Dlaczego kosz dachowy jest tak ważny?
Fama PR Sp. z o.o.
Żeromskiego 62/2
50-312 Wrocław
alicja|famapr.pl| |alicja|famapr.pl
605734638
www.superdekarz.pl
Kosz dachowy słusznie zasłużył na opinię jednego z najbardziej wrażliwych na przeciekanie elementów dachu. Schowany pomiędzy dwiema połaciami, nie budzi zainteresowania dopóty, dopóki na poddaszu nie zauważymy plam wilgoci lub śladów zacieków na wewnętrznej ścianie przylegającej do ujścia kosza. Dlaczego osoby budujące swój dom powinny wiedzieć, czym jest kosz dachowy? Dlaczego jakość materiałów, z których jest wykonany, jest tak ważna? Na co zwrócić uwagę przy wyborze oraz montażu, radzi Michał Zbójniewicz, uczestnik programu branżowego SUPERDEKARZ i Certyfikowany Dekarz BMI Braas, właściciel firmy Dach-Bud z Przemkowa (woj. dolnośląskie).
Kosz dachowy – co to jest?
Kosz dachowy (inaczej: rynna koszowa) montowany jest tam, gdzie schodzą się dwie połacie dachu i na ich granicy powstaje wklęsłość. Zadaniem kosza dachowego jest odprowadzanie wody spływającej po połaciach dachu do narożnika wewnętrznego systemu rynnowego. Poza uformowaną blachą, do montażu kosza służy klamra do mocowania koszy i gąbka uszczelniająca. Klamra umożliwia elastyczne zamocowanie kosza do łat, bez potrzeby dziurawienia go, a z kolei gąbka uszczelniająca jest naklejana na kosz pod dachówkami, aby zabezpieczyć dach przed nawiewanym przez wiatr śniegiem.
Zasady prawidłowego montażu rynny koszowej
Podczas budowy dachu warto zapytać dekarza, czy pozostawił wystarczająco szeroką szczelinę pomiędzy dociętymi dachówkami na dwóch połaciach. Dlaczego? Jednym z najczęściej popełnianych błędów wykonawczych jest właśnie zbyt wąska szczelina. Obfite i długotrwałe opady, zalegające w koszu liście, igliwie czy drobne gałęzie mogą doprowadzić do zatoru i spowodować przelanie się wody pod połać dachu. Zasada pierwsza jest taka, że im dłuższy kosz dachowy, tym większa powinna być szczelina (rozcięcie pomiędzy dachówkami). Druga zasada: im dłuższy kosz, tym większa szerokość blachy koszowej. W praktyce dekarskiej przyjmuje się, że szerokość blachy koszowej nie powinna być mniejsza niż 50 cm.
- Długość kosza różni się w zależności od producenta. W przypadku stosowanych przeze mnie koszy marki BMI Braas, korzystam z koszy o długości 2,0 m (= 1,90 m długości pokrycia) i szerokości 50 cm. Kosz jest wykonany z blachy aluminiowej jednostronnie malowanej i pozwala na dogięcie bezpośrednio na dachu, bez konieczności korzystania z jakichkolwiek narzędzi. Poprzeczna perforacja blachy koszowej nie tylko wzmacnia sam kosz, ale przede wszystkim ukierunkowuje spływ wody do osi rynny koszowej, co daje większą szczelność kosza – mówi Michał Zbójniewicz - To, co jest istotne, to podłoże pod blachę koszową: należy je przygotować z zagęszczonych łat, a optymalnym rozwiązaniem byłoby ułożenie na desce koszowej, dającej pełne podparcie dla rynny koszowej. Deski koszowe powinny być zamontowane o ok. 1,5 cm niżej od płaszczyzny łat. Od spodniej strony muszą być one wentylowane, więc montuje się je na kontrłatach. Następnie należy uformować kosz do takiego kąta, jaki tworzą sąsiadujące połacie dachu i zagiąć pod kątem ostrym boczne krawędzie. Profesjonalny dekarz powinien znać zasadę, według której górny element kosza zachodzi na element dolny z zakładką co najmniej 15 cm – podsumowuje Superdekarz.
System dachowy to pewna szczelność
Największą gwarancję szczelności zapewni budującemu dobór materiałów na pokrycie dachu, które stanowią jedną rodzinę, czyli tzw. system dachowy. Profesjonalni dekarze polecają zakup kosza dachowego wraz z klamrą do mocowania i gąbką uszczelniającą od tego samego producenta. Materiały wchodzące w skład systemu są wzajemnie do siebie dopasowane, co jest niezbędnym minimum szczelności.
- Zgodnie ze sztuką dekarską, dekarz powinien zadbać podczas montażu o szczelność każdego elementu dachu. W przypadku montażu kosza, warunkiem szczelności jest wcześniejszy etap, czyli ułożenie warstwy wstępnego krycia, czyli membrany. Kolejny ważny moment to dokładne ułożenie kosza na łatach, szczelność łączenia koszy odpowiednią taśmą oraz precyzyjne zgięcie brzegów rynny koszowej pod kątem 90° i zamocowanie ich za pomocą klamer, unikając tym samym dziurawienia i używania gwoździ czy wkrętów, które mogą spowodować przeciekanie dachu – dodaje Michał Zbójniewicz.
Podsumowując, dobrze położona membrana, odpowiednio przygotowane łaty i prawidłowo zamontowany kosz dachowy należących do tego samego systemu dachowego to gwarancja dobrze wykonanego dachu. Warto powierzyć go wykwalifikowanej firmie dekarskiej, którą można znaleźć przy pomocy wyszukiwarki dekarzy na portalu SUPERDEKARZ.
Program SUPERDEKARZ powstał w 2008 roku z inicjatywy marki Braas. Jego ideą była integracja środowiska dekarskiego i podnoszenie kwalifikacji zawodowych dekarzy na coraz bardziej wymagającym rynku. Ten największy w Polsce program łączy w sobie rywalizację m.in. o położenie największej ilości dachów, a także system szkoleń - od wykonawstwa po techniki sprzedaży i marketingu. Portal SUPERDEKARZ.PL to z kolei źródło porad związanych z budową i konserwacją dachów, skierowany zarówno do osób zainteresowanych budownictwem, profesjonalnych dekarzy, jak i osób planujących budowę lub właścicieli własnego domu. Strona zawiera m.in. praktyczną wyszukiwarkę Superdekarzy oraz Certyfikowanych Dekarzy Braas działających w Polsce.

Polacy mylą piwo alkoholowe i bezalkoholowe - połowa z nich chce zakazu reklamy dla obu wariantów

Akcje promocyjne oraz nagrody, które zdobywają klienta i napędzają sprzedaż. Jak zdobyć serca konsumentów? Najnowszy raport!

Międzynarodowy Dzień Szczęścia i tiramisu – przypadek czy przeznaczenie?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.