APA Group na misji gospodarczej w Düsseldorfie
APA Group na misji gospodarczej w Düsseldorfie
W dniach 9-10 września 2024 roku odbyła się misja gospodarcza zorganizowana przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach we współpracy z NRW.Global Business oraz kancelarią TIGGES. Misja miała na celu zacieśnienie współpracy pomiędzy polskimi i niemieckimi firmami z sektora odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz IT. Wydarzenie miało miejsce w Düsseldorfie, stolicy kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia, będącego jednym z kluczowych ośrodków gospodarczych Niemiec.
Jednym z prelegentów misji był dr inż. Artur Pollak, Prezes Zarządu APA Group, który wygłosił prelekcję pt. „Od danych do decyzji”. W swoim wystąpieniu dr Pollak skupił się na zastosowaniu nowoczesnych narzędzi transformacji cyfrowej w automatyce przemysłowej, zarządzaniu infrastrukturą przedsiębiorstw oraz efektywności energetycznej. Omówił, jak dane zbierane w czasie rzeczywistym mogą wspierać podejmowanie decyzji strategicznych, optymalizując procesy produkcyjne i energetyczne w przedsiębiorstwach.
Misja gospodarcza była także okazją do nawiązania nowych kontaktów handlowo-gospodarczych oraz wymiany doświadczeń między uczestnikami. W programie znalazły się spotkania z przedstawicielami NRW.Global Business, a także wizyta studyjna w KENO GmbH – wiodącej firmie w sektorze odnawialnych źródeł energii.
Ważnym punktem wydarzenia było także oficjalne otwarcie przedstawicielstwa Regionalnej Izby Gospodarczej w Düsseldorfie, gdzie dr Dominik Wagner, senior partner kancelarii TIGGES, został mianowany przedstawicielem RIG.
W misji gospodarczej udział wzięło około 50 uczestników, w tym przedstawiciele zarówno polskich, jak i niemieckich firm oraz instytucji. Ze strony polskiej reprezentowali ją m.in. Tomasz Zjawiony oraz Marlena Miąsko, z Zarządu RIG, dr inż. Artur Pollak, Prezes Zarządu APA Group, dr Marcin Tyslik, Konsul Honorowy RFN, Kamil Bąk, Prezes Fonseka IT Sp. z o.o., Artur Sarosiek, Dyrektor Zarządzający Energy Solution, Robert Galara, Wiceprezes Zarządu Galmet sp. z o.o., oraz Dariusz Siudmak, Dyrektor sprzedaży eksportowej w Galmet sp. z o.o. Ze strony niemieckiej wśród uczestników znaleźli się m.in. Paul Frederik Höller z Ministerstwa Gospodarki, Przemysłu, Ochrony Klimatu i Energii Nadrenii Północnej-Westfalii oraz przedstawiciele NRW.Global Business i niemieckich firm działających w sektorach OZE i IT.

Spoglądając w przyszłość Unii Europejskiej, czyli o wzmocnieniu bezpieczeństwa i konkurencyjności do 2040 roku

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Duże możliwości korzystania z funduszy europejskich przez polskie firmy. Szczególnie w obszarze obronności
W ramach polityki spójności i Krajowego Planu Odbudowy Polska ma do dyspozycji 190 mld zł na wsparcie polskich firm. Środków dla przedsiębiorców nie zabraknie również w nowej perspektywie finansowej po 2027 roku. Dedykowane im programy KPO obejmują nie tylko wsparcie finansowe, ale również inwestycje i reformy deregulujące polską gospodarkę. Ich celem jest zwiększenie jej konkurencyjności, jak również bezpieczeństwa w kontekście położenia geopolitycznego Polski. Na szczególnie szeroką ofertę programów mogą liczyć sektory obronności i transportowy.
Farmacja
Zniesienie zakazu reklamy aptek może zwiększyć świadomość pacjentów o usługach farmaceutycznych. Taki może być skutek wyroku TSUE

W czerwcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo UE. To oznacza, że Polska będzie musiała dostosować regulacje. Dla pacjentów wyrok oznacza szerszy dostęp do informacji o usługach farmaceutycznych, a dla właścicieli aptek – możliwość legalnej komunikacji z rynkiem. Naczelna Rada Aptekarska obawia się chaosu prawnego i wezwała resort zdrowia do uregulowania sytuacji prawnej.
Prawo
Przemysł chemiczny czeka na szczegóły unijnego wsparcia dla sektora. Najważniejsza jest obniżka cen energii

Komisja Europejska przedstawiła plan działania dla modernizacji i wzmocnienia konkurencyjności unijnego przemysłu chemicznego. Plan ma być rozwiązaniem najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem chemicznym w Europie, w tym m.in. wysokich cen energii i nieuczciwej konkurencji na rynkach zagranicznych. KE chce również promować inwestycje w innowacje, ESG, a także uprościć unijne przepisy dotyczące chemikaliów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.