Komunikaty PR

Castorama wspiera ochronę ekosystemów leśnych dwóch parków narodowych

2024-10-24  |  11:00
Biuro prasowe

Firma dołączyła do grona partnerów programu Re:Generacja, którego celem jest pomoc w odbudowie zniszczonych ekosystemów, ale także ochrona tych, które są nadal w dobrym stanie. Ogólnopolska inicjatywa koncentruje się na ochronie różnorodności biologicznej i poprawie stanu środowiska przyrodniczego.

Program Re:Generacja został uruchomiony w 2021 roku przez UNEP/GRID-Warszawa, ośrodek afiliowany przy Programie Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska. Powstał jako odpowiedź na ogłoszoną przez ONZ Dekadę Odtwarzania Ekosystemów, której celem jest przeciwdziałanie degradacji środowiska na całym świecie.

Castorama, jako nowy partner programu Re:Generacja, od października objęła opieką dwa parki narodowe – Kampinoski Park Narodowy i Słowiński park Narodowy. Firma wspiera czynną ochronę przyrody w ekosystemach leśnych. Działania podejmowane w ramach programu mają za zadanie ograniczenie występowania inwazyjnych gatunków obcego pochodzenia, a tym samym wsparcie gatunków rodzimych oraz wprowadzanie gatunków drzew i krzewów zgodnych z potencjalną roślinnością naturalną.

Re:Generacja to odbudowa tych obszarów, które zostały już zdegradowane lub zniszczone, ale również, a może właśnie przede wszystkim, ochrona i utrzymanie wartości ekosystemów, które nie zostały znacząco zmienione. Zdrowsze, bardziej bioróżnorodne ekosystemy zwiększają retencję, pochłaniają gazy cieplarniane, produkują tlen, dostarczają lepszej jakości żywność, poprawiają jakość i żyzność zbiorników wodnych. Partnerstwo z Castoramą to przykład odpowiedzialności biznesu w zakresie ochrony dziedzictwa naturalnego. Działania prowadzone w ramach programu Re:Generacja, wspierane przez firmę, będą miały istotny wpływ na regenerację zagrożonych ekosystemów leśnych i zachowanie ich różnorodności biologicznej. – powiedziała Maria Andrzejewska, dyrektor generalna UNEP/GRID Warszawa, podkreślając znaczenie współpracy z Castorama Polska.

Ochrona lasów i odpowiedzialne wykorzystanie drewna są kluczowymi elementami Strategii Odpowiedzialnego Biznesu Castoramy oraz całej Grupy Kingfisher, członka założyciela inicjatywy „Forest Allies”. Produkty drewniane i drewnopochodne stanowią obecnie 14% asortymentu firmy, dlatego Castorama szczególnie dba o to, aby pochodziły one ze zrównoważonych upraw. W ubiegłym roku 94% tego typu produktów dostępnych w sieci sklepów Castorama spełniało wymagania zrównoważonego pozyskiwania drewna. Celem spółki jest osiągnięcie poziomu 100% w ciągu najbliższego roku. Castorama aktywnie wspiera też zalesianie i odbudowę lasów. W samym tylko 2023 roku, we współpracy z Lasami Państwowymi i przy wsparciu wolontariatu pracowniczego Castoramy, zasadzono dodatkowe 30 tys. drzew, wspierając tym samym bioróżnorodność polskich lasów.

Jako jedna z największych firm handlowych w sektorze budowlanym i ogrodniczym, czujemy szczególną odpowiedzialność za środowisko naturalne, zwłaszcza za lasy, z których pozyskiwane jest drewno. Nasze zaangażowanie w Re:Generację to kolejny krok w kierunku realizacji naszego celu, jakim jest bycie Forest Positive do 2025 roku. Poprzez takie działania chcemy nie tylko zapobiegać utracie cennych dla Polski ekosystemów leśnych, ale także budować wśród naszych pracowników i klientów świadomość ekologiczną, podkreślając rolę bioróżnorodności dla naszej planety – powiedziała Kinga Sowik, dyrektorka ds. odpowiedzialnego biznesu Castorama Polska.

Dołączenie do programu Re:Generacja to także okazja do zaangażowania pracowników w działania wolontariackie, które przynoszą bezpośrednie korzyści polskim lasom. Wolontariusze Castorama będą mogli aktywnie wspierać inicjatywy na rzecz ochrony przyrody, biorąc udział w takich działaniach jak walka z zagrażającymi różnorodności biologicznej gatunkami inwazyjnymi obcego pochodzenia.

Program Re:Generacja sukcesywnie przywraca równowagę polskim ekosystemom. Do tej pory w jego ramach przeprowadzono działania w 23 cennych przyrodniczo obszarach, a w kolejnych 10 prowadzone są intensywne prace. Kluczowa w tym procesie jest współpraca z 17 partnerami biznesowymi, które wspólnie wspierają ochronę parków narodowych, rezerwatów przyrody oraz obszarów Natura 2000.

Więcej informacji na temat programu: https://re.generacja.org

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Transparentność przyszłością łańcuchów dostaw i wartości? Biuro prasowe
2024-10-24 | 10:00

Transparentność przyszłością łańcuchów dostaw i wartości?

Zarządzanie łańcuchem dostaw ma ścisły związek ze zmianą klimatu. Budowanie go w sposób zrównoważony staje się więc dla firm koniecznością. Już teraz szacuje
Ochrona środowiska Polskie miasta się zazieleniają - nowe badanie!
2024-10-10 | 12:39

Polskie miasta się zazieleniają - nowe badanie!

Aż 16 z 30 największych polskich miast aktywnie angażuje mieszkańców w zazielenianie swojego otoczenia - wynika z pionierskiego raportu „Barometr Dotlenionych 2024”. To
Ochrona środowiska Mariusz Antolak/Fundacja „W Krajobrazie”
2024-10-08 | 13:30

Ogólnopolska Konferencja Ekspercka „W krajobrazie Mazur" – 17 października 2024

W czwartek, 17 października, w godzinach 11:00-19:00 w Mazurskim Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej „KUMAK” w Urwitałcie k. Mikołajek

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Ochrona środowiska

Polski przemysł nie jest gotowy na większy udział OZE. Potrzebne są inwestycje w magazyny energii

Mimo że magazyny energii potaniały w ciągu ostatniego roku aż czterokrotnie, to przedsiębiorcy wciąż są przekonani, że to bardzo kosztowna inwestycja. Eksperci podkreślają, że przy dobrej optymalizacji produkcji i zużycia energii zwrot z takiej inwestycji można osiągnąć już w ciągu dwóch lat od instalacji. Prognozowanie szczytowej produkcji i zużycia ułatwiane jest przez narzędzia sztucznej inteligencji. Inwestowanie w zieloną energię stanie się w najbliższych latach dla dużych przedsiębiorców koniecznością, ściśle związaną z wdrażaniem unijnej dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej.

DlaWas.info

Firma

Sztuczna inteligencja coraz częściej wspomaga pracę firm. Nie zawsze jest to bezpieczne

Adaptacja rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji w firmach jest coraz większa, ale przedsiębiorstwa muszą przyłożyć większą wagę do jej wykorzystywania w sposób świadomy i bezpieczny. – Dość powszechnym zjawiskiem w korporacjach jest obecnie tzw. Shadow AI, czyli wykorzystanie rozwiązań sztucznej inteligencji i narzędzi zewnętrznych dostawców do wspomagania pracy. Natomiast często odbywa się to bez wiedzy i świadomości działu IT – mówi Przemysław Biel z Synology Poland. To powoduje, że pracownicy często nieświadomie wysyłają prywatne dane firmy do zewnętrznego podmiotu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.