Collegium Civitas gości delegację akademicko-ministerialną z Filipin
Collegium Civitas
plac Defilad 1, XII piętro
00-901 Warszawa
anna.radecka|civitas.edu.pl| |anna.radecka|civitas.edu.pl
+48 501 541 798
www.civitas.edu.pl
W poniedziałek 17 czerwca w Collegium Civitas odbyła się sesja otwierająca wizytę delegacji z filipińskiej uczelni Philippine Public Safety College (PPSC). Uczestnicy wizyty to wysokiej rangi urzędnicy administracji publicznej i agend rządowych odpowiadających za bezpieczeństwo. W poniedziałkowej sesji plenarnej wzięli udział Ambasador Republiki Filipin w Polsce JE Leah B. Ruiz oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Władysław Teofil Bartoszewski.
Podczas otwarcia wizyty list od sekretarza Marka Llandro Mendozy, ministra gabinetu Prezydenta Filipin odczytał pan Vene Seane T. Aljas z Biura Prawnego Prezydenta. Sekretarz Mendoza podkreślał, że wizyta może przyczynić się zarówno do pogłębienia istniejącej współpracy bilateralnej, jak i zawiązania jej w nowych obszarach. W składzie delegacji znajdują się przedstawiciele m.in.: biura Prezydenta Marcosa Jr., biura imigracyjnego, wojska, agencji zwalczającej przestępczość narkotykową oraz agencji ochrony bioróżnorodności, która m.in. przeciwdziała przemytowi zagrożonych gatunków. Uczestnicy są słuchaczami programu Master in Public Safety Administration w PPSC. Philippine Public Safety College kształci kadry policji, straży pożarnej, służby więziennictwa oraz prowadzi specjalistyczne programy edukacyjne dla wysokich rangą urzędników.
Podczas sesji otwierającej wizytę, Rektor Collegium Civitas, prof. Stanisław Mocek wyraził zadowolenie z możliwości goszczenia filipińskiej delegacji i wymiany doświadczeń. „Jestem przekonany, że ta wizyta przyczyni się do wzmocnienia więzi między Polską a Filipinami” – powiedział profesor Mocek. Ambasador Ruiz oraz Minister Bartoszewski podkreślali dobrą współpracę pomiędzy naszymi krajami i obiecujące perspektywy rozwoju.
Tematem przewodnim wizyty studyjnej jest bezpieczeństwo i współpraca w tym zakresie. W kolejnych dniach uczestnicy delegacji wezmą udział w wykładach i warsztatach prowadzonych m.in. przez ekspertki naszej uczelni: dr Katarzynę Maniszewską, dr Monikę Nowicką oraz dr Paulinę Piasecką. O kształceniu Polskiej Policji opowie prof. Tomasz Aleksandrowicz, wykładowca Akademii Policji w Szczytnie oraz Collegium Civitas. Podjęte zostaną tematy dotyczące rosyjskiej agresji na Ukrainę, cyberzagrożeń, bezpieczeństwa energetycznego, konfliktów hybrydowych, czy współzależności zagrożeń bezpieczeństwa i geopolityki terroryzmu. We współpracy z Akademią Pożarniczą organizowana jest także wizyta w Akademii, gdzie goście poznają specyfikę kształcenia, ale i dowiedzą się więcej o roli Straży Pożarnej, w tym Ochotniczej Straży Pożarnej.
Oficjalne wydarzenia organizowane przez Collegium Civitas dla delegacji z Filipin potrwają do piątku 21 czerwca. Wizyta jest następstwem współpracy nawiązanej w grudniu 2023 roku pomiędzy PPSC a Collegium Civitas.
Wizytę koordynuje: dr Katarzyna Maniszewska, Prorektor ds. Współpracy z Zagranicą Collegium Civitas: Katarzyna.Maniszewska@civitas.edu.pl

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Lekcja: AI. Szkolenia o sztucznej inteligencji dla nauczycieli

Kwalifikacja Profesjonalna CGMA zostaje zaktualizowana w odpowiedzi na rosnące wymagania nowoczesnych finansów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.