Komunikaty PR

Czas przyspieszenia transformacji sieci

2024-05-09  |  14:00

Krajowa gospodarka w drodze do innowacyjności i postępu nie obejdzie się bez nowoczesnej energetyki. O największych wyzwaniach czekających dystrybutorów energii elektrycznej i najbardziej przyszłościowych inwestycjach w strategiczne sieci energetyczne w trakcie XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego mówili przedstawiciele Stoen Operator – prezes zarządu Robert Stelmaszczyk oraz członkini zarządu Agnieszka Okońska.

  • Warszawski operator sieci dystrybucyjnej w ostatnich latach kilkukrotnie zwiększył nakłady inwestycyjne na sieci elektroenergetyczne. Jednocześnie ważnym wsparciem są dotacje unijne. Polska nie poradzi sobie z transformacją energetyczną bez finansowania unijnego.
  • Bilansowanie sieci i rozwój magazynów energii to ważny obszar, ale nie zastąpią inwestycji w sieci. Bez nich ceny energii elektrycznej będą rosnąć.
  • Zapotrzebowanie na moc wzrasta, szczególnie w miastach. Wiązać się to będzie z koniecznością zwiększania przepustowości sieci.

Nakłady na sieci coraz wyższe

Nowoczesne sieci elektroenergetyczne to jeden z celów transformacji energetycznej. Aby spełniać swoje zadania i zapewniać bezpieczeństwo dostaw dla odbiorców, wymagają ciągłych modernizacji i rozbudowy. To szczególnie istotny element w działaniu miejskich OSD. W trakcie panelu „Inwestycje w energetyce – czas przyspieszenia” podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego o wyzwaniach inwestycyjnych strategicznego, stołecznego OSD mówiła Agnieszka Okońska. Członkini zarządu Stoen Operator zwróciła uwagę na szybkie tempo wzrostu poziomu inwestycji spółki w ostatnich latach. Dodała także, że oprócz własnych środków finansowych poszczególnych operatorów, niezwykle istotne jest wsparcie unijne. Według jej opinii Polska nie poradzi sobie z transformacją energetyczną, opierając się tylko na własnym finansowaniu.

Rolę inwestycji w trakcie panelu poświęconego transformacji i sieciom podkreślił także Robert Stelmaszczyk, prezes zarządu Stoen Operator. Jego zdaniem nie można ich odkładać, gdyż zaniechanie rozbudowy i modernizacji sieci może przynieść jedynie wzrosty cen energii elektrycznej.

Potrzeba więcej mocy

Dużym wyzwaniem stojącym przed stołecznym dystrybutorem energii elektrycznej będzie także rosnące zapotrzebowanie na moc. Jeszcze kilka lat temu jego wzrost utrzymywał się na poziomie 1 - 2% rocznie, obecnie mówi się o 5-krotnym zwiększaniu się zapotrzebowania na energię elektryczną do 2030 roku. Robert Stelmaszczyk, w trakcie sesji podczas kongresu, zwrócił szczególną uwagę na znaczne potrzeby rozwijających się w aglomeracji warszawskiej dużych serwerowni i data center. Wskazał także na specyfikę infrastruktury miejskiej i dynamiczny rozwój sektora eMobility. Zwiększone zapotrzebowanie na moc wiązać się będzie z koniecznością zwiększania przepustowości sieci i przyłączeń. Dzięki zrealizowanym już i planowanym projektom Stoen Operator zapewnia swoim odbiorcom bezpieczeństwo energetyczne i wzmacnia szkielet sieci dystrybucyjnej i przesyłowej. Jednak według Agnieszki Okońskiej dużym wsparciem operatorów byłyby także stabilne regulacje i stworzenie spec-ustawy, która pozwoli realizować przyszłe inwestycje.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka BRAK ZDJĘCIA
2024-07-03 | 11:00

Bez podwyżek energii dla MSP do końca 2024 roku

  Ceny prądu dla małych i średnich przedsiębiorstw w drugiej połowie roku pozostaną na niezmienionym poziomie. Ustawa, która została podpisana przez prezydenta w dniu 10 czerwca, zamraża je do końca bieżącego
Energetyka Krok milowy w budowie biogazowni E.ON Polska
2024-07-02 | 12:00

Krok milowy w budowie biogazowni E.ON Polska

Trwa budowa pierwszej biogazowni Grupy E.ON w Polsce, która zlokalizowana jest nieopodal Pułtuska. W czerwcu zamontowany został agregat kogeneracyjny oraz trafostacja, która
Energetyka Walka z metanem – czy polski rynek gazu może spać spokojnie?
2024-06-27 | 10:00

Walka z metanem – czy polski rynek gazu może spać spokojnie?

To kolejny niechlubny ranking, w którym zajmujemy czołowe miejsce. Polska jest jednym z największych europejskich emitentów metanu. Jak podał w maju Polski Instytut Ekonomiczny,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Sektor finansowy walczy o pracowników. Coraz ważniejsze stają się kompetencje technologiczne

W Polsce 66 proc. organizacji ma trudności w obsadzaniu wakatów nowymi pracownikami o pożądanych kompetencjach. Największe problemy z rekrutacją ma branża finansów i nieruchomości (74 proc.) – wynika z raportu ManpowerGroup „Niedobór talentów”. Wśród najbardziej pożądanych umiejętności są te, które wiążą się z rozwojem technologii. Z jednej strony potrzebna jest chęć pracowników do samorozwoju, by nadążać za trendami, z drugiej – sami pracodawcy muszą ich do tego zachęcać i motywować. To jedno z wielu wyzwań stojących przed firmami.

Ochrona środowiska

Regulacje dotyczące zrównoważonego rozwoju będą dużym wyzwaniem dla biznesu. Firmy potrzebują dużego wsparcia od państwa

W związku z koniecznością wdrażania ESG firmy potrzebują dużego wsparcia zarówno edukacyjnego, merytorycznego, jak i finansowego. Dostosowanie się do wymogów prawnych w tym obszarze jest bowiem dla biznesu, szczególnie małego i średniego, dużym wyzwaniem. Warto jednak wykorzystać ten czas na niezbędne przygotowania i zyskanie przewag konkurencyjnych. Może temu służyć ścisła współpraca z dużymi kontrahentami, którzy są bardziej zaawansowani we wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju. – Pomoc jest zdecydowanie potrzebna ze strony państwa – ocenia Marta Wrembel, wiceprezeska ESG Impact Network.

Transport

Wymiana oświetlenia w stolicy na ostatniej prostej. Zwrot z inwestycji już widać na rachunkach za prąd

Zamiast żółtego lub pomarańczowego światła z sodowych latarni w stolicy coraz częściej spotykamy jasne oświetlenie LED. Do tej pory udało się wymienić ponad 60 tys. opraw, a cały proces ma się zakończyć na przełomie tego i przyszłego roku. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie przekonuje, że inwestycja w wymianę opraw świetlnych pozwala ograniczyć zużycie prądu nawet o dwie trzecie w porównaniu do starych lamp. Oszczędności, jakie wygenerował ratusz, już sięgają wielu milionów złotych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.