BCC i Ministerstwo Finansów wyróżniło najlepsze urzędy skarbowe w Polsce
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl
14 maja w Ministerstwie Finansów, podczas finału konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy”, organizowanego przez Business Centre Club, już po raz 21. wyróżnione zostały najlepiej funkcjonujące urzędy skarbowe w kraju.
W tegorocznej edycji konkursu ponad 10 600 przedsiębiorców oceniło pracę 378 urzędów skarbowych. 43 najlepiej funkcjonujące placówki zostały już po raz dwudziesty pierwszy nagrodzone tytułem „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy”. To wyróżnienie od przedsiębiorców dla urzędów skarbowych i ich pracowników. Laureaci mogą posługiwać się przyznanym tytułem przez rok, do czasu rozstrzygnięcia kolejnej edycji konkursu.
- W ramach tegorocznej edycji oceniane były między innymi: jakość obsługi w urzędach skarbowych oraz łatwość komunikacji i kompetencje pracowników. Czasami wystarczy wskazać przedsiębiorcy źródło wiedzy, udzielić merytorycznej odpowiedzi na pytania lub wskazać właściwe ścieżki załatwienia danej sprawy, żeby zapobiec popełnieniu przez niego błędu lub uniknąć potencjalnego ryzyka - ocenia dr Jacek Goliszewski, prezes Business Centre Club.
- Cyfryzacja systemów procesów i komunikacji pomiędzy urzędami a przedsiębiorcami jest konieczna. Coraz więcej rutynowych i powtarzalnych obowiązków podatkowych jest realizowanych za pośrednictwem Internetu. Obie strony tych relacji wiele elektronicznych procesów już z powodzeniem opanowały, ale przed nami kolejne wyzwania jak KSeF, czy e-Doręczenia, które w niedługiej perspektywie staną się istotną częścią codziennych kontaktów przedsiębiorców z administracją skarbową. Właściwa implementacja nowych cyfrowych narzędzi oraz świadomość ich funkcjonalności i korzyści, jakie płyną z ich wykorzystywania to warunek konieczny, aby z powodzeniem pobudzać i rozwijać przedsiębiorczość. Widzę tu wiele korzyści dla przedsiębiorców, ale konieczne jest też większe zaangażowanie administracji państwowej w edukację i przemyślane działania zachęcające biznes, szczególnie mały i średni, do stosowania najnowszych rozwiązań elektronicznych. - dodaje Jacek Goliszewski.
W Krajowej Administracji Skarbowej stawiamy na systematyczny rozwój digitalizacji i cyfryzacji. Konsekwentnie wprowadzamy nowe rozwiązania, które pozwalają na zdalną obsługę naszych klientów, w tym przedsiębiorców. Większość spraw podatkowych można obecnie załatwić samodzielnie np. z domu, w dogodnym dla siebie momencie, bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym. Podatnicy chętnie korzystają z funkcjonalności serwisu e-Urząd Skarbowy. Z myślą o przedsiębiorcach w tym roku po raz pierwszy udostępniliśmy w usłudze Twój e-PIT wstępnie wypełnione zeznania w podatku dochodowym (PIT-36, PIT-36L, PIT-28). Cały czas wsłuchujemy się w głos naszych klientów – monitorujemy, jak oceniają świadczone przez nas usługi i jakie są ich potrzeby – podkreśla Marcin Łoboda, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej.
Nagrodzone urzędy: Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej, Urząd Skarbowy w Żywcu, Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy w Bydgoszczy, Urząd Skarbowy w Lublińcu, Urząd Skarbowy w Lwówku Śląskim, Urząd Skarbowy w Jeleniej Górze, Pomorski Urząd Skarbowy w Gdańsku, Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni, Urząd Skarbowy w Rudzie Śląskiej, Urząd Skarbowy w Będzinie, Pierwszy Urząd Skarbowy w Koszalinie, Drugi Urząd Skarbowy w Koszalinie, Urząd Skarbowy w Krasnymstawie, Urząd Skarbowy we Włodawie, Urząd Skarbowy we Wschowie, Lubuski Urząd Skarbowy w Zielonej Górze, Urząd Skarbowy w Kutnie, Urząd Skarbowy w Poddębicach, Urząd Skarbowy w Myślenicach, Urząd Skarbowy w Oświęcimiu, Urząd Skarbowy w Nysie, Urząd Skarbowy w Namysłowie, Urząd Skarbowy w Dębicy, Urząd Skarbowy w Ustrzykach Dolnych, Podlaski Urząd Skarbowy w Białymstoku, Urząd Skarbowy w Zambrowie, Urząd Skarbowy w Przysusze, Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu, Urząd Skarbowy w Łukowie, Urząd Skarbowy w Siedlcach, Trzeci Urząd Skarbowy w Szczecinie, Drugi Urząd Skarbowy w Szczecinie, Urząd Skarbowy w Starachowicach, Urząd Skarbowy w Sandomierzu, Urząd Skarbowy w Żninie, Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu, Urząd Skarbowy w Ostródzie, Urząd Skarbowy w Olsztynie, Urząd Skarbowy w Ostrołęce, Urząd Skarbowy w Legionowie, Urząd Skarbowy w Czarnkowie oraz Urząd Skarbowy w Lesznie.
Analiza ankiet wypełnianych przez przedsiębiorców wykazała między innymi, że: zmniejsza się odsetek osób odwiedzających urzędy skarbowe, a wzrasta tych, które korzystają z usług elektronicznych Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Poprawił się także wskaźnik zadowolenia z jakości obsługi.
Konkurs Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy jest organizowany przez Business Centre Club we współpracy z Ministerstwem Finansów i Krajową Administracją Skarbową.
„Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” to ogólnopolski projekt organizowany przez Business Centre Club od 2002 roku. Co roku przedsiębiorcy wypełniają ankietę, w której wskazują najlepiej, ich zdaniem, funkcjonujące i najbardziej przyjazne urzędy skarbowe w kraju.
Celem Konkursu jest tworzenie przyjaznej i życzliwej atmosfery między urzędami skarbowymi a przedsiębiorcami, zachęcenie przedsiębiorców do rzetelnego i terminowego rozliczania się z podatków, a także wzmacnianie pozytywnego wizerunku urzędu skarbowego i jego pracowników. Ważnym elementem konkursu jest także możliwość poznania i zrozumienia praw, obowiązków oraz uwarunkowań, które towarzyszą działalności urzędów i przedsiębiorstw.
Kontakt dla mediów:
Agencja Open Minded Group: pr@openmindedgroup.pl
Renata Stefanowska (BCC): renata.stefanowska@bcc.pl

Spoglądając w przyszłość Unii Europejskiej, czyli o wzmocnieniu bezpieczeństwa i konkurencyjności do 2040 roku

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.