Aktualizacja oceny ryzyka w poszczególnych krajach i sektorach
AKM multiAN PR
Godebskiego 20
05-820 Piastów
artur.niewrzedowski|multian.pl| |artur.niewrzedowski|multian.pl
509433874
www.multian.pl
Normalizacja zakończona – wg. analiz Allianz Trade globalny krajobraz ryzyka poszczególnych państw wreszcie, po pięciu latach wykazuje oznaki poprawy w porównaniu z okresem sprzed pandemii.
Ocena ryzyka branż jest mniej optymistyczna, a bardziej stabilna – co prawda w ostatnim kwartale poprawa nastąpiła w 9 a pogorszenie w 5 sektorach, ale ratingi sektorowe we wszystkich regionach w większości są albo średnie (46%), albo wrażliwe na ryzyko (41%).
W skrócie:
• Normalizacja zakończona: po ostatnim kwartale Dział Analiz Ekonomicznych Allianz Trade podniósł ratingi 14 krajów, co odzwierciedla trwającą poprawę perspektyw gospodarczych.
• Droga przed nami pozostaje jednak nierówna – nadal powszechne są (w porównaniu do sytuacji sprzed kryzysu) polityki protekcjonistyczne i napięcia geopolityczne.
• Jeśli chodzi o sektory – poprawa branżowych perspektyw ryzyka jest ograniczona, z dziewięcioma wzrostami i pięcioma spadkami. Obniżki mają miejsce we wszystkich regionach, głównie w zakresie ryzyka średniego i wrażliwego, zwłaszcza w sektorze motoryzacyjnym z powodu negatywnych wydarzeń w Niemczech i Szwajcarii, a także w handlu detalicznym, w tym w Chinach z powodu słabych perspektyw dla chińskich konsumentów.
Po prawie pięciu latach, globalny krajobraz ryzyka kraju wreszcie wykazuje oznaki poprawy w porównaniu z okresem sprzed pandemii. W tym kwartale w Allianz Trade podnieśliśmy ocenę 14 krajów, były to: Azerbejdżan, Benin, Bułgaria, Chile, Czechy, Węgry, Islandia, Czarnogóra, Maroko, Namibia, Paragwaj, Tadżykistan, Trynidad i Tobago oraz Uzbekistan. Podwyżki odzwierciedlają trwającą poprawę perspektyw gospodarczych obserwowaną od kilku kwartałów. Podczas gdy koniec cyklu restrykcyjnej polityki pieniężnej wydaje się dawać wytchnienie wielu gospodarkom, nadal istnieją obawy dotyczące ryzyka politycznego i strukturalnego otoczenia biznesowego. Czynniki te nadal wpływają na kursy walutowe i trajektorie polityki pieniężnej w różnych gospodarkach.
Gospodarcza droga przed nami wciąż jednak jest nierówna. Ryzyko polityczne związane z ograniczonym dostępem do płynności w twardej walucie nadal stanowi wyzwanie, potencjalnie komplikując transfer i wymienialność walut. Skutkuje to podatnością na zagrożenia w gospodarkach, w których jest deficyt konsensusu politycznego i siły instytucjonalnej (organów centralnych). Dodatkowo, chociaż oczekiwać można, że niższe stopy procentowe złagodzą warunki finansowania, to rzeczywisty efekt przeniesienia (na sytuację firm) pozostaje niepewny, szczególnie w przypadku krajów, które nadal muszą ograniczać wydatki fiskalne i / lub tych, które utrzymują znaczną różnicę stóp procentowych (m.in. w stosunku do gospodarek rozwiniętych). Co więcej, zarówno zmienne endogeniczne, takie jak stabilność instytucjonalna, przeszkody regulacyjne i polityka protekcjonistyczna, jak i czynniki egzogeniczne, takie jak napięcia międzynarodowe, mogą znacząco wpływać na perspektywy ryzyka. Czynniki te mogą hamować postępy w poprawie warunków gospodarczych, pomimo korzystniejszej globalnej dynamiki finansowej.
Ograniczona poprawa pod względem ryzyka z perspektywy sektorowej wg. Działu Analiz Ekonomicznych Allianz Trade – z dziewięcioma wzrostami i pięcioma spadkami (ostatni kwartał). Jest to to piąty kwartał z rzędu z niewielką liczbą zmian z perspektywy historycznej, nawet po wyłączeniu szczególnego okresu w trakcie i tuż po pandemii Covid-19. Odzwierciedla to brak dynamiki globalnej gospodarki, ze stałym wzrostem, ale wciąż poniżej (oczekiwanego) potencjału w obliczu: zmniejszającego się ryzyka recesji w strefie euro, ale rosnącego w USA oraz Chin – radzących sobie ze spowolnieniem gospodarczym ale przed zbliżającą się konsolidacją fiskalną. Drugim czynnikiem wpływającym na marazm w poprawie perspektyw branżowych jest wczesny etap oczekiwanego złagodzenia warunków finansowych i monetarnych, a trzecim – szereg niepewności geopolitycznych.
Podobnie jak w II kwartale, lepsze oceny ryzyka za poprzedni kwartał dotyczą głównie sektora transportowego w Ameryce Łacińskiej (Panama) i Azji (Chiny), a także sektora papierniczego w Meksyku i Hiszpanii. Hiszpania wyróżnia się dwoma innymi kluczowymi sektorami, a mianowicie rolno-spożywczym i chemicznym, w których ocena ryzyka zmieniła się z wrażliwej na średnią. Ponadto warto zauważyć, że usługi IT w Meksyku i budownictwo w Panamie nie są już w kategorii wysokiego ryzyka a farmacja w Brazylii powróciła w rejon niskiego ryzyka.
Z kolei we wszystkich regionach doszło do obniżenia ratingów (głównie ze średniego do wrażliwego ryzyka) przede wszystkim w sektorze motoryzacyjnym – głównie ze względu na zmiany w Niemczech i Szwajcarii, a także w sprzedaży detalicznej w Chinach ze względu na słabe perspektywy dla chińskich konsumentów.
Ogólnie rzecz biorąc, korekty te zaowocowały do kolejnym nieznacznie dodatnim saldem zmian ratingów, przedłużając trend utrzymujący się od dwóch lat, oraz do ogólnie stabilnego globalnego obrazu ratingów. Według stanu na III kwartał 2024 r., w tym ostatnim przypadku niewielka większość sektorów (55%) znajduje się po stronie pozytywnej (niskie lub średnie ryzyko). Jednak ratingi sektorów są w większości albo średnie (46%), albo wrażliwe na ryzyko (41%) we wszystkich regionach. Ogólny rozrzut ryzyka pozostaje zauważalny między stosunkowo najbezpieczniejszym regionem (Azja) a najbardziej ryzykownym (Ameryka Łacińska). Ogólnie rzecz biorąc, sektorów o niskim ryzyku jest nadal mniej (10%) niż przed pandemią (15% w 4. kwartale 2019 r.). Sześć sektorów nadal wyróżnia się najwolniejszym powrotem do poziomów ryzyka sprzed pandemii i sprzed wojny na Ukrainie: handel detaliczny, chemikalia i tekstylia, a następnie sprzęt transportowy², producenci samochodów i budownictwo.
Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie
SHEIN wygenerował w 2023 roku 119 mln euro do polskiego PKB
Pierwszy Kreuzberg Kraft Kebap poza stolicą – Chajzer postawił na Manufakturę
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Prąd z największej prywatnej inwestycji energetycznej w Polsce popłynie w 2027 roku. Polenergia dostała właśnie potężny zastrzyk finansowania
Polenergia S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę pożyczki ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na budowę morskich farm wiatrowych. Finansowanie wyniesie 750 mln zł i zostanie wykorzystane do budowy dwóch farm o łącznej mocy 1440 MW. Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce realizuje ten projekt z norweskim Equinorem. Prace związane z budową fundamentów turbin na Bałtyku mają się rozpocząć w 2026 roku. Projekty offshorowe będą jednym z filarów nowej strategii Polenergii, nad którą spółka właśnie pracuje.
Przemysł
Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością [DEPESZA]
Innowacje cyfrowe w przemyśle, choć wiążą się z kosztami i wyzwaniami, są jednak postrzegane przez firmy jako szansa. To podejście przekłada się na większą otwartość do ich wdrażania i chęć inwestowania. Ponad 90 proc. firm przemysłowych w Polsce, które wprowadziły co najmniej jedno rozwiązanie Przemysłu 4.0, dostrzega wyraźną poprawę efektywności procesów produkcyjnych – wynika z nowego raportu Autodesk. Choć duża jest wśród nich świadomość narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, na razie tylko 14 proc. wykorzystuje je w swojej działalności.
Prawo
Przez „wrzutkę legislacyjną” saszetki nikotynowe mogły zniknąć z rynku. Przedsiębiorcy domagają się konsultowania nowych przepisów
Coraz popularniejsze na rynku saszetki z nikotyną do tej pory funkcjonują poza systemem fiskalnym i zdrowotnym. Nie są objęte akcyzą ani zakazem sprzedaży osobom niepełnoletnim. Dlatego też sami producenci od dawna apelują do rządu o objęcie ich regulacjami, w tym podatkiem akcyzowym, żeby uporządkować rosnący rynek i zabezpieczyć wpływy budżetowe państwa. Ministerstwo Zdrowia do projektu ustawy porządkującej rynek e-papierosów bez zapowiedzi dodało regulację dotyczącą saszetek nikotynowych, która jednak w praktyce mogła zlikwidować tę kategorię wyrobów na rynku. Przedsiębiorcy nie kryją rozczarowania sposobem, w jaki wprowadzane są zmiany w przepisach regulujących rynek.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.