Komunikaty PR

Eesti Energia - ponad połowa energii w I kw. 2020 r. ze źródeł odnawialnych

2020-05-14  |  14:00
Biuro prasowe

Najniższa cena energii elektrycznej od dekady spowodowała spadek obrotów i zysku Eesti Energia w pierwszym kwartale. Jednocześnie nastąpiła zmiana w strukturze produkcji, ponieważ, po raz pierwszy wolumen energii wyprodukowanej ze źródeł odnawialnych przewyższył wolumen energii z łupków bitumicznych.

W porównaniu z I kwartałem ubiegłego roku obroty Grupy spadły o 16% do 227 mln euro. EBITDA wyniosła 50 mln euro (spadek o 41%), a strata netto wyniosła 2 mln euro. W tym samym okresie ubiegłego roku zysk netto był równy 9,5 mln euro.

Jak powiedział Andri Avila, członek zarządu i dyrektor finansowy Eesti Energia, na wyniki finansowe miała wpływ nadzwyczajna sytuacja – spadek zużycia energii elektrycznej z powodu najcieplejszej zimy półwiecza połączony z niekorzystnym wpływem kryzysu związanego z koronawirusem na zużycie energii elektrycznej i ropy oraz najniższe ceny energii elektrycznej od otwarcia rynku. Dodatkowym czynnikiem były niskie ceny rynkowe energii elektrycznej na giełdzie Nord Pool spowodowane bardzo wysokim poziomem wód w krajach skandynawskich.

W pierwszych trzech miesiącach roku Eesti Energia sprzedała 2 TWh energii elektrycznej w Estonii, na Łotwie, Litwie, w Polsce, Szwecji i Finlandii, czyli dwa razy więcej niż wyniosła własna produkcja. Z powodu niskiej ceny rynkowej energii elektrycznej i wysokiej ceny uprawnień do emisji CO2, produkcja energii elektrycznej spadła w ciągu roku o 57% do 1 TWh.

Wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych

Energia elektryczna ze źródeł odnawialnych stanowiła połowę wyprodukowanej energii elektrycznej przez Grupę w I kwartale br. Wzrost o 14% w skali roku był spowodowany korzystnymi warunkami wiatrowymi i wysoką sprawnością elektrowni wiatrowych. Druga połowa wyprodukowanego wolumenu energii elektrycznej pochodziła z łupków bitumicznych, gazu łupkowego i odpadów.

W I kwartale emisja CO2 przez Eesti Energia spadła o 65% do poziomu 0,9 mln ton. W ciągu dwóch lat emisje dwutlenku węgla zmniejszyły się prawie czterokrotnie, co uczyniło z Estonii najszybciej ograniczające emisję dwutlenku węgla państwo w Europie.

Andri Avila podkreślił, że w nadchodzących kwartałach większość państw stanie w obliczu kryzysu gospodarczego, który będzie miał bezpośredni wpływ na zużycie energii i ceny. – Sytuacja zmusza nas do dalszego zwiększania wydajności i poszukiwania oszczędności, aby przetrwać kryzys – powiedział Avila.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds Biuro prasowe
2025-06-25 | 10:00

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Spółka Ocean Winds oraz należąca do PGE i Ørsted spółka Elektrownia Wiatrowa Baltica-2 podpisały umowę rezerwacyjną, która umożliwi wykorzystanie
Energetyka Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja
2025-03-12 | 16:20

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Czy polityka klimatyczno-energetyczna może być przyjazna ludziom? Jak maksymalnie wykorzystać jej społeczne i ekonomiczne korzyści? O tym debatować będą eksperci podczas konferencji
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Handel

Handel

Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.

Prawo

Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.