Automatyzacja THT – podstawa sukcesu to renomowani partnerzy
Integracja rozwiązań dostarczanych przez znanych dostawców, pozwala na skuteczną automatyzację montażu THT. Taka sytuacja ma miejsce w małopolskiej firmie Fitech. Dzięki stacjom montażowym nowej generacji, ręczne osadzanie komponentów elektronicznych może niebawem odejść w zapomnienie.
W przemyśle elektronicznym udało się zautomatyzować wiele procesów. W dużym stopniu dotyczy to również montażu. Są jednak zadania, które trudno powierzyć w całości robotom. Największe wyzwania stawia montaż przewlekany (THT). W fabrykach produkujących elektronikę, większość elementów przewlekanych wciąż osadzana jest na płytkach ręcznie. Przyczyn tego stanu rzeczy jest kilka. Chodzi m.in. o różne sposoby pakowania komponentów, ich niestandardową szerokość, odmienne kąty obsadzania czy konieczność formowania wyprowadzeń. Tego typu czynniki znacząco utrudniają realizację montażu THT za pomocą standardowych maszyn. Ograniczenia przełamywane są jednak coraz szybciej. Udaje się to m.in. krakowskiej firmie Fitech, która postawiła na współpracę z renomowanymi partnerami technologicznymi, takimi jak ABB, B&R czy Microsoft Azure.
Współpraca z renomowanymi partnerami przyspieszyła prace nad automatyzacją THT
Fitech to firma inżynierska z branży high-tech, obecna na rynku od blisko 25 lat. Spółka zajmuje się kompleksową automatyzacją i robotyzacją procesów produkcyjnych oraz systemów testowych dla wielu branż przemysłowych. Jej flagowym produktem jest AI.Rob – linia inteligentnych maszyn, stworzonych z myślą o łatwej integracji z innymi podzespołami, m.in. systemami wizyjnymi oraz rozwiązaniami opartymi o sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe.
Fitech tworzy autorskie rozwiązania, ale podejmuje również współpracę ze znanymi markami. Taka strategia pozwoliła firmie osiągnąć wysoką skuteczność w automatyzacji THT. Opracowane przez Fitech maszyny do montażu przewlekanego, oparte są na ramieniu robotycznym ABB i komputerze przemysłowym B&R ze zintegrowanym panelem.
– System B&R jest rozbudowany, elastyczny i przyjazny dla użytkownika, dlatego zdecydowaliśmy się na jego zastosowanie również w tym projekcie. Ważna dla nas była również łatwa integracja systemu B&R z robotami ABB oraz wsparcie techniczne świadczone przez dostawcę na każdym etapie wdrożenia – wyjaśnia Krzysztof Pyclik, kierownik R&D obszaru automatyzacji i robotyzacji w Fitech.
Aplikację do zarządzania maszyną i jej procesami, Fitech oparł na platformie chmurowej Microsoft Azure. Platforma pozwala na gromadzenie bardzo dużych ilości danych, pozyskiwanych w trakcie montażu. Stanowią one podstawę uczenia maszynowego, w wyniku którego powstają algorytmy sztucznej inteligencji, wspierające proces pobierania komponentów niestandardowych. Dzięki zaawansowanej analizie big data, platforma Azure – w oparciu o zgromadzone dane – generuje raporty, kluczowe dla ciągłej poprawy efektywności procesu, oraz wskazania dotyczące montażu dla poszczególnych komponentów.
Maszyna montażowa dostosowana do wymagań przemysłu 4.0
Platforma B&R wykorzystuje technologię Hypervisor, która pozwala na jednoczesne uruchomienie na jednym urządzeniu dwóch systemów operacyjnych czasu rzeczywistego i ogólnego przeznaczenia. Praca tych dwóch systemów ułatwiła Fitech przygotowanie maszyny montażowej do współpracy z platformami ERP i MES oraz dostosowanie jej do wymagań przemysłu 4.0.
Do wizualizacji panelu operatorskiego wykorzystano technologię mapp View. Umożliwia ona wyświetlanie interfejsu graficznego w przeglądarce internetowej. Dzięki temu, osoby nadzorujące proces montażu, mają podgląd maszyny THT z różnych miejsc i mogą obsługiwać ją w trybie zdalnym.
– Wykorzystaliśmy również zintegrowany system bezpieczeństwa B&R, dzięki czemu nie musieliśmy budować odrębnej sieci komunikacji między sterownikiem głównym, a systemem bezpieczeństwa. Całość pozwoliła nam uzyskać unikatową funkcjonalność dynamicznego podłączania podajników i narzędzi, bez konieczności wyłączania całej maszyny, oraz znacząco ograniczyła ilość okablowania – mówi Krzysztof Pyclik.
Automatyzacja THT dzięki innowacyjnemu wykorzystaniu możliwości oprogramowania
Partnerstwo ze znanymi markami pozwoliło Fitech na szybszą realizację nowych projektów. Przede wszystkim jednak, firma znacząco przybliżyła się do zakończenia prac nad rozwiązaniem modularnym, które umożliwia integrację maszyny THT z podzespołami, kluczowymi dla skutecznej automatyzacji montażu przewlekanego.
– Integracja rozwiązań dostarczanych przez renomowanych partnerów technologicznych, z którymi Fitech współpracuje od lat, pozwoliła uzyskać efekt synergii. Warto zaznaczyć, że na liście naszych dostawców jest więcej uznanych firm. Nieustannie analizujemy ofertę związaną z najnowszymi technologiami i dbamy o zgodność naszych rozwiązań z najnowszymi trendami. Zawsze korzystamy z najwyższej jakości systemów dostępnych na rynku, co pozwala nam tworzyć innowacyjne rozwiązania, których oczekują nasi klienci – konkluduje Krzysztof Pyclik.
Obecnie spółka z Małopolski dysponuje maszyną potrafiącą samodzielnie pobierać elementy z różnego rodzaju opakowań, formować je i obsadzać pod różnymi kątami, niezależnie od rozstawu nóżek. Wszystko to bez konieczności przezbrojenia maszyny, wyłącznie w oparciu o możliwości software'u.

Z ziemniaka zrobili biznes

Jak wykorzystać kryptowaluty w biznesie?

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.