Clarios ogłosił strategiczną inwestycję w Altris
- Clarios i Altris dążą do komercjalizacji niskonapięciowych, sodowo-jonowych (Na-ion) akumulatorów samochodowych do 2026 r.
- Altris opracuje technologię ogniw sodowo-jonowych, a Clarios dostarczy zaawansowane oprogramowanie do modelowania elektrycznego do zasilania coraz bardziej złożonych systemów samochodowych.
- Łatwo dostępne, bezkonfliktowe minerały sprawiają, że akumulatory sodowo-jonowe są idealne do zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na zrównoważone rozwiązania motoryzacyjne dla zaawansowanych niskonapięciowych systemów zasilania.
GLENDALE, Wisc. USA / PAŹDZ. 9, 2024. Clarios, globalny lider w dziedzinie zaawansowanych rozwiązań akumulatorowych niskiego napięcia, ogłosił strategiczną inwestycję w Altris, pioniera w dziedzinie zrównoważonej technologii akumulatorów sodowo-jonowych, w celu produkcji niskonapięciowych akumulatorów sodowo-jonowych (Na-ion) dla sektora motoryzacyjnego.
Ten udział kapitałowy opiera się na umowie o wspólnym rozwoju (JDA) między Clarios, producentem co trzeciego niskonapięciowego akumulatora samochodowego na świecie, a Altris, liderem w dziedzinie materiałów katodowych sodowo-jonowych i technologii ogniw akumulatorowych, koncentrującym się na niskonapięciowych akumulatorach Na-ion.
Clarios wykorzysta swoją wiedzę w zakresie systemów zarządzania akumulatorami (BMS), oprogramowania i integracji systemów do zaprojektowania niskonapięciowego systemu akumulatorów samochodowych Na-ion w celu optymalizacji wydajności akumulatorów.
Altris skupi się na rozwoju technologii ogniw sodowo-jonowych do zastosowań niskonapięciowych. Każdy pojazd, w tym pojazdy hybrydowe i w pełni elektryczne, wymaga niskonapięciowego źródła energii do zasilania zwiększonej liczby funkcji opartych na oprogramowaniu, takich jak sterowanie za pomocą przewodów, hamowanie za pomocą przewodów, funkcje autonomiczne i ulepszone wrażenia w kabinie.
Clarios oczekuje, że jego inwestycja początkowo umożliwi Altris sfinalizowanie i rozpoczęcie pilotażowej produkcji samochodowych akumulatorów Na-ion, a następnie rozpoczęcie produkcji komercyjnej w 2026 roku.
Architektura systemu niskonapięciowego Clarios, obejmująca wiele sieci i źródeł zasilania akumulatorowego, jest niezbędna do zasilania krytycznych funkcji bezpieczeństwa i zapewnienia redundancji w układach elektrycznych pojazdów. Akumulatory sodowo-jonowe są dobrze przystosowane do spełnienia tych zwiększonych wymagań w zakresie zasilania. Jednocześnie są one z natury zrównoważone i łatwe do recyklingu.
„Rozwiązanie w postaci akumulatora sodowo-jonowego doskonale uzupełnia nasze portfolio niezależne chemicznie, doskonale współgrając z opcjami litowo-jonowymi i kwasowo-ołowiowymi, aby uchwycić najlepsze cechy obu: wysoką wydajność i niższy koszt” - powiedział Federico Morales-Zimmermann, wiceprezes i dyrektor generalny ds. globalnych klientów OEM i technologii w Clarios. „System akumulatorów sodowo-jonowych zapewnia elastyczność producentom samochodów, którzy poszukują opcji spełniających rosnące wymagania niskonapięciowe stworzone przez zaawansowane technologie samochodowe”.
Materiały wykorzystywane do produkcji ogniw sodowo-jonowych - sól, drewno, żelazo i te znajdujące się w powietrzu - występują w dużych ilościach na całym świecie i są wolne od szkodliwych chemikaliów lub minerałów wydobywanych w strefach konfliktu. Opracowanie akumulatorów sodowo-jonowych do pojazdów stanowiłoby ważny postęp w technologii akumulatorów samochodowych, a jednocześnie przyczyniłoby się do realizacji celów przemysłu motoryzacyjnego w zakresie obiegu zamkniętego.
Clarios będzie członkiem rady nadzorczej Altris, nadzorując strategiczny kierunek i zarządzanie partnerstwem. W skład rady wejdą doświadczeni specjaliści w dziedzinie technologii akumulatorów, trendów w branży motoryzacyjnej i ładu korporacyjnego. David Patel, wiceprezes i dyrektor generalny ds. systemów energetycznych w Clarios, będzie reprezentował Clarios w radzie nadzorczej i przewodniczył komitetowi technicznemu, który będzie nadzorował rozwój i wdrażanie technologii akumulatorów sodowo-jonowych, zapewniając zgodność z przepisami branżowymi i napędzając innowacje w zakresie projektowania i wydajności akumulatorów. „Partnerstwo z Clarios umożliwi skok naprzód w dziedzinie wysokowydajnych samochodowych akumulatorów sodowo-jonowych poprzez integrację naszej technologii z doskonałym oprogramowaniem Clarios wbudowanym w najnowocześniejsze systemy zarządzania akumulatorami”, powiedział Christer Bergquist, tymczasowy dyrektor generalny Altris. „Ponadto, niezrównany globalny zasięg rynkowy i głębokie relacje z producentami samochodów zapewniają szerokie możliwości przyspieszenia komercyjnego wdrożenia”.
Electroride podsumowuje 2024 rok w elektromobilności
Allianz Partners i Mazda Motor Europe przedłużają współpracę
Goodyear oficjalnym sponsorem i dostawcą opon do FIA ETRC do 2027 roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.