Komunikaty PR

BCC REKOMENDACJE DLA NOWEGO RZĄDU

2023-11-20  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
OMG Agencja marketingowa
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.

Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl

Dialog i legislacja, podatki, rynek pracy, finanse publiczne to główne tematy dyskutowane podczas ostatniego posiedzenia ministrów Gospodarczego Gabinetu Cieni-Think Tanku Business Centre Club na którym ministrowie - eksperci BCC przedstawili rekomendacje dla nowego rządu.

Posiedzenie otworzył przewodniczący Gospodarczego Gabinetu Cieni Jacek Goliszewski, który powitał gości w nowej, powyborczej rzeczywistości, a także w nowym składzie, przedstawiając nowego członka Gabinetu Cieni dr Marcina Mrowca – ministra gospodarki, głównego ekonomistę Grant Thornton. 

Nadzieje i oczekiwania przedsiębiorców po 15 października znacząco wzrosły, nowa opcja polityczna jest im przyjaźniejsza. BCC z uwagą śledziło kampanię wyborczą, Sami również, w cyklu spotkań, oddaliśmy głos ekspertom gospodarczym wszystkich opcji politycznych, aby ułatwić przedsiębiorcom dokonanie właściwego wyboru. Teraz nadchodzi czas weryfikacji wyborczych zapowiedzi. - powiedział prezes BCC.

Gospodarczy Gabinet Cieni BCC nie chce być jednak tylko recenzentem działań nowego rządu. Jeszcze przed jego uformowaniem, chcemy przedstawić rekomendacje, dotyczące kluczowych zmian w ważnych obszarach z punktu widzenia przedsiębiorców i pracodawców w Polsce. Liczymy, że głos naszych ekspertów zostanie wysłuchany i wzięty pod uwagę przy tworzeniu programu gospodarczego przez Koalicję rządową, a nasze postulaty znajdą odzwierciedlenie  w konkretnych rozwiązaniach legislacyjnych. Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia merytorycznej dyskusji nad naszymi postulatami w trosce o polską gospodarkę i naszych przedsiębiorców. - dodał Jacek Goliszewski.

Makroekonomia i finanse publiczne

Minister finansów GGC BCC prof. Stanisław Gomułka rozpoczął spotkanie słowami:
Zapowiadany przez rząd koalicyjny duży wzrost udziału w PKB wydatków publicznych państwa na ochronę zdrowia, obronę narodową, szkolnictwo, badania, wsparcie budownictwa mieszkań na wynajem oraz pomoc dla niepełnosprawnych i ich rodzin, wraz z dużym spadkiem udziału dochodów budżetu państwa z podatku PIT oraz oczekiwany wzrost kosztu obsługi długu publicznego, stwarzają ryzyko dużego wzrostu relacji długu publicznego do PKB. Mowa o wzroście do poziomu powyżej konstytucyjnego limitu 60% w najbliższych kilku latach, a według prognozy MFW, do poziomu ok. 70% w przeciągu niespełna 10 lat. 

Prof. Stanisław Gomułka podkreślił, że: aby zmniejszyć w sposób istotny ryzyko dużego kryzysu polskich finansów publicznych, głęboka i szybka restrukturyzacja sektora energetycznego powinna być finansowana głównie przez kapitał unijny oraz prywatny - polskich i zagranicznych inwestorów.

Ekspert wskazał też, że zapowiedziane przez nowe władze zakończenie "wojny prawnej" z UE i odpolitycznienie wymiaru sprawiedliwości będzie mieć stosunkowo szybko dwie pozytywne konsekwencje. Po pierwsze poprawi stan praworządności w Polsce, z korzyściami dla przedsiębiorców i obywateli. Po drugie  przez ok. 4 lata zwiększy się bardzo znacznie (o ok. 60 mld euro) dopływ środków UE z  pięcioletniego KPO oraz da dużo łatwiejszy dostęp do ok. 65 mld euro z siedmioletniej (2021-2027) perspektywy budżetowej UE.

Prawo i legislacja

Minister ds. prawa, mec. Ryszard Kalisz zauważył, że zmiana u steru władzy może być dla Polski ostatnią nadzieją na zażegnanie konfliktu z Brukselą, odblokowanie środków z KPO i co najważniejsze – wycofanie się z kontrowersyjnych reform wymiaru sprawiedliwości, celem przywrócenia społecznego zaufania do instytucji państwowych.

Powołanie nowego rządu, to doskonała okazja do ostatecznego usankcjonowania rozdziału między ministerstwem sprawiedliwości i prokuratorią generalną. Nowy rząd powinien skupić się na umocnieniu trójpodziału władzy i utrwaleniu demokratycznego systemu rządów. - mówił mec. Ryszard Kalisz

Deklarowane przez nową koalicję rządową wydłużenie vacatio legis do 6 miesięcy daje nadzieję na ustabilizowanie procesu tworzenia prawa oraz wydłużenie okresu na przygotowanie się do jego wdrożenia po stronie przedsiębiorstw – oraz powrót do dobrych zwyczajów rzetelnego dialogu w procesie tworzenia nowych (i naprawiania „starych”) regulacji. - podsumował Marcin Mrowiec – minister gospodarki BCC.

BCC po raz kolejny rekomendowało rezygnację z działań nacjonalizujących polską gospodarkę.

Działalność rządu w gospodarce powinna skoncentrować się na funkcjach regulacyjnych oraz na dbałości o rozwój konkurencji. Pierwszym etapem tego procesu powinien być przegląd majątku państwowego i wyłonienie aktywów, które muszą pozostać w rękach Skarbu Państwa lub pod kontrolą Państwa oraz aktywów koniecznych do sprzedaży lub przeznaczonych do likwidacji. – powiedziała Grażyna Magdziak, minister Skarbu i Prywatyzacji.

Funkcjonowanie przedsiębiorstw

Michał Borowski, minister ds. podatków wskazał na konieczność wprowadzenie przejrzystego, spójnego i stabilnego systemu podatkowego, tak aby stał się on jednym z najprostszych i najbardziej przejrzystych w UE. Zwrócił też uwagę na strategiczne znaczenie dla całej gospodarki projektu elektronicznego fakturowania i w związku z tym koniecznośc rzetelnego zweryfikowania stopnia gotowości zarówno administracji skarbowej, jak i przedsiębiorców do wdrożenia tego nowego rozwiązania i w razie potrzeby wydłużenia terminów implementacji.

Przewodniczący GGC zaapelował o podejmowania działań dla poprawy, cały czas, trudnej sytuacji gospodarczej dla przedsiębiorstw w wyniku m.in. wysokiej inflacji, niepewnych cen nośników energii, wysokich kosztów finansowania działalności.

Konieczne jest także zwiększanie konkurencyjności polskich firm i tym samym gospodarki poprzez inwestycje w nowe technologie, w tym szczególnie w oparciu o sztuczną inteligencję. Państwo powinno promować i wspierać tego rodzaju inwestycje poprzez akcje informacyjne i doradcze, jak również ulgi podatkowe i inwestycyjne, szczególnie dla mniejszych przedsiębiorstw-powiedział prezes BCC

 

Kontakt dla mediów:

  • Agencja Open Minded Group pr@openmindedgroup.pl
  • Business Centre Club: Renata Stefanowska renata.stefanowska@bcc.pl 
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Spoglądając w przyszłość Unii Europejskiej, czyli o wzmocnieniu bezpieczeństwa i konkurencyjności do 2040 roku Biuro prasowe
2025-06-30 | 10:00

Spoglądając w przyszłość Unii Europejskiej, czyli o wzmocnieniu bezpieczeństwa i konkurencyjności do 2040 roku

Kończy się prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej. Warszawa weszła w tę rolę z ambitnymi deklaracjami dotyczącymi przede wszystkim bezpieczeństwa, rozwoju
Gospodarka Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie
2025-03-27 | 10:00

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Godzenie rozwoju zawodowego z życiem rodzinnym, argumentowanie swojej wartości oraz dowodzenie słuszności swoich pomysłów – to zaledwie kilka wyzwań, na jakie
Gospodarka Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan
2025-03-24 | 15:50

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

Prawie 300 postulatów deregulacyjnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a dotyczących m.in podatków, zatrudnienia, cyfryzacji czy energetyki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Handel

Handel

Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.

Prawo

Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.