Dyrektor Cukrowni Strzelin podsumowuje zrównoważone działania i mówi o planach


Agencja PR
Open Media
Obozowa 42A/2
30-383 Kraków
biuro|openmedia.pl| |biuro|openmedia.pl
12 268 97 50
openmedia.pl
W ciągu ostatnich 10 lat w Cukrowni Strzelin zrealizowano szereg projektów, których celem jest dążenie do bardziej przyjaznego środowisku procesu produkcji. Ich łączna wartość szacowana jest na około 65 mln zł. Wśród zrealizowanych inwestycji wymienić można chociażby beztlenową oczyszczalnię, biogazownię, wysokosprawne stacje wyparne czy dyfuzor wieżowy, pozwalające oszczędzać energię cieplną i elektryczną.
W ciągu ostatnich 10 lat w Cukrowni Strzelin zrealizowano szereg projektów, których celem jest dążenie do bardziej przyjaznego środowisku procesu produkcji. Ich łączna wartość szacowana jest na około 65 mln zł. Wśród zrealizowanych inwestycji wymienić można chociażby beztlenową oczyszczalnię, biogazownię, wysokosprawne stacje wyparne czy dyfuzor wieżowy, pozwalające oszczędzać energię cieplną i elektryczną. Zapowiadane są także kolejne działania, w tym budowa farmy fotowoltaicznej oraz przejście na niskoemisyjne paliwo i rezygnację z węgla.
Inwestycje neutralizujące wpływ procesu produkcyjnego na środowisko stają się dla wielu przedsiębiorstw priorytetem. W cukrowniach należących do Südzucker Polska S.A. pierwsze tego typu inicjatywy podjęto już kilkanaście lat temu. Tylko na przestrzeni ostatniej dekady udało się zrealizować szereg modernizacji oraz wyposażyć zakłady w nowoczesny i ergonomiczny sprzęt. Doskonałym tego przykładem są rozwiązania funkcjonujące w Cukrowni Strzelin. Mowa m.in.: o wysokosprawnych stacjach wyparnych, zmniejszających zużycie energii cieplnej i zwiększających produkcję energii elektrycznej czy dyfuzorze wieżowym ograniczającym znacznie zużycie energii cieplnej co przekłada się bezpośrednio na zmniejszenie zużycia węgla i ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Dodatkowo od 2019 roku na terenie zakładu działa beztlenowa oczyszczalnia ścieków. Na tę inwestycję przeznaczono12 mln złotych. Wszystko po to, aby zwiększyć tempo oczyszczania ścieków, a tym samym zniwelować niepożądane zapachy w okolicy cukrowni. Co warto podkreślić, to nie jedyna zaleta powstałej niespełna 3 lata temu infrastruktury. Mianowicie, z przetwarzanego tu materiału organicznego, pochodzącego z buraków cukrowych, powstaje wysokokaloryczny biogaz.
O planach inwestycyjnych oraz przykładach kolejnych zrównoważonych rozwiązań, jakie już teraz funkcjonują w strzelińskiej cukrowni, opowiedział więcej jej dyrektor.
- Na terenie Cukrowni Strzelin działa nowoczesna biogazownia, produkująca energię elektryczną z roślinnych pozostałości powstałych w procesie produkcji cukru. Aktualnie tworzą ją 3 fermentory oraz 3 zbiorniki do magazynowania dygestatu. Jej zadaniem przy współudziale beztlenowej oczyszczalni ścieków, jest produkcja biogazu - gwarantującego niezależność energetyczną - informuje Mariusz Maziarz, Dyrektor Cukrowni Strzelin. - W przyszłości planujemy uruchomienie na terenie zakładu farmy fotowoltaicznej o mocy ok. 1 MWp, co pozwoliłoby oświetlić ponad 300 domów w skali roku. Jest to rozwiązanie, które pozwoli nam uzyskiwać energię odnawialną w efektywny sposób, bez generowania uciążliwości dla mieszkańców miasta. Zredukujemy również znacznie emisję CO2 poprzez wymianę kotła z węglowego na gazowy. Dodatkowo stałym elementem planów inwestycyjnych oraz przedsięwzięć jest instalacja falowników i optymalizacja pracy urządzeń – dodaje.

Podwójne standardy w polityce handlowej UE – środki lustrzane lekiem na całe zło? - zaproszenie na debatę

Cztery dni wyjątkowych okazji podczas Prime Day w sklepie Amazon.pl

Edukacja sprzedawców alkoholu przynosi efekty
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Jednorazowe opakowania z plastiku mają do 2030 roku zniknąć z lokali gastronomicznych. Przekonanie klientów do pojemników wielorazowych może być wyzwaniem
Unijne przepisy zobowiązują firmy z branży HoReCa do ograniczenia w perspektywie 2030 roku jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych i zastąpienia choć części z nich opakowaniami wielorazowymi. Choć wielu Europejczyków pozytywnie odnosi się do oferowania opakowań wielorazowych przez lokale gastronomiczne, zaangażowanie użytkowników w zwrot pojemników może się okazać wyzwaniem.
Handel
Zbliża się szczyt UE–Chiny. Głównym tematem spotkania będzie polityka handlowa, w tym cła

Unia Europejska i Chiny odpowiadają łącznie za niemal 30 proc. światowego handlu, ale Europa wciąż ma ogromny deficyt handlowy w wymianie z Państwem Środka. Ostatnio relacje między Pekinem a Brukselą były pełne napięć, choćby w kwestii europejskich ceł na elektryki, chińskich ograniczeń eksportu metali ziem rzadkich, czy braku równowagi w dostępie do rynków. Szczyt UE–Chiny odbędzie się ponad półtora roku po poprzednim.
Polityka
Dane statystyczne pomogą przyspieszyć rozwój turystyki. Posłużą również do promocji turystycznej Polski

Główny Urząd Statystyczny we współpracy z resortem turystyki buduje nowoczesny portal analityczny Turystyka+. To interaktywne narzędzie, które umożliwia śledzenie zmian i porównywanie danych. Celem projektu jest wsparcie rozwoju turystyki na wielu poziomach – nie tylko krajowym, ale również lokalnym i regionalnym. Ma on być pomocny zarówno w podejmowaniu decyzji politycznych dotyczących infrastruktury turystycznej, jak i dla przedsiębiorców, co ma się przełożyć na rozwój sektora i gospodarki.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.