Niewielu studentów poznaje Bloomberga
Bankowość i finanse to branża, w której chce pracować wielu studentów uczelni biznesowych. Jedną z umiejętności oczekiwanych od kandydatów do pracy w bankach, domach maklerskich czy funduszach inwestycyjnych jest zbieranie i analiza danych. Dostęp do danych ułatwia agencja informacyjna Bloomberg. W Polsce tylko trzy uczelnie uczą swoich studentów, jak korzystać z jej terminali.
Jednym z elementów pracy każdego analityka, inwestora, ekonomisty czy dyrektora finansowego jest analiza danych finansowych udostępnianych przez globalne agencje informacyjne. Dwie z nich są uznawane za najbardziej wiarygodne – amerykański Bloomberg oraz brytyjski Reuters. Agencje udostępniają dane finansowe za pomocą tzw. terminali, czyli komputerów wyposażonych w ich autorskie oprogramowanie do analizy informacji finansowych w czasie rzeczywistym. Obecnie Bloomberg jest najczęściej stosowanym na świecie cyfrowym źródłem informacji biznesowej.
– Obsługa terminala Bloomberga jest jedną z umiejętności, której pracodawcy oczekują od kandydatów do pracy w globalnym świecie finansów. Tymczasem w Polsce nabywają ją studenci zaledwie kilku uczelni – mówi dr Błażej Podgórski z Akademii Leona Koźmińskiego, która jako jedyna w kraju ma warunki sprzętowe, aby przeprowadzić pełen kurs z obsługi Bloomberga.
– Mamy wielostanowiskowe Laboratorium Bloomberga, które składa się z 16 terminali. Zaledwie 1 proc. uczeni biznesowych na świecie stać na to – dodaje Podgórski. Równocześnie, jak mówi, wiele uczelni zakupuje po jednym komputerze, aby mieć chociaż dostęp do danych. W Polsce jest ich mniej niż pięć.
W Polsce studentów wyposażonych w wiedzę techniczną z obsługi terminala największej globalnej agencji informacyjnej jest zatem wciąż niewielu. Jednym z powodów są wysokie koszty zakupu stanowisk pracy dla przyszłych analityków finansowych. – Zakup oraz utrzymanie jednego terminala to dla szkoły wydatek rzędu 2,5 tys. dolarów miesięcznie. My sfinansowaliśmy to przedsięwzięcie z funduszy unijnych. Skorzystało z niego już 500 naszych studentów – mówi Podgórski, który jest kierownikiem Laboratorium Bloomberga w Koźmińskim.
W Akademii Leona Koźmińskiego Laboratorium Finansowe Bloomberga jest wykorzystywane do prowadzenia zajęć
na kierunkach z zakresu finansów i rachunkowości. Ich program jest zaliczany do najlepszych na świecie. W globalnym rankingu „Financial Times", który analizuje programy studiów magisterskich i kariery ich absolwentów, znajduje się
na 17. miejscu na świecie.
Laboratorium Bloomberga w Akademii Leona Koźmińskiego zostało sfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego – Programu Operacyjnego „Wiedza Edukacja Rozwój” na lata 2014-2020 w ramach projektu Akademia 4.0 – Zintegrowany System Podnoszenia Jakości w Akademii Leona Koźmińskiego.

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.