Komunikaty PR

Dotacje - realna pomoc dla pszczelarzy

2024-08-13  |  12:00
Biuro prasowe

 

To ostatni dzwonek, dla pszczelarzy, którzy korzystając z państwowych dotacji zdecydowali się w tym roku na inwestycje, by złożyć wnioski o płatność. Pojawiają się jednak sygnały, że może to nie być koniec sezonu dotacyjnego. Już w październiku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ARiMR może ogłosić nabory na Interwencje w sektorze pszczelarskim.

 

Polscy pszczelarze, którzy stanowią niezwykle ważny element krajowego rolnictwa i ekosystemu, mogą skorzystać z państwowego wsparcia finansowego, które pozwala rozwijać pasieki i poprawiać warunki produkcji miodu oraz innych produktów pszczelich. Dzięki dostępnym dotacjom, mają szansę poprawić efektywność swojej pracy i przyczynić się do ochrony środowiska.

 

Ostatni dzwonek – czas na wypłaty

Ostatni z przeprowadzonych do tej pory naborów z Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 skierowany do hodowców pszczół i organizacji pszczelarskich spotkał się dużym odzewem branży. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjęła blisko 5 tys. wniosków o wsparcie w wysokości ponad 66 mln zł. Nabór, który zakończył się na początku roku dotyczył siedmiu interwencji, a środki pozyskać można było m.in. na:

 

•          wspieranie podnoszenia poziomu wiedzy pszczelarskiej;

•          inwestycje, wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych;

•          ułatwienie prowadzenia gospodarki wędrownej;

•          wsparcie naukowo-badawcze;

•          wspieranie badania jakości handlowej miodu oraz identyfikacja miodów odmianowych;

•          wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi;

•          pomoc na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół.

 

Wszyscy beneficjenci po realizacji zakładanych we wnioskach inwestycji, by odzyskać część środków muszą złożyć wnioski o płatność. W przypadku większość interwencji termin na to minął wraz z końcem lipca, w przypadku ostatnich dwóch minie 14 sierpnia.

 

Niewszystko stracone – dotacje jesienią

W przestrzeni publicznej pojawiają się jednak  pierwsze zapowiedzi kolejnego naboru. ARiMR planuje nabory na Interwencje w sektorze pszczelarskim w terminie 24 października - 22 listopada. Będzie to kolejna okazja by starać się o rozwinięcie działalności pszczelarskiej.

 

Dotacje = rozwój?

Kolejna transza pieniędzy, które trafią do branży pozwoli także wyciągać pierwsze wnioski, czy środki te są właściwie lokowane i czy rzeczywiście wpływają na rozwój branży. Coraz częściej słychać bowiem głosy, że wraz z pojawieniem się dotacji m.in. na rozwój pasiek zdecydowanie wzrosły ceny akcesoriów pszczelarskich i wyposażenia na które można składać wnioski dotacyjne. Konkretne produkty współfinansowane w ramach interwencji potrafią osiągać zaskakujące i trudne do przyjęcia ceny. Słychać w związku z tym coraz głośniejsze narzekania, że część środków lokowanych w interwencjach wcale nie wpływa na rozwój branży. Stawianiu takiej tezy sprzyjają także statystyki, w których trudno odnotować wzrosty które świadczyłyby o zwiększeniu efektywności pracy polskich pszczół.

 

Miarą efektywności wydatkowania środków jest klasyfikacja pszczoły jako zapylacza – a miarą efektywności zapylania jest plon – czyli miara ilości produktu roślinnego na jednostkę powierzchni. I im zapylacze są efektywniejsze tym plony wzrastają. A w Polsce niestety od 10 lat nie wzrastają. – tłumaczy Przemysław Rujna, Sekretarz Generalny Polskiej Izby Miodu.

 

Dla polskiej branży miodowej kluczowe jest, by dostępne dofinansowania realnie wpływały na rozwój produkcji i zwiększenie konkurencyjności polskich producentów na rynku globalnym. Kolejne nabory i wyniki prowadzonych programów wsparcia dosyć szybko pokażą czy obrany kierunek wpływa w oczekiwanym stopniu na polskie pszczelarstwo.

 

 

 

***

Stowarzyszenie Polska Izba Miodu (PIM)

Skupia wiodących przedstawicieli branży przetwórstwa miodu w Polsce. Podstawowe zadanie izby to reprezentacja interesów polskich przetwórców miodu. Szczegółowe cele działania PIM obejmują m.in. promowanie i zachęcanie do spożycia miodu i produktów pszczelich, integracja podmiotów zajmujących się produkcją miodu, wspieranie rozwoju rynku miodu i innych produktów pszczelich, wspieranie wszelkich inicjatyw służących zachowaniu standardów sanitarno-weterynaryjnych i jakościowych miodu. Izba jest też partnerem do rozmów handlowych na szczeblu krajowym i międzynarodowym, opiniuje regulacje prawne dotyczące rynku miodu i produktów pszczelich, angażuje się we współpracę branży miodowej z państw należących do Unii Europejskiej.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Rolnictwo Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW? Biuro prasowe
2024-12-17 | 14:00

Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?

Jedna z najnowocześniejszych instalacji rolniczych w kraju - magazyn zbożowy w Goli k. Gostynia w woj. wielkopolskim należący do gospodarstwa Top Farms Wielkopolska,
Rolnictwo SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie
2024-12-02 | 01:00

SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie

SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie. Firma już zapowiada kolejne inwestycje Dzięki uruchomieniu drugiego modułu szklarni w podwarszawskim Zdunowie,
Rolnictwo Sytuacja w rolnictwie w 2024 i prognoza krótkookresowa
2024-11-26 | 15:30

Sytuacja w rolnictwie w 2024 i prognoza krótkookresowa

Santander Leasing zaprezentował z analizę AGROskop dotyczącą bieżącej sytuacji w rolnictwie, w tym uwzględniającą otoczenie makroekonomiczne oraz koniunkturę i inwestycje oraz prognozę

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Plastikowe opakowania żywności dominują w europejskich marketach. 40 proc. z nich można usunąć lub zastąpić

65 proc. produktów spożywczych i napojów w europejskich supermarketach jest sprzedawanych w plastikowych opakowaniach. W Polsce ten odsetek jest podobny. Jak wynika z raportu DS Smith „Material Change Index”, w przypadku 40 proc. opakowań zawierających tworzywa sztuczne w Polsce, plastik można by wyeliminować, usuwając go całkowicie lub zastępując go zrównoważonymi alternatywami, np. tekturą czy opakowaniami biodegradowalnymi. W Polsce tylko 22 proc. firm spożywczych planuje w nadchodzącym roku zmiany w opakowaniach.

Transport

Ryanair rozbudowuje siatkę połączeń w Polsce. W tym roku linia planuje przewieźć niemal 20 mln pasażerów

Polska jest jednym z najważniejszym rynków dla Ryanaira. Irlandzka linia w letnim rozkładzie lotów na 2025 roku będzie obsługiwał ponad 300 tras, w tym 23 nowe kierunki, przede wszystkim na południe Europy. Rekordowy letni rozkład lotów Ryanair w Polsce będą obsługiwać 44 samoloty bazujące na polskich lotniskach. W tym roku, pierwszy raz w historii, przewoźnik oferuje ponad 20 milionów miejsc.

Polityka

M. Gosiewska: Na Białorusi znowu odbędą się pseudowybory. Należy zaostrzyć sankcje uderzające w reżim i firmy europejskie tam obecne

Alaksandr Łukaszenka rządzi Białorusią już 30 lat, 26 stycznia będzie się ubiegał o siódmą kadencję. W nadchodzących wyborach nie będzie niezależnych obserwatorów i demokratycznych kandydatów opozycji. Poprzednie wybory, w 2020 roku, zakończyły się masowymi protestami i olbrzymimi represjami, a w 2024 roku przybrały jeszcze na sile. – Tylko twarda i zdecydowana postawa jest w stanie zmienić sytuację u naszego wschodniego sąsiada – ocenia europosłanka Małgorzata Gosiewska.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.