Komunikaty PR

Druk przemysłowy na tworzywach i elementach urządzeń – na czym to polega?

2021-04-29  |  22:40
Biuro prasowe

Druk przemysłowy na tworzywach i elementach urządzeń – na czym to polega?

 

Wysokie wymagania i oczekiwania rynku oraz nieustannie rosnąca konkurencja, stawiają obecnie przed firmami ogromne wyzwania - na każdym etapie produkcji. W wielu branżach, a szczególnie w przemyśle AGD/RTV/AUTOMOTIVE, integralną częścią cyklu produkcyjnego jest druk przemysłowy, który nadaje produktom cechy funkcjonalne lub służy do dekoracji i znakowania gotowych produktów. Można śmiało stwierdzić, iż druk przemysłowy jest obecnie nieodłącznym elementem niemal każdego wyrobu. Sprawdźmy, na czym polega.

 

Precyzja i trwałość zadruku bez względu na kształt przedmiotu

Rozpowszechnionymi i ciągle udoskonalanymi technologiami druku przemysłowego są sitodruk (zwany także serigrafią) oraz tampodruk. - Pomimo nowoczesnych technologii druku cyfrowego inkjetowego, który podbija rynek reklamowy, te dwie, tradycyjne już techniki druku, są i pozostaną niezastąpione jeszcze przez długie lata. – uważa Tomasz Gałecki, założyciel i współwłaściciel drukarni GRAFFITI STUDIO, będącej częścią grupy ETISOFT, z wykształcenia technolog poligrafii, z prawie 30-letnim doświadczeniem w branży. - Ich przewagą, oprócz szybkości, efektywności i wyjątkowej precyzji druku, jest możliwość bardzo trwałego zadruku przedmiotów o nietypowych kształtach i wykonanych z różnych materiałów: metali, szkła, tworzyw sztucznych, kompozytów, gumy, drewna, ceramiki oraz tekstyliów. Praktycznie nie ma tu ograniczeń w zakresie podłoży i ich kształtu. – wyjaśnia.

W każdym przypadku istnieje możliwość zastosowania którejś z dwóch wymienionych technologii druku. Dodatkowo wyróżnia je możliwość: używania farb o specjalnych właściwościach dobieranych do określonego podłoża, stosowania kolorów mieszanych na zamówienie, stosowania farb i lakierów strukturalnych, nakładania na wybraną powierzchnię specjalnych klejów lub powłok lakierniczych o określonych grubościach.

 

Sitodruk w produkcji paneli dotykowych i płyt kontrolnych

Sitodruk jest bez wątpienia jedną z najpopularniejszych i najważniejszych technologii druku przemysłowego. Jest to także jedna z najbardziej wszechstronnych i elastycznych technologii poligraficznych. Poza typowym przemysłem poligraficznym, reklamowym czy odzieżowym, znajduje zastosowanie w wielu innych branżach. Od lat stosuje się go w przemyśle elektronicznym, gdzie używany jest między innymi w procesie produkcji tzw. obwodów drukowanych (płytek z nadrukowanymi ścieżkami), do których montowane są elementy i podzespoły elektroniczne. Urządzenia, takie jak smartfony i tablety, także nie mogłyby działać, gdyby nie sitodruk, stosowany podczas produkcji ekranów dotykowych. - Druk sitowy w ostatnim dziesięcioleciu stał się niekwestionowanym liderem w kategorii produkcji elektroniki użytkowej. Technologia ta nie ma sobie równych i pozwala na osiągnięcie wyjątkowej trwałości i precyzji nadruku. Nic więc dziwnego, że znalazła także szerokie zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym czy AGD. Stosuje się ją powszechnie przy produkcji np. liczników samochodowych oraz elementów wykończeniowych i dekoracyjnych imitujących drewno czy metale. Sięga się po nią także w produkcji dotykowych paneli sterujących do pralek, lodówek, kuchenek i innego sprzętu elektrotechnicznego. – wymienia Tomasz Gałecki.

 

Technika sitodruku – jak to się robi?

W technologii sitodruku farbę, klej, lakier lub inną substancję, przeciska się na docelowe podłoże przez oczka specjalnych sit - stąd nazwa tej techniki druku. Elementem drukującym jest specjalna, pleciona siatka (najczęściej nylonowa lub metalowa), rozpięta na metalowej ramie i pełniąca rolę szablonu. Oczka siatki mają średnicę zaledwie od 10 do 100 mikrometrów. To od ich wielkości zależy grubość nakładanej farby oraz szczegółowość i ostrość nadruku.

Na etapie przygotowania, siatka powlekana jest specjalną, światłoczułą warstwą. Po wyschnięciu naświetla się ją światłem UV, poprzez nałożony na nią film/szablon z obrazem. Miejsca wyeksponowane na działanie światła zostają utwardzone, a te przysłonięte przez szablon - wymyte strumieniem wody. W efekcie otrzymuje się siatkę, której część oczek jest zamknięta, a część otwarta. Przez te otwarte oczka, za pomocą specjalnego, gumowego rakla, farba jest przepychana bezpośrednio na docelowe podłoże. Proces ten odbywa się w półautomatycznych lub automatycznych maszynach sitodrukowych. Oprócz standardowych maszyn sitodrukowych, arkuszowych i rolowych, na specjalne zamówienie powstają często nietypowe konstrukcje. Ich budowa, wymiary, ilość sekcji drukujących, sposób suszenia farby, automatyka i wyposażenie dodatkowe, bardzo często dostosowane są do konkretnych potrzeb i podłoży lub kształtów elementów drukowanych.

 

Tampodruk - druk na niedużych elementach, dla wielu gałęzi przemysłu

Maszyny do tampodruku także powstają z myślą o konkretnych potrzebach produkcyjnych. Znajdują powszechne zastosowanie przy produkcji niedużych elementów dla przemysłu motoryzacyjnego, kosmetycznego, elektrotechnicznego oraz AGD. Technika tampodruku polega na przeniesieniu farby z metalowej matrycy na docelowe podłoże. Robi się to za pomocą miękkiego, silikonowego tamponu. Jego twardość i kształt dopasowane są do drukowanego podłoża. Technikę tę stosuje się wszędzie tam, gdzie - z uwagi na ukształtowanie drukowanej powierzchni lub wystające elementy - nie da się zastosować sitodruku. Przeważnie są to różne drobne elementy, takie jak: przyciski, pokrętła, buteleczki, zakrętki, opakowania z tworzyw sztucznych, gadżety reklamowe, obudowy urządzeń elektrotechnicznych, a czasem większe elementy obudów sprzętu AGD. - Technologia tampodruku umożliwia, podobnie jak w sitodruku, zastosowanie farb o specjalnych właściwościach i kolorach. Możliwe jest także użycie większości farb stosowanych w sitodruku, choć zazwyczaj stosuje się dedykowane farby tampodrukowe. – tłumaczy ekspert z ETISOFT.

 

Maszyny do zadań specjalnych

Obecnie w większości przypadków wykorzystywany jest głównie sitodruk – z uwagi na jego uniwersalność. Drukarnie sitodrukowe, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów i potrzebom rynku, sukcesywnie wzbogacają swoje wyposażenie o najnowocześniejsze maszyny jedno i wielokolorowe, zdolne drukować zarówno na przedmiotach, jak i arkuszach o rozmiarach nawet kilku metrów.

W GRAFFITI STUDIO część z maszyn, a właściwie całych linii produkcyjnych, powstała pod konkretne grupy produktowe. Przykładem są zaprojektowane i zbudowane na specjalne zamówienie ośmiokolorowe maszyny do nadruku np. dekoracyjnych paneli frontowych czy tzw. window paneli montowanych w sprzętach AGD. Zastosowano w nich najnowocześniejsze dostępne na świecie rozwiązania, i dostosowano je do naszych indywidualnych oczekiwań. - Posiadając sześć tego typu specjalnych, wielokolorowych linii sitodrukowych oraz kilkanaście standardowych maszyn arkuszowych, możemy z powodzeniem konkurować z dalekowschodnimi i zachodnioeuropejskimi drukarniami. – zauważa Tomasz Gałecki. Takie wyposażenie pozwala efektywnie i z bardzo wysoką wydajnością produkować elementy z nadrukiem dla najbardziej wymagających europejskich odbiorców, a także sprostać oczekiwaniom i rygorom jakościowym producentów urządzeń elektrotechnicznych i sprzętu AGD.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Wkrótce otwarcie nowego zakładu produkcyjnego foliQ Biuro prasowe
2024-05-16 | 01:00

Wkrótce otwarcie nowego zakładu produkcyjnego foliQ

W czwartek, 23 maja br. nastąpi oficjalne otwarcie nowego zakładu produkcji nawozów dolistnych foliQ w Aleksandrowie Kujawskim. To kluczowa inwestycja dla Agrii Polska, która
Firma Dwie na trzy firmy należące do kobiet utrzymują się na rynku ponad 3 lata
2024-05-14 | 16:20

Dwie na trzy firmy należące do kobiet utrzymują się na rynku ponad 3 lata

Wśród biznesów zakładanych przez kobiety aż 85 proc. jest w stanie przetrwać pierwsze dwa lata działalności. Najbardziej decydujący jest drugi rok prowadzenia firmy, jednak
Firma Platige Image otwiera studio na Wyspach Kanaryjskich
2024-05-13 | 19:23

Platige Image otwiera studio na Wyspach Kanaryjskich

Las Palmas zostaje kolejnym miejscem na mapie świata, gdzie swoją siedzibę uruchamia Platige Image, dołączając do kilkunastu studiów, które otworzyły swoje podwoje na wyspach

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Regionalne

Start-upy mogą się starać o wsparcie. Trwa nabór do programu rozwoju innowacyjnych pomysłów na biznes

Trwa nabór do „Platform startowych dla nowych pomysłów” finansowany z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021–2027. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała sześć partnerskich ośrodków innowacji, które będą oferować start-upom bezpłatne programy inkubacji. Platformy pomogą rozwinąć technologicznie produkt i zapewnić mu przewagę konkurencyjną, umożliwią dostęp do najlepszych menedżerów i rynkowych praktyków, ale też finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć. Każdy z partnerów przyjmuje zgłoszenia ze wszystkich branż, ale także specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Jest więc oferta m.in. dla sektora motoryzacyjnego, rolno-spożywczego, metalowo-maszynowego czy sporttech.

Transport

Kolej pozostaje piętą achillesową polskich portów. Zarządy liczą na przyspieszenie inwestycji w tym obszarze

Nazywane polskim oknem na Skandynawię oraz będące ważnym węzłem logistycznym między południem i północą Europy Porty Szczecin–Świnoujście dynamicznie się rozwijają. W kwietniu 2024 roku wydano decyzję lokalizacyjną dotycząca terminalu kontenerowego w Świnoujściu, który ma szansę powstać do końca 2028 roku. Zdaniem ekspertów szczególnie ważnym elementem rozwoju portów, podobnie jak w przypadku innych portów w Polsce, jest transport kolejowy i w tym zakresie inwestycje są szczególnie potrzebne. – To nasza pięta achillesowa – przyznaje Rafał Zahorski, pełnomocnik zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ds. rozwoju.

Polityka

Projekt UE zyskuje wymiar militarny. Wojna w Ukrainie na nowo rozbudziła dyskusję o wspólnej europejskiej armii

Wspólna europejska armia na razie nie istnieje, a w praktyce obronność to wyłączna odpowiedzialność państw członkowskich UE. Jednak wybuch wojny w Ukrainie, tuż za wschodnią granicą, na nowo rozbudził europejską dyskusję o potrzebie posiadania własnego potencjału militarnego. Jak niedawno wskazał wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Europa powinna mieć własne siły szybkiego reagowania i powołać komisarza ds. obronności, ponieważ stoi obecnie w obliczu największych wyzwań od czasu zakończenia II wojny światowej. – Musimy zdobyć własną siłę odstraszania i zwiększać wydatki na obronność – podkreśla europoseł Janusz Lewandowski.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.