Komunikaty PR

Omenaa Foundation uruchomiła RiO EDU CENTRUM

2022-04-21  |  22:30
Biuro prasowe
Kontakt
Agnieszka Kołogrecka
PO PROSTU PR



agnieszka|poprostupr.pl| |agnieszka|poprostupr.pl
601407033

Omenaa Foundation od wielu lat wspiera edukacyjnie dzieci ulicy w Ghanie i podopiecznych  domów dziecka w Polsce. Jednak wobec dramatycznej sytuacji w Ukrainie, Fundacja mocno zaangażowała się w pomoc uchodźcom oraz potrzebującym na terenie samej Ukrainy. W Warszawie ruszył właśnie dzienny ośrodek wsparcia i edukacji RiO Edu Centrum, który pomaga ukraińskim mamom w aktywizacji zawodowej, a ich dzieciom zapewnia wsparcie edukacyjne. Ośrodek został założony przez Prezeskę Fundacji Omenę Mensah oraz Prezesa In Post, Rafała Brzoskę. Na otwarciu obecna była Pierwsza Dama Agata Kornhauser–Duda.

Gdy tylko wybuchła wojna, Fundacja ruszyła z pomocą. Postawiliśmy na realne działania i osobiste zaangażowanie. Omenaa Mensah wraz z mężem Rafałem Brzoską wysyłają konwoje z pomocą humanitarną w głąb Ukrainy. Pierwszy pojechał do Dziecięcego Szpitala Obwodowego w Równem. Transport składał się z 5 tirów pełnych najpotrzebniejszych produktów o wadze 100 ton oraz z karetki podarowanej przez Grupę Falck. Następne Konwoje Polskich Serc wyruszą niedługo.

Najnowszą inicjatywą jest RiO Edu Centrum – dzienny ośrodek wsparcia i edukacji dla ukraińskich matek z dziećmi, którzy znaleźli w Polsce schronienie. RiO pomaga kobietom w aktywizacji zawodowej, a ich dzieciom zapewnia naukę i zabawę. Pomoc jest bezpłatna, a do ośrodka można zgłaszać się poprzez maila, social media lub telefonicznie.

Moje działania skupiają się głównie na pomocy długofalowej, systemowej. Uchodźcy z Ukrainy dostali nieprawdopodobne wsparcie od Polaków na samym początku wojny. Teraz nadszedł czas, by umożliwić naszym gościom zza wschodniej granicy nowy start. W moich przedsięwzięciach zawsze była i będzie ważna edukacja, ponieważ to ona daje wolność każdemu, kto chce się rozwijać i pójść naprzód. Stąd pomysł na utworzenie RiO Edu Centrum mówi Omenaa Mensah, Prezeska Fundacji Omenaa Foundation.

Ośrodek mieści się na powierzchni ponad 400 m2 w specjalnie do tego celu zaadoptowanych pomieszczeniach biurowych Parku Rozwoju przy ulicy Konstruktorskiej 12 (wejście B). Składa się z 5 sal edukacyjnych dla dzieci oraz 2 pomieszczeń dla kobiet. Może tu przebywać nawet do 100 osób dziennie.  

Polsko-ukraińska kadra to specjaliści z wieloletnim doświadczeniem. Są tutaj animatorzy i opiekunowie dla dzieci, prawnicy, psycholodzy, nauczyciele, trenerzy kompetencji i doradcy zawodowi. Z kolei ukraińska mama znajdzie potrzebne wsparcie w jak najszybszym znalezieniu pracy lub nauki nowych kompetencji. W czasie, gdy mamy są skupione na poszukiwaniu pracy i poszerzaniu swoich kwalifikacji, dzieci mają zagwarantowane zajęcia edukacyjne i rozwojowe; w tym lekcje polskiego i angielskiego. Na miejscu są też serwowane posiłki.

RiO Edu Centrum nie powstałoby, gdyby nie wspaniali ludzie, którzy ruszyli z pomocą. Ashoka Polska wsparła finansowo.

Miejsce takie jak RIO Centrum to wspaniały wehikuł wielu mądrych rozwiązań. Wypełnione treścią może zmieniać życie osób, które w nim zagoszczą. Słowo „pomoc” jasno ilustruje, o co chodzi w pomaganiu. Osoby przychodzą „po moc”. I tę moc to miejsce i ten zespół może im dać - mówi Agata Stafiej-Bartosik, ko-dyrektorka Ashoki w Polsce i krajach Nordyckich.

Z kolei pomieszczenie udostępniła firma ubezpieczeniowa Mondial Assistance, a remontem zajęli się eksperci z firmy Fachmistrz, którą Mondial przejął w grudniu ubiegłego roku. Mondial Assistance, dzięki wsparciu Grupy Allianz do której należy - pokrywa także koszty zatrudnienia całej kadry a także posiłków dla dzieci.

Pomaganie jest istotą naszej codziennej działalności. Rozważając różne opcje pomocy, doszliśmy do wniosku, że długofalowo najbardziej efektywne będzie wsparcie matek, które trafiły do Polski z dziećmi. Będą one poszukiwały pracy i jednocześnie miejsca, gdzie ich dzieci w wieku przedszkolnym będą mogły spędzić czas w ciągu dnia. To pozwoli im odnaleźć się w tych trudnych warunkach – mówi Piotr Ruszowski, prezes Mondial Assistance.

Honorowym patronem ośrodka został Burmistrz Mokotowa, Rafał Miastowski.

Wszyscy wiemy, w jak trudnej sytuacji znaleźli się nasi sąsiedzi z Ukrainy. Miliony ludzi musiało opuścić swoje domy i szukać schronienia poza granicami kraju. Większość uciekających przed wojną w Ukrainie stanowią kobiety z dziećmi. Dlatego tak bardzo potrzebne są działania, mające na celu tworzenie bezpiecznych miejsc, w których dzieciom zapewniona zostanie edukacja, a kobietom aktywizacja zawodowa. Tak jak ma to miejsce w RiO Edu Centrum – Ośrodku wsparcia i edukacji dla Dzieci i Matek z Ukrainy. Wierzę, że nasza współpraca i działania prowadzone przez ośrodek ułatwią proces adaptacji w naszym kraju. – mówi Rafał Miastowski, Burmistrz Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy.

Partnerami są także: Polmed, WSiP/Profilingua, Mondial Assistance, Mattel, Meble Wójcik i wielu innych.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PO PROSTU PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Lider się szkoli, czyli o przewadze strategicznego myślenia nad AI Biuro prasowe
2024-06-26 | 11:00

Lider się szkoli, czyli o przewadze strategicznego myślenia nad AI

Konieczność lifelong learning, czyli uczenia się przez całe życie, stała się faktem. Biznes – jak się wydaje – uświadomił to sobie najwcześniej, a liderzy to grupa,
Edukacja Jak pokonać bariery językowe w podróży?
2024-06-24 | 17:00

Jak pokonać bariery językowe w podróży?

Zagraniczne podróże to jeden z najczęściej wybieranych przez nas sposobów spędzania upragnionych wakacji. Jak się okazuje, dla niektórych takie eskapady wiążą się ze
Edukacja Oldschool jest fajny, ale nie w szkole!
2024-06-21 | 14:00

Oldschool jest fajny, ale nie w szkole!

To happening Centrum Nauczania Domowego prowadzony pod hasłem: “Oldschool jest fajny, ale nie w szkole” będący próbą zwrócenia uwagi na konieczność zmian

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Na rynku kapitałowym brakuje indywidualnych inwestorów. Nowe regulacje UE mają pobudzić ich zaangażowanie

– Rola rynku kapitałowego w rozwoju polskiej gospodarki jest nie do przecenienia – podkreśla Tomasz Orlik, członek zarządu PFR TFI. Jak wskazuje, obecnie kluczowy jest wzrost poziomu inwestycji, a w najbliższych latach przed nami duże wyzwanie w postaci zielonej transformacji. Rynek kapitałowy ma w tym procesie do odegrania ważną rolę, ale do tego potrzebuje aktywnych inwestorów, także indywidualnych. Dlatego pilnie potrzebne są działania, które pobudziłyby ich aktywność i zachęciły do lokowania na rynku oszczędności gospodarstw domowych. Pomóc w tym mają nowe regulacje unijne.

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Transport

Firmy budowlane wyczekują na harmonogram największych krajowych inwestycji. Problemem mogą być terminy i brak rąk do pracy

W kolejnych latach z jednej strony napłynie do Polski  strumień funduszy europejskich z nowej perspektywy oraz Krajowego Planu Odbudowy, z drugiej strony w przygotowaniu są wielkie projekty infrastrukturalne związane z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, kolei dużych prędkości, elektrowni jądrowej czy infrastruktury w obszarze bezpieczeństwa. – Mamy do czynienia z analizą programów po poprzednim rządzie, weryfikacją niektórych inwestycji. Firmy chcą, żeby został podany harmonogram prac – co, kiedy i w jakiej części kraju będzie realizowane, bo one też muszą się do tego przygotować – mówi Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Wyzwaniem w realizacji tych inwestycji mogą się okazać braki kadrowe.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.