Axpo Polska z umową na sprzedaż gazu ziemnego URSA Polska
- Kontrakt Axpo z URSA Polska zakłada elastyczny model zakupowy.
- Umowa gwarantuje także otwartość na udział strony trzeciej w grupowych zakupach gazu w Unii Europejskiej.
- Zakupiony gaz zasili fabrykę URSA Polska w Dąbrowie Górniczej, która produkuje materiały do izolacji termicznej, zapewniając rozwiązania służące poprawie efektywności energetycznej.
Axpo Polska, spółka ze szwajcarskiej Grupy Axpo, oraz URSA Polska, jeden z wiodących producentów i dystrybutorów najwyższej klasy materiałów izolacyjnych stosowanych w budownictwie, podpisali umowę na sprzedaż gazu ziemnego. Paliwo gazowe zakupione w ramach umowy zasili zakład produkcyjny URSA w Dąbrowie Górniczej. Kontrakt zakłada elastyczną strukturę zakupową indeksowaną do rynku gazu ziemnego. W ramach umowy, URSA Polska ma możliwość zabezpieczania wolumenu jak i zakupu niezabezpieczonej konsumpcji na rynku dnia następnego.
Elastyczność polskiego kontraktu przewiduje także implementację strony trzeciej, na przykład udziału w grupowych zakupach gazu Unii Europejskiej. Jest to nowy mechanizm zakupowy wprowadzony na rynek europejski z początkiem tego roku. Ma przeciwdziałać zależności od dostaw gazu ziemnego z Rosji, a także ustabilizować i obniżyć ceny tego paliwa na rynku wewnętrznym UE. Komisja Europejska zapowiada kolejne przetargi jeszcze na ten rok kalendarzowy.
– Dzięki naszej międzynarodowej pozycji możemy oferować klientom rozwiązania oparte na konkurencyjnych warunkach, zarówno w zakresie zakupu energii elektrycznej jak i gazu. URSA Polska to partner, który ma dużą wiedzę na temat rynku oraz jasno sprecyzowane wymagania i potrzeby, co przełożyło się na szybki proces negocjacyjny. To także doświadczona, międzynarodowa firma, która dostrzega potrzebę wytężonych działań w kierunku zrównoważonego rozwoju i niezależności od paliw kopalnych. Doceniamy możliwość współpracy z takim partnerem – mówi Paweł Wierzbicki, dyrektor działu Origination i członek zarządu Axpo Polska.
Axpo współpracuje z URSA także na rynku niemieckim, a z Etex, do której należy URSA, działa także w Wielkiej Brytanii. Kontrakt podpisany w Polsce umacnia pozycję Axpo jako międzynarodowego dostawcę usług energetycznych.
– Axpo Polska przedstawiło elastyczne rozwiązanie dostosowane do naszych potrzeb, dzięki któremu możemy zapewnić efektywną dostawę naszych produktów do klientów. Wycena gazu na transparentnych rynkach zwiększa możliwości oraz umożliwia realizację naszej strategii zakupowej. Przy wyborze partnera ważne było dla nas także to, aby podzielał naszą wizję i zaangażowanie, które inwestujemy w tworzenie gospodarki niskoemisyjnej. Wspólne wartości, w szczególności te związane ze zrównoważonym rozwojem, znajdujemy we współpracy z Axpo – mówi Mirosław Gawryluk, dyrektor zarządzający URSA w Polsce oraz krajach nordyckich i bałtyckich.

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.