Aktualizacja oceny ryzyka w poszczególnych krajach i sektorach
AKM multiAN PR
Godebskiego 20
05-820 Piastów
artur.niewrzedowski|multian.pl| |artur.niewrzedowski|multian.pl
509433874
www.multian.pl
Normalizacja zakończona – wg. analiz Allianz Trade globalny krajobraz ryzyka poszczególnych państw wreszcie, po pięciu latach wykazuje oznaki poprawy w porównaniu z okresem sprzed pandemii.
Ocena ryzyka branż jest mniej optymistyczna, a bardziej stabilna – co prawda w ostatnim kwartale poprawa nastąpiła w 9 a pogorszenie w 5 sektorach, ale ratingi sektorowe we wszystkich regionach w większości są albo średnie (46%), albo wrażliwe na ryzyko (41%).
W skrócie:
• Normalizacja zakończona: po ostatnim kwartale Dział Analiz Ekonomicznych Allianz Trade podniósł ratingi 14 krajów, co odzwierciedla trwającą poprawę perspektyw gospodarczych.
• Droga przed nami pozostaje jednak nierówna – nadal powszechne są (w porównaniu do sytuacji sprzed kryzysu) polityki protekcjonistyczne i napięcia geopolityczne.
• Jeśli chodzi o sektory – poprawa branżowych perspektyw ryzyka jest ograniczona, z dziewięcioma wzrostami i pięcioma spadkami. Obniżki mają miejsce we wszystkich regionach, głównie w zakresie ryzyka średniego i wrażliwego, zwłaszcza w sektorze motoryzacyjnym z powodu negatywnych wydarzeń w Niemczech i Szwajcarii, a także w handlu detalicznym, w tym w Chinach z powodu słabych perspektyw dla chińskich konsumentów.
Po prawie pięciu latach, globalny krajobraz ryzyka kraju wreszcie wykazuje oznaki poprawy w porównaniu z okresem sprzed pandemii. W tym kwartale w Allianz Trade podnieśliśmy ocenę 14 krajów, były to: Azerbejdżan, Benin, Bułgaria, Chile, Czechy, Węgry, Islandia, Czarnogóra, Maroko, Namibia, Paragwaj, Tadżykistan, Trynidad i Tobago oraz Uzbekistan. Podwyżki odzwierciedlają trwającą poprawę perspektyw gospodarczych obserwowaną od kilku kwartałów. Podczas gdy koniec cyklu restrykcyjnej polityki pieniężnej wydaje się dawać wytchnienie wielu gospodarkom, nadal istnieją obawy dotyczące ryzyka politycznego i strukturalnego otoczenia biznesowego. Czynniki te nadal wpływają na kursy walutowe i trajektorie polityki pieniężnej w różnych gospodarkach.
Gospodarcza droga przed nami wciąż jednak jest nierówna. Ryzyko polityczne związane z ograniczonym dostępem do płynności w twardej walucie nadal stanowi wyzwanie, potencjalnie komplikując transfer i wymienialność walut. Skutkuje to podatnością na zagrożenia w gospodarkach, w których jest deficyt konsensusu politycznego i siły instytucjonalnej (organów centralnych). Dodatkowo, chociaż oczekiwać można, że niższe stopy procentowe złagodzą warunki finansowania, to rzeczywisty efekt przeniesienia (na sytuację firm) pozostaje niepewny, szczególnie w przypadku krajów, które nadal muszą ograniczać wydatki fiskalne i / lub tych, które utrzymują znaczną różnicę stóp procentowych (m.in. w stosunku do gospodarek rozwiniętych). Co więcej, zarówno zmienne endogeniczne, takie jak stabilność instytucjonalna, przeszkody regulacyjne i polityka protekcjonistyczna, jak i czynniki egzogeniczne, takie jak napięcia międzynarodowe, mogą znacząco wpływać na perspektywy ryzyka. Czynniki te mogą hamować postępy w poprawie warunków gospodarczych, pomimo korzystniejszej globalnej dynamiki finansowej.
Ograniczona poprawa pod względem ryzyka z perspektywy sektorowej wg. Działu Analiz Ekonomicznych Allianz Trade – z dziewięcioma wzrostami i pięcioma spadkami (ostatni kwartał). Jest to to piąty kwartał z rzędu z niewielką liczbą zmian z perspektywy historycznej, nawet po wyłączeniu szczególnego okresu w trakcie i tuż po pandemii Covid-19. Odzwierciedla to brak dynamiki globalnej gospodarki, ze stałym wzrostem, ale wciąż poniżej (oczekiwanego) potencjału w obliczu: zmniejszającego się ryzyka recesji w strefie euro, ale rosnącego w USA oraz Chin – radzących sobie ze spowolnieniem gospodarczym ale przed zbliżającą się konsolidacją fiskalną. Drugim czynnikiem wpływającym na marazm w poprawie perspektyw branżowych jest wczesny etap oczekiwanego złagodzenia warunków finansowych i monetarnych, a trzecim – szereg niepewności geopolitycznych.
Podobnie jak w II kwartale, lepsze oceny ryzyka za poprzedni kwartał dotyczą głównie sektora transportowego w Ameryce Łacińskiej (Panama) i Azji (Chiny), a także sektora papierniczego w Meksyku i Hiszpanii. Hiszpania wyróżnia się dwoma innymi kluczowymi sektorami, a mianowicie rolno-spożywczym i chemicznym, w których ocena ryzyka zmieniła się z wrażliwej na średnią. Ponadto warto zauważyć, że usługi IT w Meksyku i budownictwo w Panamie nie są już w kategorii wysokiego ryzyka a farmacja w Brazylii powróciła w rejon niskiego ryzyka.
Z kolei we wszystkich regionach doszło do obniżenia ratingów (głównie ze średniego do wrażliwego ryzyka) przede wszystkim w sektorze motoryzacyjnym – głównie ze względu na zmiany w Niemczech i Szwajcarii, a także w sprzedaży detalicznej w Chinach ze względu na słabe perspektywy dla chińskich konsumentów.
Ogólnie rzecz biorąc, korekty te zaowocowały do kolejnym nieznacznie dodatnim saldem zmian ratingów, przedłużając trend utrzymujący się od dwóch lat, oraz do ogólnie stabilnego globalnego obrazu ratingów. Według stanu na III kwartał 2024 r., w tym ostatnim przypadku niewielka większość sektorów (55%) znajduje się po stronie pozytywnej (niskie lub średnie ryzyko). Jednak ratingi sektorów są w większości albo średnie (46%), albo wrażliwe na ryzyko (41%) we wszystkich regionach. Ogólny rozrzut ryzyka pozostaje zauważalny między stosunkowo najbezpieczniejszym regionem (Azja) a najbardziej ryzykownym (Ameryka Łacińska). Ogólnie rzecz biorąc, sektorów o niskim ryzyku jest nadal mniej (10%) niż przed pandemią (15% w 4. kwartale 2019 r.). Sześć sektorów nadal wyróżnia się najwolniejszym powrotem do poziomów ryzyka sprzed pandemii i sprzed wojny na Ukrainie: handel detaliczny, chemikalia i tekstylia, a następnie sprzęt transportowy², producenci samochodów i budownictwo.

Spoglądając w przyszłość Unii Europejskiej, czyli o wzmocnieniu bezpieczeństwa i konkurencyjności do 2040 roku

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.