Komunikaty PR

Fundraiser – człowiek od mnożenia dobra

2021-10-22  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Marta Grzyb
PR Inspiration

Plac Wolnica 13/14
31-060 Kraków
marta.grzyb|prinspiration.pl| |marta.grzyb|prinspiration.pl
730 190 230
prinspiration.pl/

Zawód fundraisera zyskuje miano zawodu przyszłości. Żeby jednak móc mówić o sukcesie w tej branży, konieczna jest inwestycja w… człowieka. Specjalistów wciąż brakuje, a wiedza w zakresie pozyskiwania funduszy często jest niewystarczająca do realizacji obranych celów. W dodatku inwestowanie w dział marketingu przez organizacje pozarządowe wciąż budzi wątpliwości. Czy słusznie?

Głównym źródłem finansowania większości organizacji pozarządowych są środki pochodzące z grantów i dotacji. Według raportu na temat Kondycji organizacji pozarządowych, przygotowanego przez Stowarzyszenie Klon/Jawor, które zajmuje się zbieraniem i udostępnianiem danych o organizacjach pozarządowych w Polsce, 65% z nich korzysta z krajowych środków publicznych i niemal tyle samo, bo 63%, z filantropii indywidualnej i instytucjonalnej. I choć, jak widać, wspomnianym organizacjom pozyskiwanie środków nie jest obce, raport wskazuje, że krajowe środki publiczne stanowią aż 39% udziału w budżecie całego sektora pozarządowego, a tylko 14% to filantropia indywidualna i instytucjonalna. Na tej podstawie można z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że organizacje pozarządowe nie potrafią wykorzystać potencjału, który leży w dobrowolnych darowiznach. Potwierdzają to również dane mówiące, że aż 83% organizacji utrzymuje, że do efektywnego realizowania celów statutowych potrzebne są im szkolenia z zakresu pozyskiwania funduszy.W tym miejscu często przywołuje się mtaforę krzesła. Jego cztery nogi to cztery główne źródła pozyskiwania środków, z których korzystają polskie stowarzyszenia i fundacje. Mowa tu o: grantach i dofinansowaniach (ze środków rządowych, samorządowych i prywatnych), własnej odpłatnej działalności statutowej lub działalności gospodarczej, dotacjach sponsorów (biznes), wsparciu darczyńców indywidualnych (prywatnych). Co zrobić, by wspomniane krzesło stało stabilnie właśnie na czterech nogach?Każdemu, kto poważnie myśli o tym, aby jego organizacja działa w sposób przemyślany i profesjonalny, z perspektywą dłuższą niż 3 miesiące, polecam zawodowy kurs fundraisera – mówi Michał Twardosz z organizacji Dzieło Kolpinga w Polsce, realizator kampanii „Niedzielny obiad dla Seniora”, w ramach której wolontariusze zapewniają osobom starszym i samotnym posiłek i rozmowę.

Konieczność szkoleń podkreślają uczestnicy wcześniejszych edycji Zawodowego Kursu Fundraisera, organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Fundraisingu, zwracając uwagę na fakt, że zdobyta wiedza okazała się niezwykle przydatna, a pozyskane środki znacznie przewyższyły wartość szkolenia.

W kursie CFR uczestniczyłam na samym początku swojej zawodowej drogi w trzecim sektorze. Do Stowarzyszenia Wiosna dołączyłam w 2008 roku, odpowiadając za pozyskiwanie środków finansowych na realizację oraz rozwój Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości – mówi Dominika Langer-Gniłka, dyrektorka ds. Współpracy i Rozwoju, wiceprezeska Stowarzyszenia Wiosna. Poznanie metod pozyskiwania funduszy, wiedza z zakresu komunikacji oraz budowania relacji z darczyńcami były podstawą do zmiany naszego sposobu funkcjonowania i działania wewnątrz stowarzyszenia. Fundraising to relacje, prawdziwe i długofalowe, w których fundamentem jest wzajemne zaufanie – dodaje.

Coraz łatwiej zauważyć, że chęć pomocy w ludziach jest naprawdę silna, wzmacnia ona poczucie osobistego uczestnictwa w czynieniu dobra. Dzisiaj możliwości dotarcia są zdecydowanie większe niż kiedyś. Potrzebujemy jedynie przeszkolonych, skutecznych specjalistów. Co jeszcze? W kontekście malejącego finansowania publicznego pozyskiwanie funduszy jest nie tylko zbiorem metod i narzędzi operacyjnych, ale także niezbędnym ogniwem w strategii rozwoju organizacji – mówi Robert Kawałko Prezes Polskiego Stowarzyszenia Fundraisingu, organizator 12 edycji Zawodowego Kursu Fundraisera. Ta dynamicznie rozwijająca się dyscyplina dotyczy obecnie wielu organizacji pozarządowych, ale także instytucji zajmujących się kulturą, badaniami medycznymi, szkolnictwem, opieką zdrowotną i społeczną, środowiskiem czy pomocą humanitarną. Naszą misją od lat jest edukacja i szkolenie profesjonalnych fudndraiserów – dodaje.

Z powyższym twierdzeniem zgadza się Michał Adamus, Prezes Zarządu Fundacji Eltrox, która ma za zadanie nieść pomoc związaną z poprawą bezpieczeństwa. Problem polega na tym, że większości z nas wydaje się, że skoro mamy zapał do działania, mamy też potrzebną wiedzę, a zazwyczaj wcale tak nie jest. Nam inwestycja w edukację zwróciła się kilkukrotnie – zapewnia.

Szkolenia z fundraisingu pozwalają zdobyć wiedzę, poukładać i zrozumieć zależności pomiędzy poszczególnymi obszarami działania organizacji. Jednak przede wszystkim wyrabiają w nas nawyk myślenia perspektywą darczyńcy, stawiania ich w centrum
i koncentrowania się na budowaniu z nimi relacji, co przekłada się na konkretne wyniki finansowe
– podsumowuje wiceprezeska Wiosny.

Pamiętajmy, im bardziej kompetentny fundraiser, tym bardziej wiarygodna relacja i lepsze efekty. W świeciefundraisingu za każdym pomysłem i sukcesem stoi nie tyle organizacja, co konkretny człowiek, w którego warto inwestować.
 

 

Dodatkowych informacji udziela:

Robert Kawałko

Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Fundraisingu

r.kawalko@pif.org.pl

https://fundraising.org.pl/

https://www.facebook.com/fundraiserzy

https://twitter.com/fundraising.pl

https://www.instagram.com/fundraising.pl/

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Polski start-up The Village wchodzi do Hiszpanii Biuro prasowe
2023-03-23 | 12:00

Polski start-up The Village wchodzi do Hiszpanii

The Village otworzył pierwsze zagraniczne biuro w Barcelonie oraz rozpoczął działalność od onboardingu 500 partnerskich szkół, przedszkoli i żłobków w Katalonii. To kolejny
Edukacja Mistrzowie z Leonardo. Gdańska Szkoła Ćwiczeń dla nauczycieli przełamuje schemat
2023-03-21 | 01:00

Mistrzowie z Leonardo. Gdańska Szkoła Ćwiczeń dla nauczycieli przełamuje schemat

Ćwiczenia z nauczania eksperymentalnego, pokazy innowacyjnych lekcji sposobów nauczania, warsztaty metodyczne i wykorzystanie nowych technologii w szkole. Nauczyciele z pomorskich
Edukacja Kobiety potrzebują równości szans i równości płac
2023-03-09 | 11:30

Kobiety potrzebują równości szans i równości płac

W dzisiejszych czasach, choć żyjemy w XXI wieku, kobiety na całym świecie walczą o swoje prawa i równość szans, szczególnie w kwestii wynagrodzenia za pracę. Wciąż bowiem

Więcej ważnych informacji

roche-banner

Jedynka Newserii

Newseria Na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Farmacja

Chorzy na stwardnienie rozsiane zyskują coraz lepszy dostęp do terapii. Udostępnienie podskórnych form podania leków może zrewolucjonizować ich leczenie i jakość życia

Lekarze wskazują, że zmiany w leczeniu stwardnienia rozsianego (SM) są jednym z największych osiągnięć medycyny w ostatnich latach. Wraz z pojawianiem się kolejnych leków i włączaniem ich do refundacji neurolodzy mają możliwość coraz lepszej personalizacji leczenia uwzględniającej styl i plany życiowe pacjenta. To o tyle istotne, że SM jest chorobą młodych ludzi, aktywnych zawodowo i społecznie, często kobiet, które mają plany macierzyńskie. W tym kontekście istotne jest nie tylko szybkie włączenie leczenia, w tym dobór odpowiedniej terapii w zależności od przebiegu choroby i jej intensywności, ale też zwiększanie dostępności nowych, wygodniejszych form podawania leków.

Infrastruktura

Zielone ciepło płynie do Gdańska. Specjalne kotły elektrodowe zasila energia z wiatru i słońca

Kotły elektrodowe w gdańskiej elektrociepłowni przekształcają nadmiar zielonej energii w systemie elektroenergetycznym w ciepło. Dzięki zastosowanej technologii „power to heat” w ostatnich zimowych miesiącach kotłownia przyczyniła się do ograniczenia emisji COo ponad 920 t i zużycia węgla o 440 t. – Tym samym zielone ciepło dla Gdańska stało się faktem, ale potencjał tych kotłów jest dużo większy – mówi Elżbieta Kowalewska, dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła. Kotłownia o mocy 130 MW została oddana do użytku w grudniu 2021 roku i była pierwszą tego typu inwestycją w Polsce. Pełnię swoich możliwości osiągnie w kolejnych dwóch latach, kiedy udział energii z OZE w krajowym systemie będzie jeszcze większy niż dziś.

Bankowość

KNF pracuje nad projektem ustawy o systemowym rozwiązaniu kwestii umów frankowych. Bankowcy popierają takie rozwiązanie

Już ponad dwa lata temu Komisja Nadzoru Finansowego zaproponowała rozwiązanie problemu umów frankowych poprzez ich przewalutowanie tak, jak gdyby od początku kredyt zaciągnięty był w złotych albo stosownie do wyliczania rat średniego kursu walutowego podawanego przez Narodowy Bank Polski. Obecnie nadzorca pracuje nad projektem ustawy według tych założeń. Zdaniem środowiska bankowego, choć rozwiązanie to wciąż faworyzuje tę grupę kredytobiorców, to można je uznać za sprawiedliwe. Zdjęłoby ono z banków konieczność zawiązywania rezerw na potencjalnie unieważniane w przyszłości umowy frankowe.

Współpraca

Obsługa konferencji prasowych

Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.