Czy warto obawiać się kontaktu z windykacją?

Kinga Woźniakowska
W dobrym tonie. PR
kinga|prwdobrymtonie.pl| |kinga|prwdobrymtonie.pl
+48663416733
prwdobrymtonie.pl
- Windykacja jest przedsądową próbą odzyskania należności od osoby zadłużonej. Według Zasad Dobrych Praktyk ZPF można mówić o czynnościach windykacji polubownej, czyli takich, które wykluczają dochodzenie roszczeń na drodze sądowej i egzekucji komorniczej.
- Windykator posiada szereg narzędzi, które mogą wesprzeć osoby zadłużone w spłacie zobowiązań – w tym między innymi możliwość rozłożenia długu na mniejsze raty.
- Utrata zaufania w oczach banków i instytucji finansowych, niewiarygodność, nierzetelność – osoba zadłużona może mieć więcej problemów, niż się wydaje. Jak to rozwiązać?
Spokój - tego życzą sobie wszyscy. Dążą do spokojnego, wolnego od trosk życia. Jednak tę wizję mogą skutecznie zakłócić problemy finansowe, a w konsekwencji – długi. Zadłużenie może skutecznie odebrać poczucie spokoju i harmonii, zwłaszcza, że już nad osobą zadłużoną roztacza się widmo rozpraw sądowych i egzekucji komorniczych.
Czy aby na pewno?
„Panie, ja nie mam żadnych długów”
Wejście na drogę sądową to ostateczność. W pierwszej kolejności zwykle dąży się do polubownego, czyli przedsądowego odzyskania należności. Zatem osoba zadłużona może liczyć na kontakt ze strony windykacji. Bywają sytuacje, w których osoba zadłużona nie ma świadomości istnienia długu. Wówczas kontakt ze strony pracownika windykacji może być pierwszym zetknięciem się z informacją na temat własnych niespłaconych zobowiązań.
- Zadaniem firmy windykacyjnej jest przede wszystkim uświadomić osobę zadłużoną, że posiada zobowiązania, a także dążenie do polubownego uregulowania należności. Często spotykać się można z unikaniem kontaktu, wyparciem lub zdenerwowaniem. Co w dużej mierze jest dla pracownika windykacji zrozumiałe – nikt nie lubi mieć długów – tłumaczy Marcin Czugan, prezes Związku Przedsiębiorstw Finansowych zrzeszającego wiarygodne i profesjonalne firmy windykacyjne w Polsce. - To jednak nie zmienia faktu, że jeśli już powstało zadłużenie, to powinniśmy dążyć do możliwie najszybszego uregulowania rachunku. Wraz z przeciąganiem całego procesu w czasie, rosną odsetki, osobie zadłużonej towarzyszy stres, a także coraz bardziej realna staje się wizja wejścia na ścieżkę sądową – dodaje.
Po co ta cała windykacja?
Naczelnym zadaniem windykacji jest uzyskanie spłaty zobowiązań, których termin regulacji już minął. Co istotne – cały proces ma charakter polubowny, więc jest prowadzony przed wszczęciem procesów sądowych i egzekucji komorniczej. Skoro rolą windykacji jest dążenie do polubownej regulacji należności osoby zadłużonej, to znaczy też, że dysponuje ona narzędziami, które mogą ułatwić ten proces. Między innymi istnieje możliwość rozłożenia długu na dogodniejsze – mniejsze raty. Ważnym jednak jest, by ze strony osoby posiadającej dług płynęła wola podjęcia współpracy i chęć spłaty należności.
Windykacja jest też po to, by zmotywować osobę zadłużoną do spłaty, uświadomić ją w zakresie konsekwencji uchylania się od zobowiązań. Jednak co ważne, takie działania podejmowane są tylko z poszanowaniem przyjętych norm etycznych, które regulują między innymi Zasady Dobrych Praktyk opracowane przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF). Aktywności podejmowane przez windykatorów mają na celu uchronienie osoby zadłużonej przed większymi kłopotami i pomoc w wyjściu z zadłużenia.
Szansa na życie wolne od długów
Co warto mieć na uwadze – dług to nie jedyny problem osoby zadłużonej. Z reguły problemy ze spłatą są odnotowywane przez wierzycieli w Biurach Informacji Gospodarczej, co powoduje, że instytucje finansowe tracą zaufanie do takiej osoby. W praktyce oznacza to, że mogą pojawić się problemy z zaciągnięciem kredytu, zakupu ratalnego czy nawet podpisaniem umowy abonamentowej i utratą wiarygodności w biznesie.
- Podjęcie współpracy z windykatorem to jeden z najważniejszych kroków ku wolności od długów. Z pewnością to jeden z trudniejszych etapów, ale w dużej mierze może on najskuteczniej działać na korzyść całego procesu spłaty zobowiązań. Ważne jest również opracowanie planu wyjścia z zadłużenia, określenie swoich możliwości finansowych czy też wprowadzenie większej dyscypliny finansowej – mówi Marcin Czugan z ZPF.
Spłata zobowiązań i uwolnienie się od długów może znacznie podnieść jakość życia i wprowadzić większy ład w życiu osoby, która pozbyła się problemu zadłużenia. Im sprawniej podejmie się działania na rzecz wyjścia z długu, tym większa szansa na zminimalizowanie konsekwencji, które niosą za sobą problemy z nim związane.

Raport Bitget Wallet ujawnia, że gry i podróże to główne obszary w których płacimy kryptowalutami

Pożyczki online dla Polaków mieszkających za granicą – kto może je dostać i na jakich warunkach?

Nie tylko dla gigantów. Jak zarządzanie emisjami pomaga MŚP sięgać po zielone finansowanie
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.