Komunikaty PR

Castorama wspiera ochronę ekosystemów leśnych dwóch parków narodowych

2024-10-24  |  11:00
Biuro prasowe

Firma dołączyła do grona partnerów programu Re:Generacja, którego celem jest pomoc w odbudowie zniszczonych ekosystemów, ale także ochrona tych, które są nadal w dobrym stanie. Ogólnopolska inicjatywa koncentruje się na ochronie różnorodności biologicznej i poprawie stanu środowiska przyrodniczego.

Program Re:Generacja został uruchomiony w 2021 roku przez UNEP/GRID-Warszawa, ośrodek afiliowany przy Programie Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska. Powstał jako odpowiedź na ogłoszoną przez ONZ Dekadę Odtwarzania Ekosystemów, której celem jest przeciwdziałanie degradacji środowiska na całym świecie.

Castorama, jako nowy partner programu Re:Generacja, od października objęła opieką dwa parki narodowe – Kampinoski Park Narodowy i Słowiński park Narodowy. Firma wspiera czynną ochronę przyrody w ekosystemach leśnych. Działania podejmowane w ramach programu mają za zadanie ograniczenie występowania inwazyjnych gatunków obcego pochodzenia, a tym samym wsparcie gatunków rodzimych oraz wprowadzanie gatunków drzew i krzewów zgodnych z potencjalną roślinnością naturalną.

Re:Generacja to odbudowa tych obszarów, które zostały już zdegradowane lub zniszczone, ale również, a może właśnie przede wszystkim, ochrona i utrzymanie wartości ekosystemów, które nie zostały znacząco zmienione. Zdrowsze, bardziej bioróżnorodne ekosystemy zwiększają retencję, pochłaniają gazy cieplarniane, produkują tlen, dostarczają lepszej jakości żywność, poprawiają jakość i żyzność zbiorników wodnych. Partnerstwo z Castoramą to przykład odpowiedzialności biznesu w zakresie ochrony dziedzictwa naturalnego. Działania prowadzone w ramach programu Re:Generacja, wspierane przez firmę, będą miały istotny wpływ na regenerację zagrożonych ekosystemów leśnych i zachowanie ich różnorodności biologicznej. – powiedziała Maria Andrzejewska, dyrektor generalna UNEP/GRID Warszawa, podkreślając znaczenie współpracy z Castorama Polska.

Ochrona lasów i odpowiedzialne wykorzystanie drewna są kluczowymi elementami Strategii Odpowiedzialnego Biznesu Castoramy oraz całej Grupy Kingfisher, członka założyciela inicjatywy „Forest Allies”. Produkty drewniane i drewnopochodne stanowią obecnie 14% asortymentu firmy, dlatego Castorama szczególnie dba o to, aby pochodziły one ze zrównoważonych upraw. W ubiegłym roku 94% tego typu produktów dostępnych w sieci sklepów Castorama spełniało wymagania zrównoważonego pozyskiwania drewna. Celem spółki jest osiągnięcie poziomu 100% w ciągu najbliższego roku. Castorama aktywnie wspiera też zalesianie i odbudowę lasów. W samym tylko 2023 roku, we współpracy z Lasami Państwowymi i przy wsparciu wolontariatu pracowniczego Castoramy, zasadzono dodatkowe 30 tys. drzew, wspierając tym samym bioróżnorodność polskich lasów.

Jako jedna z największych firm handlowych w sektorze budowlanym i ogrodniczym, czujemy szczególną odpowiedzialność za środowisko naturalne, zwłaszcza za lasy, z których pozyskiwane jest drewno. Nasze zaangażowanie w Re:Generację to kolejny krok w kierunku realizacji naszego celu, jakim jest bycie Forest Positive do 2025 roku. Poprzez takie działania chcemy nie tylko zapobiegać utracie cennych dla Polski ekosystemów leśnych, ale także budować wśród naszych pracowników i klientów świadomość ekologiczną, podkreślając rolę bioróżnorodności dla naszej planety – powiedziała Kinga Sowik, dyrektorka ds. odpowiedzialnego biznesu Castorama Polska.

Dołączenie do programu Re:Generacja to także okazja do zaangażowania pracowników w działania wolontariackie, które przynoszą bezpośrednie korzyści polskim lasom. Wolontariusze Castorama będą mogli aktywnie wspierać inicjatywy na rzecz ochrony przyrody, biorąc udział w takich działaniach jak walka z zagrażającymi różnorodności biologicznej gatunkami inwazyjnymi obcego pochodzenia.

Program Re:Generacja sukcesywnie przywraca równowagę polskim ekosystemom. Do tej pory w jego ramach przeprowadzono działania w 23 cennych przyrodniczo obszarach, a w kolejnych 10 prowadzone są intensywne prace. Kluczowa w tym procesie jest współpraca z 17 partnerami biznesowymi, które wspólnie wspierają ochronę parków narodowych, rezerwatów przyrody oraz obszarów Natura 2000.

Więcej informacji na temat programu: https://re.generacja.org

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu Go Green with Taiwan Biuro prasowe
2024-12-19 | 15:00

Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"

Trzy zespoły z Wielkiej Brytanii, Węgier i Filipin zdobyły główne nagrody o wartości 20 000 dolarów za swoje innowacyjne i zrównoważone projekty. W konkursie wzięło
Ochrona środowiska Klątwa jednorazowego plastiku
2024-12-19 | 10:00

Klątwa jednorazowego plastiku

Mimo, że przepisy dyrektywy SUP funkcjonują w Polsce już ponad półtora roku, większość Polaków nie dostrzegła żadnej istotnej zmiany w kwestii opakowań, redukcji plastiku
Ochrona środowiska Polacy coraz mniej zainteresowani zmianą klimatu
2024-12-18 | 01:00

Polacy coraz mniej zainteresowani zmianą klimatu

Zaledwie 29% Polaków deklaruje wysoką świadomość ekologiczną, co oznacza spadek o 15 p.p. w porównaniu do 2021 r. Jednocześnie 49% respondentów wskazuje, że produkcja

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty

W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.

Problemy społeczne

Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej

W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.

Zagranica

Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia

USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.