Dzieci chcą dbać o środowisko! Rusza XVI odsłona akcji „Kubusiowi Przyjaciele Na
Prawie 70%[1] uczniów uważa, że tematyka związana ze zmianami klimatu jest dla nich ważna. Dzieci chcą angażować się w kwestie ekologii, a dla 31%[2] z nich źródłem wiedzy są nauczyciele. Właśnie wystartowała XVI edycja programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, który pomaga nauczycielom w skutecznym i kreatywnym przekazywaniu wiedzy o klimacie. Zapisy ruszyły 1 września na www.przyjacielenatury.pl, partnerem merytorycznym jest UNEP/GRID-Warszawa, organizacja wspierająca misję Programu Organizacji Narodów Zjednoczonych [ONZ] ds. Środowiska.
Ekologia jest ważna dla dzieci i nastolatków
Badanie „Uczniowie wobec zmian klimatu” z 2022 roku wskazuje, że to właśnie nauczyciele są dla dzieci głównym źródłem wiedzy na temat zmian klimatu. Oznacza to, że pedagodzy mają ogromne pole do popisu w zakresie zagospodarowania uwagi swoich podopiecznych i przekazania im rzetelnych, sprawdzonych informacji w intrygującej i pobudzającej myślenie formie. 70%[3] badanych uczniów uważa też, że poprzez różnorodne działania można powstrzymać zmiany klimatyczne. To wyraźny znak: uczniowie są gotowi do działania, a my – dorośli z pewnością nie powinniśmy zaprzepaszczać szansy na proekologiczną edukację. Sprawdźmy zatem, jak skutecznie przekazywać wiedzę.
Edukacja ekologiczna zaczyna się w przedszkolu i szkole
Istnieje wiele form aktywności ekologicznych realizowanych w szkołach – wymieniają je badane dzieci: akcje specjalne takie jak Dzień Ziemi, tematyczne konkursy czy uczestnictwo w kole zainteresowań.
Ekologia jest obecna także w podstawie programowej. Zagadnienia dotyczące planety pojawiają się w podstawach różnych przedmiotów, takich jak geografia, biologia i chemia – to dotyczy jednak dzieci starszych. W przypadku młodszych uczniów edukacja o środowisku obejmuje głównie blok zajęć przyrodniczych[4].
- Na jednej z lekcji dowiedziałam się, jak segregować śmieci. Wiedzieliście, że do kosza z papierami można wyrzucić tylko czysty papier? To wszystko powiedziała nam pani nauczycielka na lekcji o recyklingu. Teraz w domu to ja jestem główną ekspertką od sortowania śmieci – robię rodzicom wyzwania recyklingowe, żeby też wiedzieli o śmieciach jeszcze więcej. Kiedy pani nauczycielka zapytała nas, czym jest ekologia, odpowiedziałam: dbaniem o nasz wspólny dom, czyli planetę – mówi 7-letnia Antosia, uczestniczka poprzedniej edycji programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.
„Kubusiowi Przyjaciele Natury” to jeszcze więcej ekologicznej wiedzy
We wrześniu ruszyła XVI odsłona akcji „Kubusiowi Przyjaciele Natury” realizowana w roku szkolnym 2023/2024. Program już od 16 lat jest organizowany przez markę Kubuś (należącą do Grupy Maspex) i dociera z ekologiczną edukacją do dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów klas I-III. Do tej pory, we wszystkich edycjach programu wzięło udział ponad 9 milionów dzieci z całej Polski.
- Edukacja klimatyczna dzieci to jeden z priorytetów Strategii Zrównoważonego Rozwoju „Efekt Kolibra” realizowanej przez Grupę Maspex. Do naszych działań CSR podchodzimy długofalowo, bo tylko wtedy mogą one przełożyć się na realne i pozytywne efekty społeczne. Tak właśnie jest z programem „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, który prowadzimy od 2008 roku. Kształtowanie proekologicznych nawyków i postaw oraz popularyzowanie wiedzy na temat ochrony środowiska i życia w zgodzie z naturą to inwestycja w przyszłość, która będzie procentować – podsumowuje Daniel Karaś, Manager ds. CSR, Grupa Maspex.
Akcja oferuje nauczycielom dodatkowe wsparcie w formie zaprojektowanych przez ekspertów scenariuszy lekcji dla podopiecznych. Różnorodne materiały dopasowane są do potrzeb dzieci w wieku przedszkolnym lub uczniów szkół podstawowych. Są to scenariusze lekcji, foldery dla nauczyciela, audiobooki, filmy, bajki i inne formy kreatywnych zabaw edukacyjnych.
- Edukacja jest podstawą: w pierwszym etapie życia, kiedy odkrywamy świat z pomocą opiekunów szkolnych i przedszkolnych, tworzymy w dzieciach bazę do dalszego działania. „Kubusiowi Przyjaciele Natury” to program, który uzupełnia szkolną podstawę o dodatkową ekologiczną wiedzę i daje najmłodszym jeszcze więcej okazji do poznania tajników świata przyrody. UNEP/GRID-Warszawa, organizacja wspierająca misję Programu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska, z radością po raz kolejny współtworzy materiały dla „Kubusiowych Przyjaciół Natury” jako partner merytoryczny. Pomagamy w kreowaniu nowych możliwości edukacyjnych dla dzieci, aby poznawanie kwestii klimatycznych było dla nich wielką przygodą – mówi Elżbieta Wołoszyńska-Wiśniewska, dyrektorka ds. edukacji w UNEP/GRID-Warszawa. Organizacja realizuje misję UNEP w Polsce już od 32 lat.
Jak zostać przyjacielem natury?
Zapisanie się do programu jest niezwykle proste, wystarczy wypełnić formularz na stronie https://przyjacielenatury.pl/zapisz-sie/. Po wysłaniu zgłoszenia, placówki dostają od organizatora materiały w formie elektronicznej, na które składają się foldery edukacyjne, scenariusze lekcji, pomoce dydaktyczne, karty pracy i inne materiały audiowizualne. W ramach starannie przygotowanych scenariuszy lekcyjnych dzieci poznają szerokie spektrum zagadnień, m.in.: jak chronić naturalne zasoby Ziemi, czym jest pogoda i klimat, jakie są gatunki chronione w Polsce, jak poprawnie segregować odpady, dlaczego warto jeść warzywa i owoce oraz… jak ważna jest deszczówka? Po zrealizowaniu materiałów placówka otrzymuje certyfikat przyznający tytuł „Kubusiowych Przyjaciół Natury”. O tym, jak wiele przynosi dzieciom ukończenie programu, opowiedziały wychowawca i dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 7 im. Misia Uszatka w Lesznie:
- Program dał naszym przedszkolakom dużo radości. Ugruntował i umocnił ich wiedzę na temat zachowań proekologicznych i pokazał, że to właśnie my kreujemy nasz świat – to, jak on wygląda, zależy od nas – mówi Małgorzata Jarewska, wychowawca grupy Biedronek w przedszkolu miejskim nr 7 w Lesznie.
- Chcemy tak wychować i kształcić młodego człowieka, aby był świadomy swoich postaw. Polecam opiekunom pokazanie dzieciom, co to znaczy być „Kubusiowym Przyjacielem Natury” – dodaje Natalia Burda-Marchwacka, dyrektor placówki.
Partnerami akcji są również Czepczyński Family Foundation oraz Interzero Polska – Zero Waste Solutions.
___
O programie
„Kubusiowi Przyjaciele Natury” to największy ogólnopolski program edukacyjny o ekologii skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Organizowany jest przez markę Kubuś we współpracy z ekspertami. W ciągu 15 edycji programu wzięło w nim udział ponad 9 milionów dzieci.
___
[1] Badanie „Uczniowie wobec zmian klimatu”, 2022, dr Anna Guzy, dr Magdalena Ochwat, projekt w ramach Visegrad Fund.
[2] „Edukacja ekologiczna w polskich szkołach. Na jakich lekcjach dzieci się uczą o zmianach klimatycznych lub zrównoważonym rozwoju?”, B. Wesoła, StrefaEdukacji.pl.
[3] Badanie „Uczniowie wobec zmian klimatu”.
[4] „Edukacja ekologiczna w polskich szkołach. Na jakich lekcjach dzieci się uczą o zmianach klimatycznych lub zrównoważonym rozwoju?”, B. Wesoła, StrefaEdukacji.pl.
Wyróżnienie w międzynarodowym rankingu Eduniversal dla Wydziału Zarządzania UW
Uczelnia Łazarskiego ogłasza zmiany w Zarządzie
Dyrektorzy polskich szkół na Litwie odwiedzili białostockie liceum
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.