwość zaproponowania klientowi innych elementów garderoby.
- Lepsza organizacja pracy
Szybki odczyt etykiety RFID pozwala na odnalezienie rzeczywistej lokalizacji produktu, dzięki czemu klient może szybko odnaleźć poszukiwany artykuł. Zmniejsza to również ryzyko nieprawidłowości w ułożeniu towarów, przyczynia się do lepszej organizacji obszaru i efektywnego wykorzystania czasu pracy.
To tylko kilka z licznych korzyści, jakie przynosi technologia RFID. Nowoczesna metoda identyfikacji obiektów stanowi duży krok naprzód dla każdej firmy kładącej nacisk na stały rozwój.

Z ziemniaka zrobili biznes

Jak wykorzystać kryptowaluty w biznesie?

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.