Collegium Civitas gości delegację akademicko-ministerialną z Filipin
Collegium Civitas
plac Defilad 1, XII piętro
00-901 Warszawa
anna.radecka|civitas.edu.pl| |anna.radecka|civitas.edu.pl
+48 501 541 798
www.civitas.edu.pl
W poniedziałek 17 czerwca w Collegium Civitas odbyła się sesja otwierająca wizytę delegacji z filipińskiej uczelni Philippine Public Safety College (PPSC). Uczestnicy wizyty to wysokiej rangi urzędnicy administracji publicznej i agend rządowych odpowiadających za bezpieczeństwo. W poniedziałkowej sesji plenarnej wzięli udział Ambasador Republiki Filipin w Polsce JE Leah B. Ruiz oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Władysław Teofil Bartoszewski.
Podczas otwarcia wizyty list od sekretarza Marka Llandro Mendozy, ministra gabinetu Prezydenta Filipin odczytał pan Vene Seane T. Aljas z Biura Prawnego Prezydenta. Sekretarz Mendoza podkreślał, że wizyta może przyczynić się zarówno do pogłębienia istniejącej współpracy bilateralnej, jak i zawiązania jej w nowych obszarach. W składzie delegacji znajdują się przedstawiciele m.in.: biura Prezydenta Marcosa Jr., biura imigracyjnego, wojska, agencji zwalczającej przestępczość narkotykową oraz agencji ochrony bioróżnorodności, która m.in. przeciwdziała przemytowi zagrożonych gatunków. Uczestnicy są słuchaczami programu Master in Public Safety Administration w PPSC. Philippine Public Safety College kształci kadry policji, straży pożarnej, służby więziennictwa oraz prowadzi specjalistyczne programy edukacyjne dla wysokich rangą urzędników.
Podczas sesji otwierającej wizytę, Rektor Collegium Civitas, prof. Stanisław Mocek wyraził zadowolenie z możliwości goszczenia filipińskiej delegacji i wymiany doświadczeń. „Jestem przekonany, że ta wizyta przyczyni się do wzmocnienia więzi między Polską a Filipinami” – powiedział profesor Mocek. Ambasador Ruiz oraz Minister Bartoszewski podkreślali dobrą współpracę pomiędzy naszymi krajami i obiecujące perspektywy rozwoju.
Tematem przewodnim wizyty studyjnej jest bezpieczeństwo i współpraca w tym zakresie. W kolejnych dniach uczestnicy delegacji wezmą udział w wykładach i warsztatach prowadzonych m.in. przez ekspertki naszej uczelni: dr Katarzynę Maniszewską, dr Monikę Nowicką oraz dr Paulinę Piasecką. O kształceniu Polskiej Policji opowie prof. Tomasz Aleksandrowicz, wykładowca Akademii Policji w Szczytnie oraz Collegium Civitas. Podjęte zostaną tematy dotyczące rosyjskiej agresji na Ukrainę, cyberzagrożeń, bezpieczeństwa energetycznego, konfliktów hybrydowych, czy współzależności zagrożeń bezpieczeństwa i geopolityki terroryzmu. We współpracy z Akademią Pożarniczą organizowana jest także wizyta w Akademii, gdzie goście poznają specyfikę kształcenia, ale i dowiedzą się więcej o roli Straży Pożarnej, w tym Ochotniczej Straży Pożarnej.
Oficjalne wydarzenia organizowane przez Collegium Civitas dla delegacji z Filipin potrwają do piątku 21 czerwca. Wizyta jest następstwem współpracy nawiązanej w grudniu 2023 roku pomiędzy PPSC a Collegium Civitas.
Wizytę koordynuje: dr Katarzyna Maniszewska, Prorektor ds. Współpracy z Zagranicą Collegium Civitas: Katarzyna.Maniszewska@civitas.edu.pl

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.
Firma
Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.
Ochrona środowiska
Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.