Allianz Trade gwarantem Grupy Żabka w zakupie zielonej energii
AKM multiAN PR
Godebskiego 20
05-820 Piastów
artur.niewrzedowski|multian.pl| |artur.niewrzedowski|multian.pl
509433874
www.multian.pl
Allianz Trade uczestniczy jako gwarant w procesie długoterminowego zakupu odnawialnej energii elektrycznej przez Żabka Polska od Grupy Qair w ramach kontraktu Power Purchase Agreement (PPA).
Allianz Trade jest pierwszym w Polsce ubezpieczycielem należności, który wystawił gwarancje w ramach zabezpieczenia wirtualnego kontraktu na zakup energii PPA (Power Purchase Agreement) przez Grupę Żabka. Beneficjentami gwarancji są spółki z Grupy Qair – niezależnego producenta energii odnawialnej. Wystawione przez Allianz Trade gwarancje mają na celu zabezpieczenie finansowego rozliczenia sprzedaży energii odnawialnej, pochodzącej z parku wiatrowego oraz wielkoskalowej farmy fotowoltaicznej.
- Energia zawsze była kluczowym czynnikiem dla biznesu, a w obecnym kontekście jest to jeszcze bardziej aktualne stwierdzenie. Gwarantując umowy jej rozliczenia w formie PPA, Allianz Trade wspiera stabilne i bezpieczne dostawy energii dla firm. Naszą dumę z bycia częścią tego porozumienia zwiększa fakt, iż wiąże się ono z bezpośrednim dostępem do odnawialnych źródeł energii, które odgrywają coraz większą rolę w operacyjnym funkcjonowaniu firm – mówi Andrzej Puta, Dyrektor Biura Gwarancji Ubezpieczeniowych w Allianz Trade Polska.
Gwarantowany przez Allianz Trade kontrakt PPA na odbiór energii odnawialnej wzmacnia realizację przyjętego przez Grupę Żabka Polska procesu dekarbonizacji, będącego elementem Strategii Odpowiedzialności ESG. Filar Zielona Planeta przewiduje redukcję o 25% emisji w zakresie 1 i 2 do końca 2026 roku oraz obniżenie intensywności emisji sklepów o 70%, włączając w to wykorzystanie zielonej energii w sieci franczyzowej – uważa Paweł Próchniewicz, Dyrektor Skarbu w Grupie Żabka.
Grupa Żabka zarządza największą w Polsce siecią prawie 10 000 sklepów convenience prowadzonych przez ponad 8,6 tys. franczyzobiorców, w których codzienne zakupy robi blisko 3 mln klientów. Firma należy do zarejestrowanej w Luksemburgu spółki private equity CVC Capital Partners.
Grupa Qair jest niezależnym producentem energii odnawialnej. Opracowuje, finansuje, buduje oraz obsługuje projekty związane z produkcją i magazynowaniem energii słonecznej, lądowej i morskiej energii wiatrowej, energii wodnej, przetwarzania odpadów na energię oraz ekologicznego wodoru. Grupa posiada ponad 1 GW mocy w eksploatacji w budowie. Rozwija portfolio o mocy 30 GW w 20 krajach zlokalizowanych w Europie, Ameryce Łacińskiej i Afryce.
Qair Polska posiada portfel aktywów wiatrowych i fotowoltaicznych obejmujący: 368 MW projektów w pełni operacyjnych oraz ponad 2,5 GW we wczesnej fazie rozwoju. Qair Polska oferuje sprzedaż energii dużym podmiotom gospodarczym w ramach długoletnich umów cPPA.

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.