Komunikaty PR

3. Piknik Nauki Fahrenheita przyciągnął tłumy na Górę Gradową

2023-03-27  |  15:40
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.11 MB )

3. Piknik Nauki Fahrenheita przyciągnął tłumy na Górę Gradową

W niedzielę, 26 maja, na Górze Gradowej odbył się 3. Piknik Nauki Fahrenheita. Wydarzenie powstało z inicjatywy Uczelni Fahrenheita i po raz trzeci było organizowane razem z Hevelianum. Celem Pikniku była popularyzacja nauki i jej osiągnięć w społeczności lokalnej.

Piknik Nauki Fahrenheita był doskonałą okazją, aby spędzić czas z przyjaciółmi i rodziną na świeżym powietrzu, jednocześnie zagłębiając się w fascynujący świat nauki w przystępny i ekscytujący – powiedziała prof. Adriana Zaleska-Medynska, dyrektorka Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita. Wydarzenie przyciągnęło szeroką publiczność, a wszystkich łączyła ciekawość, którą my chcemy mnożyć, wciągając uczestników w liczne warsztaty, zabawy edukacyjne, pokazy i eksperymenty.

W efekcie współpracy trzech gdańskich uczelni: Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego, Hevelianum oraz licznych partnerów wydarzenia, na uczestników czekało wiele atrakcji umożliwiających wspólne doświadczanie nauki, m.in.: warsztaty, konkursy i spektakularne pokazy naukowe.

Dzięki Piknikowi mieliśmy niepowtarzalną okazję otworzyć drzwi do niezwykłego świata nauki, który często wydaje się niedostępny. Naszym celem było rozbicie tego stereotypu i pokazanie, że nauka to nie tylko sucha teoria, lecz bogaty, pełen życia obszar fascynujących odkryć i zagadek do rozwiązania – mówi Paweł Golak, dyrektor Hevelianum. – Poprzez interesujące wystawy, takie jak „Uczone” i „Kosmiczna baza” oraz szereg atrakcji pokazaliśmy gościom, że nauka może być czymś ekscytującym dla każdego, kto tylko zechce się nią zainteresować.

W niedzielę na gości czekały scena oraz miasteczko ponad 60 namiotów oferujące wiele bezpłatnych atrakcji dopasowanych do różnych grup wiekowych. Na scenie naukowej o godz. 11:00 odbyło się uroczyste otwarcie Pikniku, podczas którego wystąpiła Gdańska Orkiestra Akademicka i nastąpiło otwarcie wystawy „Uczone”. Przez cały dzień miały miejsce fascynujące pokazy, takie jak science show „Ognia!” oraz prezentacje na temat czystości wody czy wpływu tworzyw sztucznych na środowisko. Odbył się także pokaz mody ZERO WASTE, który wzbudził ogromne zainteresowanie publiczności.

W budynku Wozowni Artyleryjskiej, od godz. 14:00 trwała dyskusja pt. „Nauka mówi. Znak równości” – była to okazja do pogłębienia wiedzy i wymiany poglądów na temat roli nauki w społeczeństwie oraz pielęgnowaniu wartości równości i różnorodności. Wzbudziła duże zainteresowanie uczestników, którzy chętnie słuchali prezentowanych argumentów.

Zainteresowaniem cieszyły się także sala Pitagorasa, gdzie można było zrobić bezpłatnie pomiary ciśnienia tętniczego i zbadać parametry krwi z palca oraz strefa eduzabawy, gdzie przez cały czas trwania Pikniku dostępne były atrakcje, takie jak: gry wielkoformatowe, warsztaty ekologiczne, bolid, auta elektryczne i wiele innych.

O wydarzeniu:

Piknik Nauki Fahrenheita powstał z inicjatywy Uczelni Fahrenheita i organizowany jest razem z Hevelianum już po raz trzeci. Piknik jest wydarzeniem plenerowym, ogólnodostępnym i bezpłatnym, a jego celem jest popularyzacja nauki i jej osiągnięć w społeczeństwie lokalnym. Uczelnie Fahrenheita i Hevealianum łączą siły, tworząc program przybliżający naukowe zagadnienia zarówno najmłodszym fascynatom nauki, jak i dorosłym uczestnikom; mnożą ciekawość i dzielą się pasją do poznawania świata, pokazując nieoczywiste oblicze nauki.

Organizatorzy: Uczelnie Fahrenheita (Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański) oraz Hevelianum. 

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Pomorskiego oraz: Akwarium Gdyńskie, Amberexpo, Aramco, Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Gdańska Karta Mieszkańca, Gdańskie Wody, Polskie Elektrownie Jądrowe, Port Czystej Energii, Samorząd Województwa Pomorskiego, Straż Miejska w Gdańsku, Wydział Gospodarki Komunalnej, Volvo Drywa, Zakład Utylizacyjny w Gdańsku

Patroni medialni: gdansk.pl, trojmiasto.pl

Zdjęcia: Dawid Linkowski

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać! Biuro prasowe
2025-01-03 | 08:00

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Dawid Uczy to platforma nauczyciela biologii i chemii, który postanowił poszerzyć ofertę świadczonych usług. Od teraz pomaga także w przygotowaniu odwołania od
Edukacja Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
2024-12-31 | 15:30

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku

Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku jest placówką z tradycjami. Istnieje od ponad 100 lat i dba o to, żeby narzędzia i środki dydaktyczne, które
Edukacja UX – zawód przyszłości Motorola Solutions stawia na kompetencje 4.0
2024-12-28 | 01:00

UX – zawód przyszłości Motorola Solutions stawia na kompetencje 4.0

Po maszynie parowej, elektryczności i komputerach - rozwój biotechnologii, nanotechnologii i sztucznej inteligencji ma być punktem zwrotnym w historii ludzkości. Zmiany gospodarcze

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.