Komunikaty PR

Fundraiser – człowiek od mnożenia dobra

2021-10-22  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Marta Grzyb
PR Inspiration

Plac Wolnica 13/14
31-060 Kraków
marta.grzyb|prinspiration.pl| |marta.grzyb|prinspiration.pl
730 190 230
prinspiration.pl/

Zawód fundraisera zyskuje miano zawodu przyszłości. Żeby jednak móc mówić o sukcesie w tej branży, konieczna jest inwestycja w… człowieka. Specjalistów wciąż brakuje, a wiedza w zakresie pozyskiwania funduszy często jest niewystarczająca do realizacji obranych celów. W dodatku inwestowanie w dział marketingu przez organizacje pozarządowe wciąż budzi wątpliwości. Czy słusznie?

Głównym źródłem finansowania większości organizacji pozarządowych są środki pochodzące z grantów i dotacji. Według raportu na temat Kondycji organizacji pozarządowych, przygotowanego przez Stowarzyszenie Klon/Jawor, które zajmuje się zbieraniem i udostępnianiem danych o organizacjach pozarządowych w Polsce, 65% z nich korzysta z krajowych środków publicznych i niemal tyle samo, bo 63%, z filantropii indywidualnej i instytucjonalnej. I choć, jak widać, wspomnianym organizacjom pozyskiwanie środków nie jest obce, raport wskazuje, że krajowe środki publiczne stanowią aż 39% udziału w budżecie całego sektora pozarządowego, a tylko 14% to filantropia indywidualna i instytucjonalna. Na tej podstawie można z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że organizacje pozarządowe nie potrafią wykorzystać potencjału, który leży w dobrowolnych darowiznach. Potwierdzają to również dane mówiące, że aż 83% organizacji utrzymuje, że do efektywnego realizowania celów statutowych potrzebne są im szkolenia z zakresu pozyskiwania funduszy.W tym miejscu często przywołuje się mtaforę krzesła. Jego cztery nogi to cztery główne źródła pozyskiwania środków, z których korzystają polskie stowarzyszenia i fundacje. Mowa tu o: grantach i dofinansowaniach (ze środków rządowych, samorządowych i prywatnych), własnej odpłatnej działalności statutowej lub działalności gospodarczej, dotacjach sponsorów (biznes), wsparciu darczyńców indywidualnych (prywatnych). Co zrobić, by wspomniane krzesło stało stabilnie właśnie na czterech nogach?Każdemu, kto poważnie myśli o tym, aby jego organizacja działa w sposób przemyślany i profesjonalny, z perspektywą dłuższą niż 3 miesiące, polecam zawodowy kurs fundraisera – mówi Michał Twardosz z organizacji Dzieło Kolpinga w Polsce, realizator kampanii „Niedzielny obiad dla Seniora”, w ramach której wolontariusze zapewniają osobom starszym i samotnym posiłek i rozmowę.

Konieczność szkoleń podkreślają uczestnicy wcześniejszych edycji Zawodowego Kursu Fundraisera, organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Fundraisingu, zwracając uwagę na fakt, że zdobyta wiedza okazała się niezwykle przydatna, a pozyskane środki znacznie przewyższyły wartość szkolenia.

W kursie CFR uczestniczyłam na samym początku swojej zawodowej drogi w trzecim sektorze. Do Stowarzyszenia Wiosna dołączyłam w 2008 roku, odpowiadając za pozyskiwanie środków finansowych na realizację oraz rozwój Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości – mówi Dominika Langer-Gniłka, dyrektorka ds. Współpracy i Rozwoju, wiceprezeska Stowarzyszenia Wiosna. Poznanie metod pozyskiwania funduszy, wiedza z zakresu komunikacji oraz budowania relacji z darczyńcami były podstawą do zmiany naszego sposobu funkcjonowania i działania wewnątrz stowarzyszenia. Fundraising to relacje, prawdziwe i długofalowe, w których fundamentem jest wzajemne zaufanie – dodaje.

Coraz łatwiej zauważyć, że chęć pomocy w ludziach jest naprawdę silna, wzmacnia ona poczucie osobistego uczestnictwa w czynieniu dobra. Dzisiaj możliwości dotarcia są zdecydowanie większe niż kiedyś. Potrzebujemy jedynie przeszkolonych, skutecznych specjalistów. Co jeszcze? W kontekście malejącego finansowania publicznego pozyskiwanie funduszy jest nie tylko zbiorem metod i narzędzi operacyjnych, ale także niezbędnym ogniwem w strategii rozwoju organizacji – mówi Robert Kawałko Prezes Polskiego Stowarzyszenia Fundraisingu, organizator 12 edycji Zawodowego Kursu Fundraisera. Ta dynamicznie rozwijająca się dyscyplina dotyczy obecnie wielu organizacji pozarządowych, ale także instytucji zajmujących się kulturą, badaniami medycznymi, szkolnictwem, opieką zdrowotną i społeczną, środowiskiem czy pomocą humanitarną. Naszą misją od lat jest edukacja i szkolenie profesjonalnych fudndraiserów – dodaje.

Z powyższym twierdzeniem zgadza się Michał Adamus, Prezes Zarządu Fundacji Eltrox, która ma za zadanie nieść pomoc związaną z poprawą bezpieczeństwa. Problem polega na tym, że większości z nas wydaje się, że skoro mamy zapał do działania, mamy też potrzebną wiedzę, a zazwyczaj wcale tak nie jest. Nam inwestycja w edukację zwróciła się kilkukrotnie – zapewnia.

Szkolenia z fundraisingu pozwalają zdobyć wiedzę, poukładać i zrozumieć zależności pomiędzy poszczególnymi obszarami działania organizacji. Jednak przede wszystkim wyrabiają w nas nawyk myślenia perspektywą darczyńcy, stawiania ich w centrum
i koncentrowania się na budowaniu z nimi relacji, co przekłada się na konkretne wyniki finansowe
– podsumowuje wiceprezeska Wiosny.

Pamiętajmy, im bardziej kompetentny fundraiser, tym bardziej wiarygodna relacja i lepsze efekty. W świeciefundraisingu za każdym pomysłem i sukcesem stoi nie tyle organizacja, co konkretny człowiek, w którego warto inwestować.
 

 

Dodatkowych informacji udziela:

Robert Kawałko

Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Fundraisingu

r.kawalko@pif.org.pl

https://fundraising.org.pl/

https://www.facebook.com/fundraiserzy

https://twitter.com/fundraising.pl

https://www.instagram.com/fundraising.pl/

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Dörken ruszył z cyklem studenckich webinarów Biuro prasowe
2022-01-14 | 06:00

Dörken ruszył z cyklem studenckich webinarów

Uniwersytet Zielonogórski, Politechnika Warszawska, Politechnika Śląska, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie – to uczelnie, których studenci już wzięli udział w webinarach i
Edukacja Nowa oferta edukacyjna UW – Akademia Liderów Zmiany Cyfrowej
2022-01-12 | 11:33

Nowa oferta edukacyjna UW – Akademia Liderów Zmiany Cyfrowej

Uniwersytet Warszawski we współpracy z Salesforce oraz Cloudity przygotował bardzo ciekawą propozycję skierowaną do studentów i doktorantów UW oraz WUM. Nowy projekt to
Edukacja Jak zostać kontrolerem ruchu lotniczego, a kto może znaleźć pracę w PKP?
2021-12-29 | 14:15

Jak zostać kontrolerem ruchu lotniczego, a kto może znaleźć pracę w PKP?

Koniec roku to dobry moment na snucie planów, także tych dotyczących kariery zawodowej. Osoby marzące o zostaniu rzecznikiem prasowym, pracy na kolei lub w charakterze kontrolera ruchu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Bankowość

Podwyżki stóp procentowych odcisną swoje piętno na gospodarce światowej w tym i przyszłym roku. Rynki wschodzące mogą przyciągać więcej kapitału [DEPESZA]

Utrzymująca się wysoka inflacja, szybki koniec luźnej polityki monetarnej banków centralnych oraz „jastrzębie” podejście do podwyżek stóp procentowych – to jedne z najważniejszych ryzyk, które w nadchodzących miesiącach będą musieli uwzględniać inwestorzy.  Jak podkreśla wiceprezes Generali Investments TFI Zbigniew Jakubowski, 2022 rok to zdecydowanie koniec ery taniego pieniądza. Wiele banków centralnych, szczególnie na rynkach wschodzących, od miesięcy podnosi stopy procentowe. W Polsce tylko w I połowie roku spodziewana jest podwyżka do 4,0 proc. To zaś może zachęcić inwestorów do zainteresowania tą grupą państw.

Firma

Wrocławska spółka zwiększa tempo prac nad innowacjami dla największych światowych koncernów. W ciągu dwóch lat chce zatrudnić kolejnych 500 inżynierów

– Każdego roku rośniemy o ok. 20–30 proc. i to tempo chcemy utrzymać – mówi Marek Matysiak, dyrektor operacyjny GlobalLogic Poland. Wrocławska spółka jest częścią globalnego koncernu, który tworzy innowacyjne rozwiązania dla największych światowych marek. To sprawia, że praktycznie w każdej branży są widoczne efekty pracy polskich inżynierów. Dziś w spółce pracuje ich 2000. W samym Wrocławiu 500, a w ciągu dwóch lat ta liczba ma się podwoić. Z myślą o dalszym rozwoju spółka przeniosła się właśnie do nowego biura.

Konsument

Finansowanie instalacji fotowoltaicznych za pomocą leasingu konsumenckiego coraz popularniejsze. W Europie realizowana jest w taki sposób co czwarta inwestycja

Energetyka prosumencka w Polsce zanotowała w ostatnich latach skokowy wzrost – liczba prosumentów w ciągu sześciu lat skoczyła z ok. 4 tys. do ponad 740 tys. To głównie zasługa fotowoltaiki i przydomowych mikroinstalacji PV, których zakup jest wspierany przez rządowe programy. I choć większość ekspertów wskazuje, że przyjęta w końcówce ubiegłego roku nowelizacja ustawy o OZE może osłabić opłacalność takich inwestycji, to nie zatrzyma raczej rozwoju tego rynku. Zwłaszcza że w Polsce rozwija się nowa forma finansowania paneli fotowoltaicznych – leasing konsumencki, który może zwiększyć dostępność tej inwestycji.

Finanse

Rok 2021 upłynął pod znakiem rekordowych szkód katastroficznych. Polacy coraz częściej decydują się na ubezpieczenie własnego lokum od pożaru, powodzi czy huraganów

W 2021 roku odnotowano rekordowo dużo szkód katastroficznych. Z wyliczeń firmy reasekuracyjnej Munich Re wynika, że w ubiegłym roku kosztowały one 280 mld dol. Co niepokojące, niecała połowa z tych szkód była ubezpieczona, chociaż luka ubezpieczeniowa z roku na rok maleje. Widać to m.in. w obszarze ochrony nieruchomości. Również w Polsce coraz więcej osób decyduje się ubezpieczyć swój dom czy mieszkanie od szkód spowodowanych nieprzewidzianym zdarzeniem. Odszkodowania w przypadku szkód katastroficznych sięgają od kilku tysięcy do nawet kilku milionów złotych.