Komunikaty PR

Dlaczego przegląd dachu należy powierzyć profesjonalistom?

2021-09-09  |  07:00
Biuro prasowe
Kontakt
Alicja Zakrzewska
Fama PR Sp. z o.o.

Żeromskiego 62/2
50-312 Wrocław
alicja|famapr.pl| |alicja|famapr.pl
605734638
www.superdekarz.pl

„Sezonowy przegląd dachu” jest stałym tematem poradników i zaleceń opracowywanych przez producentów pokryć dachowych. Powraca jak bumerang – nie bez przyczyny. Jak każda rzecz w gospodarstwie domowym, również pewne części dachu z czasem mogą wymagać uwagi ze względu na uszkodzenia lub proces starzeniowy. Jednak dach jest najbardziej narażony na działanie skrajnych warunków pogodowych, a jednocześnie mniej dostępny, aby mieć na niego oko w codziennej eksploatacji. Dlatego przegląd dachu i prace konserwacyjne należy powierzyć specjalistom – dekarzom. Oto argumenty!

Dach to nie tylko dachówka

W internecie raz na jakiś czas pojawiają się pytania, w jaki sposób należy dbać o utrzymanie dachu w dobrej kondycji i jakich środków do tego używać. Odpowiedź zależy od tego, jakim materiałem pokryty jest dach. Innych zabiegów wymagają blachodachówki, innych dachówki czy dachy kryte gontem drewnianym. Najmniej zabiegów wymagają dachówki ceramiczne i betonowe, szczególnie te wykonane według nowych technologii i wyprodukowane przez renomowanych producentów.

Zauważyłem pewną prawidłowość: rodziny, które wybudowały swój dom, chcą się nim nacieszyć i zapomnieć o wszystkich trudach związanych z czasem budowy. Ten dom jest dla nich „nowy” przez kolejnych kilka lat, bo wszystko pozornie działa…. Ale takie myślenie jest zgubne, bo przychodzi moment, aby to zweryfikować – mówi Michał Kuśmierzak, właściciel firmy „Dachy Michał Kuśmierzak” z Koszalina. – Dachówki ceramiczne i betonowe są bardzo trwałym i długowiecznym materiałem budowlanym, wymagającym najmniej pielęgnacji, ale to nie jest cały dach. Wszystkie miejsca, gdzie może gromadzić się śnieg, woda i wilgoć, a także miejsca łączeń i obróbek blacharskich są potencjalnym źródłem problemów. To im głównie poświęcamy uwagę podczas jesiennych czy wiosennych przeglądów dachu – dodaje wieloletni uczestnik programu branżowego SUPERDEKARZ i Certyfikowany Dekarz Braas.

Jakie części dachu wymagają przeglądu?

Przegląd dachu zaleca się wykonywać przed zimą po to, by przygotować go na czas mrozów, nasilonych opadów i śniegu. Co powinno wzbudzić twoją uwagę?

Po pierwsze, fizyczne uszkodzenia dachówek, czyli uszkodzenia mechaniczne spowodowane np. upadkiem dużej gałęzi, uszkodzenia podczas montażu anteny czy fotowoltaiki przez niewykwalifikowane firmy, które mogą spowodować, że woda opadowa przedostanie się pod pokrycie. 

Po drugie, uszkodzenia pokrycia spowodowane procesem starzenia: dachówki pod wpływem czynników zewnętrznych takich jak wpływ niskiej temperatury czy UV. Podczas działania mrozu mogą powstać w dachówkach mikropęknięcia, które w kolejnych latach będą się powiększały, a to oznacza dla dachówek ryzyko dostania się wilgoci pod połać. Dla właściciela oznacza to ostrzeżenie, że może czekać go remont, a w przypadku starszych domów, musi się liczyć nawet z koniecznością remontu generalnego. Koniecznie należy wezwać dekarza.

Po trzecie, przelewająca się z rynny woda. Nawet samodzielnie możesz sprawdzić, czy przyczyną zalegające igliwie, liście, patyki czy zanieczyszczenia spływające z wodą z dachu. Wystarczy je usunąć i sprawdzić drożność rynien oraz rur spustowych, polewając je wodą z węża. Inną przyczyną niekontrolowanych wycieków jest poluzowanie denka lub złączki rynny, albo korozja samej rynny. 

Po czwarte, rozszczelnienie obróbek blacharskich przy kominach, lukarnach i ogniomurach, które mające tendencje do spękania lub odkształcenia. 

Po piąte, uszkodzone lub wygięte mocowania zabezpieczeń przeciwśniegowych.

Po szóste, czystość rynny koszowej, w której (gdy szczelina jest zbyt wąska) gromadzą się liście i powodują zatory podczas opadów, a w konsekwencji zacieki pod połać dachu. 

W każdym z przedstawionych przypadków ocena należy do dekarza, który przeprowadza inspekcję. To on przedstawi plan ewentualnych napraw lub remontu.

Jak często trzeba wykonywać prace konserwacyjne?

Przegląd dachu można uznać za prace konserwacyjne, ponieważ służy on przedłużeniu żywotności dachu. O ile „przegląd” traktujemy jako działanie cykliczne, szybkie i nieskomplikowane, to „serwis” kryje w sobie pewne prace związane z określonym typem dachu i materiału, jakim jest pokryty.

Jak często należy wykonywać prace konserwacyjne na dachu pokrytym dachówką? Jeśli dach ma mniej niż 5 lat, dekarz będzie sprawdzał głównie pokrycie dachu. Dach mający 6-15 lat będzie wymagał dodatkowo losowej próby mocowania. Zaleca się wykonywanie takich prac co 3 lata. Dach starszy niż 15 lat wymaga prac serwisowych co 2 lata i poza serwisem pokrycia oraz losowej próby mocowania, zaleca się dodatkowo kontrolę łat (na podstawie „Wytycznych Dekarskich” Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy). 

Czy należy myć dach?

Zdarzają się sytuacje, że dom pokryty jest starą, liczącą kilkadziesiąt lat dachówką, która straciła kolor lub porośnięta jest mchem, ale ma wyjątkowy urok i właściciele chcą ją jedynie wyczyścić. W takim przypadku konieczne jest zamówienie ekipy dekarskiej, która przede wszystkim oceni kondycję konstrukcji dachu nadwerężonej przez upływ czasu. Sprawdzi też, czy dachówka jest wystarczająco wytrzymała i nie pokruszy się podczas czyszczenia i przekładania. Może się okazać, że koszt takiego odświeżenia dachu będzie zbliżony do wymiany położenia nowego dachu.

Domy młodsze, ale usytuowane w rejonach przemysłowych, przy ruchliwych ulicach czy przy lasach są bardziej narażone na osadzanie się sadzy, smogu czy porastanie mchem. Ich czyszczenie należy powierzyć wyspecjalizowanym firmom, które używając wody pod ciśnieniem i specjalistycznych środków wyczyszczą dach, uważając na ich strukturę. Na takie zabrudzenia mniej odporne są powierzchnie chropowate i matowe. Niektóre dostępne na rynku dachówki mają dodatkowe powłoki chroniące dachówkę przed osadzaniem się zanieczyszczeń, czego przykładem jest powłoka LUMINO w dachówkach betonowych BMI Braas lub technologia CISAR w produkcji dachówek. 

 

„Pańskie oko konia tuczy”, więc przyjrzyj się uważnie swojemu dachowi, ale rzetelną ocenę pozostaw profesjonalistom. Miej pod ręką „Książkę serwisową dachu”, w której zapisywane są daty przeglądów i szczegóły dotyczące wykonywanych prac. Choć przegląd dachu, w przeciwieństwie do samochodu, nie jest prawnie wymagany, jednak warto go przeprowadzać regularnie i zaplanować z wyprzedzeniem, aby zarezerwować fachowca. Doświadczonych dekarzy z certyfikatem marki BMI Braas, działających na terenie całej Polski, warto poszukać za pośrednictwem wyszukiwarki na portalu www.superdekarz.pl. 

 

*

Program SUPERDEKARZ powstał w 2008 roku z inicjatywy marki Braas. Jego ideą była integracja środowiska dekarskiego i podnoszenie kwalifikacji zawodowych dekarzy na coraz bardziej wymagającym rynku. Ten największy w Polsce program łączy w sobie rywalizację m.in. o położenie największej ilości dachów, a także system szkoleń - od wykonawstwa po techniki sprzedaży i marketingu. Portal SUPERDEKARZ.PL to z kolei źródło porad związanych z budową i konserwacją dachów, skierowany zarówno do osób zainteresowanych budownictwem, profesjonalnych dekarzy, jak i osób planujących budowę lub właścicieli własnego domu. Strona zawiera m.in. praktyczną wyszukiwarkę Superdekarzy oraz Certyfikowanych Dekarzy Braas działających w Polsce.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Konsument DIVE PRO W GOTOWOŚCI NA KAŻDĄ PRZYGODĘ Biuro prasowe
2024-04-11 | 12:15

DIVE PRO W GOTOWOŚCI NA KAŻDĄ PRZYGODĘ

Misją Victorinox jest przygotowanie swoich klientów na codzienne wyzwania, dzięki przemyślanym i mistrzowskim rozwiązaniom, które sprawdzą się zarówno pod wodą, jak i
Konsument Dojrzeli do długów – Polacy w średnim wieku z największymi problemami
2024-04-09 | 08:00

Dojrzeli do długów – Polacy w średnim wieku z największymi problemami

Zaległości konsumentów, widniejące w Krajowym Rejestrze Długów, wynoszą obecnie 44,2 mld zł. Najbardziej zadłużoną grupą wiekową w Polsce są osoby pomiędzy 36. a 65.
Konsument Generacja Z: Ponad 86% przynajmniej raz w miesiącu kupuje online
2024-04-04 | 17:00

Generacja Z: Ponad 86% przynajmniej raz w miesiącu kupuje online

Łatwy dostęp, szybkość procesu oraz sprawne, intuicyjne rozwiązania odgrywają ogromną rolę w decyzjach zakupowych pokolenia Z. Najnowszy raport z marca 2024, pt. „Zakupy internetowe

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Coraz więcej głosów za przesunięciem systemu kaucyjnego na 2026 rok. Pospieszne zmiany mogą wywołać problemy w gminach

System kaucyjny w Polsce, zgodnie z ustawą, powinien zacząć działać od 2025 roku. To sposób na motywowanie konsumentów do zwrotu zużytych butelek i puszek, by zwiększyć poziom recyklingu. Zmniejszy się w ten sposób także ilość zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy. Zdaniem ekspertów bez wcześniejszego albo równoległego wprowadzenia rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) nowe przepisy mogą oznaczać jednak poważne reperkusje dla gmin. – Odpady pochodzące z systemu kaucyjnego mogą wyciągnąć ze strumieni gminnych ok. 30 proc. najbardziej przychodowego surowca – ocenia  Klaudia Subutkiewicz, dyrektorka Wydziału Gospodarki Odpadami w Urzędzie Miasta Bydgoszczy.

Finanse

Rekordowe notowania złota. Ryzyko eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie będzie napędzać dalsze wzrosty

W ostatni piątek, kiedy światowe media zdominował temat planowanego irańskiego ataku na Izrael, ceny złota pobiły kolejny rekord, docierając do poziomu 2,4 tys. dol. za uncję. Inwestorzy, obawiając się o eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie, będą bardzo chętnie trzymać ten kruszec w swoich portfelach, co raczej nie wskazuje na możliwość korekty notowań. Podobnie jak zapowiadane obniżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, i to mimo wyższego od oczekiwań odczytu inflacji w marcu. – Bazowym scenariuszem jest łagodzenie polityki monetarnej, a niskie stopy zazwyczaj sprzyjają wyższym cenom złota – mówi Dorota Sierakowska, analityczka surowcowa z DM BOŚ.

Infrastruktura

Szybko rośnie udział odnawialnych źródeł w krajowym miksie energetycznym. Potrzebne przyspieszenie w inwestycjach w sieci przesyłowe

W ubiegłym roku odnawialne źródła energii stanowiły już ponad 40 proc. mocy zainstalowanej w krajowym miksie energetycznym i odpowiadały za 27 proc. całkowitej produkcji energii. Tym samym Polska pobiła kolejne rekordy, ale w kontekście rozwoju OZE na rodzimym rynku wciąż pozostaje wiele do zrobienia. Eksperci i branża wskazują m.in. na konieczność aktualizacji strategicznych dokumentów wyznaczających kierunki polityki energetycznej, szerszego wdrożenia magazynów energii, a przede wszystkim – pilną potrzebę rozwoju systemu przesyłowego i dystrybucyjnego oraz regulacji sprzyjających inwestorom. – Zielona energia potrzebuje przede wszystkim stabilności regulacyjnej i niskiego kosztu kapitału. To kluczowe elementy, które definiują ryzyko i tempo, w jakim możemy budować nowe źródła – mówi Piotr Maciołek, członek zarządu Polenergii.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.