APA Group na misji gospodarczej w Düsseldorfie
APA Group na misji gospodarczej w Düsseldorfie
W dniach 9-10 września 2024 roku odbyła się misja gospodarcza zorganizowana przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach we współpracy z NRW.Global Business oraz kancelarią TIGGES. Misja miała na celu zacieśnienie współpracy pomiędzy polskimi i niemieckimi firmami z sektora odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz IT. Wydarzenie miało miejsce w Düsseldorfie, stolicy kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia, będącego jednym z kluczowych ośrodków gospodarczych Niemiec.
Jednym z prelegentów misji był dr inż. Artur Pollak, Prezes Zarządu APA Group, który wygłosił prelekcję pt. „Od danych do decyzji”. W swoim wystąpieniu dr Pollak skupił się na zastosowaniu nowoczesnych narzędzi transformacji cyfrowej w automatyce przemysłowej, zarządzaniu infrastrukturą przedsiębiorstw oraz efektywności energetycznej. Omówił, jak dane zbierane w czasie rzeczywistym mogą wspierać podejmowanie decyzji strategicznych, optymalizując procesy produkcyjne i energetyczne w przedsiębiorstwach.
Misja gospodarcza była także okazją do nawiązania nowych kontaktów handlowo-gospodarczych oraz wymiany doświadczeń między uczestnikami. W programie znalazły się spotkania z przedstawicielami NRW.Global Business, a także wizyta studyjna w KENO GmbH – wiodącej firmie w sektorze odnawialnych źródeł energii.
Ważnym punktem wydarzenia było także oficjalne otwarcie przedstawicielstwa Regionalnej Izby Gospodarczej w Düsseldorfie, gdzie dr Dominik Wagner, senior partner kancelarii TIGGES, został mianowany przedstawicielem RIG.
W misji gospodarczej udział wzięło około 50 uczestników, w tym przedstawiciele zarówno polskich, jak i niemieckich firm oraz instytucji. Ze strony polskiej reprezentowali ją m.in. Tomasz Zjawiony oraz Marlena Miąsko, z Zarządu RIG, dr inż. Artur Pollak, Prezes Zarządu APA Group, dr Marcin Tyslik, Konsul Honorowy RFN, Kamil Bąk, Prezes Fonseka IT Sp. z o.o., Artur Sarosiek, Dyrektor Zarządzający Energy Solution, Robert Galara, Wiceprezes Zarządu Galmet sp. z o.o., oraz Dariusz Siudmak, Dyrektor sprzedaży eksportowej w Galmet sp. z o.o. Ze strony niemieckiej wśród uczestników znaleźli się m.in. Paul Frederik Höller z Ministerstwa Gospodarki, Przemysłu, Ochrony Klimatu i Energii Nadrenii Północnej-Westfalii oraz przedstawiciele NRW.Global Business i niemieckich firm działających w sektorach OZE i IT.
BCC: budżet, inwestycje, podatki
Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Ministerstwo Finansów chce objąć akcyzą wkłady do e-papierosów. Eksperci prognozują upadek polskich producentów i wzrost szarej strefy
Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym przewiduje objęcie podatkiem akcyzowym nowych kategorii wyrobów, w tym wielorazowych papierosów elektronicznych czy podgrzewaczy tytoniu. W tym pierwszym przypadku ustawodawca chce opodatkować nie tylko samo urządzenie, ale także POD, czyli wkład do niego. Organizacje przedsiębiorców i plantatorów tytoniu ostrzegają, że to prowadziłoby do sytuacji, w której jeden produkt byłby opodatkowany dwu-, a nawet trzykrotnie, z negatywnymi skutkami dla obrotu gospodarczego w Polsce.
Polityka
Przyszłość relacji transatlantyckich wśród głównych tematów posiedzenia PE. Europa jest gotowa do współpracy
Na pierwszej w tym roku sesji Parlamentu Europejskiego europosłowie będą debatować nad przyszłością relacji na linii UE–USA. Przewodnicząca PE Roberta Metsola podczas otwarcia sesji podkreśliła, że obecne realia polityczne będą wymagały odnowionego sojuszu transatlantyckiego, a Europa jest gotowa do współpracy z administracją 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Donald Trump w swoim przemówieniu po zaprzysiężeniu zapowiedział wysiłki na rzecz kończenia wojen i wprowadzania pokoju na świecie.
Handel
W tym roku import cementu z Ukrainy może przekroczyć milion ton. To oznacza problemy polskich producentów
Polscy producenci cementu obawiają się silnej konkurencji z Ukrainy. W ubiegłym roku import tego surowca zza wschodniej granicy wyniósł ok. 600–700 tys. t, prawie dwa razy więcej niż rok wcześniej. W kolejnych miesiącach dynamika może jeszcze przyspieszyć, dlatego sektor apeluje o kontyngenty ilościowe lub inny rodzaj wsparcia ze strony UE. Bez tego trudno będzie mu rywalizować z producentami z Ukrainy i innych państw, które nie muszą spełniać klimatycznych wymogów UE.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.