Komunikaty PR

Jak dbać o aktywność fizyczną w ciąży i po porodzie

2024-04-28  |  20:00
Biuro prasowe

Niezależnie od panującej na zewnątrz pogody i natłoku obowiązków warto znaleźć każdego dnia czas na aktywność fizyczną – również w czasie ciąży czy połogu. O tym, że odpowiednio dobrany trening ma wpływ nie tylko na poród, ale także wspiera laktację i umożliwia zbudowanie unikalnej więzi między mamą, a jej dzieckiem, opowiada Agnieszka Bajer - Ciszewska: trenerka, dietetyczka oraz ekspertka marki Mama i ja.

Warto wiedzieć, że już kilkanaście minut ruchu dziennie, o ile nie ma przeciwskazań zdrowotnych, niesie ze sobą same korzyści – i dla mamy, i dziecka. Najważniejsze, oprócz przestrzegania zaleceń lekarzy, jest słuchanie własnego ciała i reagowanie na jego sygnały.

 

Program aktywności dla przyszłych mam

Przygotowanie się do macierzyństwa obejmuje również dbanie o kondycję. Aktywność fizyczną warto rozpocząć już w trakcie planowania ciąży, a jeśli przyszłe mamy do tej pory ćwiczyły, nic nie stoi na przeszkodzie, by kontynuowały nieforsujące organizmu treningi. Bezpiecznym wyborem dla przyszłych mam są ćwiczenia pilates, oczywiście prowadzone pod nadzorem wykwalifikowanego trenera lub rehabilitanta, który wskaże, jaki trening zwiększy wydolność i pomoże w szybszym powrocie do formy po urodzeniu potomstwa. Pilates poza nauką świadomego napinania i rozluźniania mięśni działa również relaksująco, harmonizując ciało i umysł. Oczywiście aktywność fizyczną już po zajściu w ciążę powinno się kontynuować, ale należy pamiętać o tym, aby dostosować ćwiczenia do swoich indywidualnych potrzeb i ograniczeń, dodaje Agnieszka Bajer-Ciszewska, ekspertka marki Mama i ja.

 

Ćwiczenia w ciąży – o czym warto pamiętać

Regularna aktywność podczas ciąży ma pozytywny wpływ na sprawność mięśniową i krążeniowo-oddechową, ponadto minimalizuje wystąpienie wielu dolegliwości, takich jak ból pleców, a także jest idealnym treningiem przygotowującym kobiece ciało do porodu. Nie bez znaczenia jest też to, że podczas umiarkowanego treningu organizm wydziela serotoninę, nazywaną hormonem szczęścia. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń warto jednak skonsultować je z lekarzem prowadzącym ciążę, by ocenić, czy są one w pełni bezpieczne. Jeśli nie ma przeciwskazań, najlepiej zdecydować się na umiarkowany wysiłek aerobowy uzupełniony o ćwiczenia wzmacniające mięśnie, takie jak wspomniany już pilates, a także jogę, aqua aerobik czy po prostu niewymagający dodatkowego sprzętu czy odpowiedniego pomieszczenia spacer, dodaje ekspertka.

 

Ruch po porodzie

Standardowo zaleca się powrót do intensywniejszych ćwiczeń po połogu, czyli po około 2 miesiącach po urodzenia dziecka, ale jeśli nie ma żadnych przeciwskazań, po ustąpieniu dolegliwości poporodowych można napinać mięśnie dna miednicy, aby powoli odzyskiwały swoją siłę. Odpowiednie są także lekkie ćwiczenia na macie angażujące głębokie mięśnie brzucha, nogi, pośladki i ramiona. Laktacja nie jest przeciwwskazaniem do ćwiczeń, ale warto pamiętać o tym, że zbyt intensywny trening może ją zaburzyć. Aby natomiast pobudzić proces wydzielania mleka przez gruczoły, warto wprowadzić codzienne umiarkowane ćwiczenia poprawiające ukrwienie i metabolizm, radzi trenerka i dietetyczka.

 

Ćwiczenia z noworodkiem

Gdy dziecko zaczyna już samodzielnie trzymać główkę, można zaangażować je do wspólnych ćwiczeń wykonywanych np. na macie. Ten rodzaj aktywności fizycznej zapewnia noworodkowi nie tylko atrakcję i odpowiednią stymulację, ale także jest pomocny w budowaniu więzi. Z kolei dla mamy to idealna okazja do tego, by zadbać o siebie i zyskać energię do opieki nad pociechą, zaznacza Agnieszka Bajer-Ciszewska, ekspertka marki Mama i ja.

 

W ciąży i w czasie połogu równie ważne jak ruch i zbilansowana dieta jest odpowiednie nawadnianie się – zwłaszcza jeśli przyszła mama jest aktywna fizycznie. Najodpowiedniejszym wyborem jest niskozmineralizowana i niskosodowa wodę dedykowana potrzebom kobiet ciężarnych, której czystość potwierdzają regularne analizy wyspecjalizowanych laboratoriów oraz placówek badawczych, taka jak np. Mama i ja.

 

Dr Agnieszka Bajer-Ciszewska

Trenerka fitness, specjalizująca się w pilatesie. Właścicielka studia Pilates. Doradca dietetyczny. Life Coach i inspiratorka do życia w zgodzie ze sobą. „Wszystkie moje kompetencje i działania mają na celu wsparcie ludzi w każdym wieku w tworzeniu aktywnego, zdrowego i szczęśliwego życia".

 

Woda źródlana Mama i ja

Mama i ja – to w pełni bezpieczna, niegazowana woda źródlana, wyróżniająca się niskim stopniem mineralizacji i niewielką zawartością sodu. Stanowi optymalne uzupełnienie codziennej diety kobiet w ciąży oraz mam karmiących piersią. Znakomicie nadaje się również do przygotowywania posiłków dla niemowląt i dzieci w każdym wieku.
 

Strona www: https://wodadladziecka.pl/
 

Cena:

1,5 l - 2,49 zł
0,5 l sport cap - 1,99 zł
0,35 l - 1,59 zł

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Maturzyści zdają maturę A Level – czym różni ona się od polskiej matury? Biuro prasowe
2024-05-17 | 01:00

Maturzyści zdają maturę A Level – czym różni ona się od polskiej matury?

W Polsce oraz zagranicą trwają egzaminy dojrzałości. Maturzyści przystępują także do matur międzynarodowych m. in. A Level, bazujących na programie brytyjskim. Czym taki egzamin
Dziecko Pszczoła i przyjaciele – czyli wiosenny event w ETC Swarzędz
2024-05-15 | 12:30

Pszczoła i przyjaciele – czyli wiosenny event w ETC Swarzędz

Centrum handlowe ETC Swarzędz zaprasza wszystkie dzieci na niezapomnianą podróż do świata natury. 17 i 18 maja swarzędzkie centrum handlowe zmieni się w fascynującą krainę
Dziecko Allegro zaprasza do wzięcia udziału w specjalnym konkursie
2024-05-15 | 12:00

Allegro zaprasza do wzięcia udziału w specjalnym konkursie

Wystartował konkurs realizowany z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka — w jego ramach Allegro wspólnie ze znanymi z sieci opiekunami i rodzicami zachęca do spędzania czasu z

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Regionalne

Start-upy mogą się starać o wsparcie. Trwa nabór do programu rozwoju innowacyjnych pomysłów na biznes

Trwa nabór do „Platform startowych dla nowych pomysłów” finansowany z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021–2027. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała sześć partnerskich ośrodków innowacji, które będą oferować start-upom bezpłatne programy inkubacji. Platformy pomogą rozwinąć technologicznie produkt i zapewnić mu przewagę konkurencyjną, umożliwią dostęp do najlepszych menedżerów i rynkowych praktyków, ale też finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć. Każdy z partnerów przyjmuje zgłoszenia ze wszystkich branż, ale także specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Jest więc oferta m.in. dla sektora motoryzacyjnego, rolno-spożywczego, metalowo-maszynowego czy sporttech.

Transport

Kolej pozostaje piętą achillesową polskich portów. Zarządy liczą na przyspieszenie inwestycji w tym obszarze

Nazywane polskim oknem na Skandynawię oraz będące ważnym węzłem logistycznym między południem i północą Europy Porty Szczecin–Świnoujście dynamicznie się rozwijają. W kwietniu 2024 roku wydano decyzję lokalizacyjną dotycząca terminalu kontenerowego w Świnoujściu, który ma szansę powstać do końca 2028 roku. Zdaniem ekspertów szczególnie ważnym elementem rozwoju portów, podobnie jak w przypadku innych portów w Polsce, jest transport kolejowy i w tym zakresie inwestycje są szczególnie potrzebne. – To nasza pięta achillesowa – przyznaje Rafał Zahorski, pełnomocnik zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ds. rozwoju.

Polityka

Projekt UE zyskuje wymiar militarny. Wojna w Ukrainie na nowo rozbudziła dyskusję o wspólnej europejskiej armii

Wspólna europejska armia na razie nie istnieje, a w praktyce obronność to wyłączna odpowiedzialność państw członkowskich UE. Jednak wybuch wojny w Ukrainie, tuż za wschodnią granicą, na nowo rozbudził europejską dyskusję o potrzebie posiadania własnego potencjału militarnego. Jak niedawno wskazał wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Europa powinna mieć własne siły szybkiego reagowania i powołać komisarza ds. obronności, ponieważ stoi obecnie w obliczu największych wyzwań od czasu zakończenia II wojny światowej. – Musimy zdobyć własną siłę odstraszania i zwiększać wydatki na obronność – podkreśla europoseł Janusz Lewandowski.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.