Komunikaty PR

Ekspert, który trafnie przewidywał rozwój sytuacji na rynku

2023-01-26  |  01:00
Biuro prasowe

Wiemy jak często różni analitycy i eksperci prognozują wydarzenia, które potem okazują się iść w zupełnie innym kierunku. Kiedy na początku pandemii wielu twierdziło, że gwałtownie spadną ceny nieruchomości — Adam Białas, racjonalnie wskazywał w mediach na odmienny przebieg nadchodzących zdarzeń. Teraz okazuje się, że ten sam doświadczony ekspert rynku budowlanego i nieruchomości oraz dziennikarz biznesowy, trafnie ocenił nadchodzącą kryzysową sytuację sprzed roku.

Materiał ekspercki opublikowany w styczniu ub.r. przez największy w kraju portal Onet, a także dostępną w Europie i USA prestiżową gazetę biznesową Poland Weekly — powstał w grudniu 2021 r. i opisywał sytuację na rynku budowlanym. Autor odpowiadał na tytułowe pytanie — czy Polska pozostanie największym placem budowy w Europie?. Stwierdzał, że branża budowlana jest miarą kondycji silnej gospodarki, oraz wskazywał, iż najpopularniejszymi słowami roku 2022 bez wątpienia pozostaną ”inflacja" i “wyzwanie". Dokładnie sto lat temu świat również dochodził do siebie po największej w historii epidemii grypy hiszpanki. W kolejnej dekadzie kulminacyjny w historii kapitalizmu kryzys ekonomiczny — skutkujący II wojną światową, objął praktycznie wszystkie kraje oraz dziedziny gospodarki.

— Nie jestem prorokiem, ale mój materiał z 12 stycznia 2022 r. jest wciąż aktualny. Opisana sytuacja została opublikowana na półtora miesiąca przed wojną na podstawie dostępnych analiz i obserwacji. Pewne wątki, nie były celowo rozbudowywane, bo mógłby wówczas zostać błędnie zinterpretowane lub okrzyknięte czarnowidztwem. Ciężko było też dokładniej określić ich negatywną skalę i przebieg. W analityce cenię poprawne złożenie perspektywy średnio i długofalowej. To w nich tak naprawdę widzimy kluczowe kierunki. Mam sporo globalnych kontaktów z wieloma osobowościami sektora, profesorami najlepszych uczelni, prawnikami, naukowcami, ludźmi mediów, czy finansjery — to pozwala na spostrzeżenia z różnych perspektyw. Budowlanka to sektor, który wymaga sporo czasu na modyfikacje, a skutki podejmowanych decyzji są widoczne i nieodwracalne przez bardzo długi czas — mówi Adam Białas.

Przypomnij kluczowe fragmenty materiału eksperckiego Adama Białasa: "Pierwszymi oznakami wielkiego kryzysu w latach 1929–1933 były problemy ze zbytem produktów i spadkiem produkcji. Przez co rosły światowe zapasy różnych towarów, które magazynowano ze względu na redukcję zapotrzebowania. Dodatkowo w USA rozpoczął się kryzys na rynku budowlanym. To z kolei fatalnie oddziaływało zarówno na wytwórców materiałów, jak i zapotrzebowanie na robotników budowlanych. Zatrzymanie tej wielkiej "machiny" w efekcie wywołało tragiczne dla ludzkości skutki.

Łączny wpływ sektora materiałów i usług budowlanych odpowiada za 20,3 proc. PKB i prawie 2,6 mln miejsc pracy. To oznacza, że 1/5 rynku pracy w Polsce to ludzie związani bezpośrednio lub pośrednio z budownictwem. Z punktu widzenia budżetu państwa branża budowlana jest też bardzo istotna, gdyż stanowi 11-12 proc. rocznych dochodów sektora finansów publicznych. Obecnie jednym z największych wyzwań dla branży budowlanej jest z jednej strony zapełnienie portfela zleceń oraz dalszy niespotykany wzrost cen materiałów, przy jednoczesnym niedoborze wielu z nich.

Kluczowe okazują się fundusze z budżetu UE na lata 2021-2027, jak i z Funduszu Odbudowy, to łącznie 770 mld zł które, mają ogromny wpływ na sytuację branży budowlanej oraz będą silnie oddziaływać na całą gospodarkę. Jak sygnalizują eksperci, ewentualne opóźnienia w tym obszarze mogą skończyć się dla całego budownictwa dużymi problemami"

A, tak ekspert podsumowuje najciekawsze obszary rozwojowe: “Niewątpliwie przed nami dużo wyzwań. Jak mawiał Ulrich Tölle, nauczyciel duchowy i pisarz — W każdym kryzysie ukryta jest szansa… Niezwykle interesującym obszarami w roku 2022 będą przedsięwzięcia inżynieryjne, szczególnie w branży IT, energetycznej, obszary OZE oraz energetyki jądrowej, która będzie napędzać wiele równoległych inwestycji. Innym ciekawym polem są nowoczesne drewniane konstrukcje budowlane i prefabrykacja oraz zastosowanie rozwiązań — oszczędzających energię, proptechowych”.

Oto, linki do całości materiałów eksperckich Adama Białasa:

  • Onet - Czy Polska pozostanie największym placem budowy w Europie? 

https://www.onet.pl/kultura/adam-bialas/czy-polska-pozostanie-najwiekszym-placem-budowy-w-europie/rnvvp2z,30bc1058

  • Poland Weekly - Polish construction sector prospects looking up

https://polandweekly.com/2022/01/13/polish-construction-sector-prospects-looking-up/ 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Nowe inwestycje na terenie Eko Doliny-ekologicznie i z korzyścią dla mieszkańców Biuro prasowe
2024-03-28 | 13:00

Nowe inwestycje na terenie Eko Doliny-ekologicznie i z korzyścią dla mieszkańców

Oprócz realizacji stałych działań, mających na celu zmniejszenie rozprzestrzeniania się uciążliwości zapachowych, Eko Dolina planuje inwestycje, które długofalowo
Gospodarka Tanio już było - jak powrót VAT na żywność wpłynie na inflacje?
2024-03-21 | 10:30

Tanio już było - jak powrót VAT na żywność wpłynie na inflacje?

Można śmiało powiedzieć, że eldorado i rozpasanie budżetowe w naszym kraju, które miało miejsce od kilku lat, czas kończyć. I można rozumieć, z czego to wynikało, wystarczy
Gospodarka Czynniki wpływające na automatyzację magazynów i wyzwania rekrutacyjne
2024-03-12 | 11:00

Czynniki wpływające na automatyzację magazynów i wyzwania rekrutacyjne

12 marca 2024 r. – Firma Zebra Technologies Corporation  (NASDAQ: ZBRA), wiodący dostawca rozwiązań cyfrowych umożliwiających przedsiębiorstwom inteligentne łączenie danych,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Kongres MOVE

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Sektor ochrony zdrowia odpowiada za większe emisje CO2 niż lotnictwo. Zielone zmiany wymagają drastycznego przyspieszenia

Sektor ochrony zdrowia ponosi znaczące konsekwencje wynikające z rosnącej liczby ekstremalnych zjawisk klimatycznych, ale też poważnego zanieczyszczenia powietrza, a koszty z tym związane będą rosły. Z drugiej strony sam sektor też się przyczynia do zmian klimatycznych – odpowiada za 4 proc. emisji CO2, czym wyprzedza takie branże jak żegluga czy lotnictwo. O potrzebie przyspieszenia zielonych zmian w ochronie zdrowia coraz więcej się mówi, ale to wymaga konkretnych działań. Temu ma służyć powołana właśnie do życia Zielona Koalicja dla Zdrowia, w której uczestniczy prawie 30 podmiotów i której patronuje m.in. Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ochrona środowiska

Nowa kadencja samorządów pod znakiem działań energetycznych i klimatycznych. 15 mld euro z UE może przyspieszyć zmiany w tym zakresie

Do wyborów samorządowych pozostał nieco ponad tydzień. Jak pokazuje nowy raport Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju, na samorządowców nadchodzącej kadencji będzie czekać wiele wyzwań związanych z energetyką i polityką klimatyczną, które wynikają zarówno z regulacji UE, jak i oczekiwań społecznych. Jednak w praktyce możliwości aktywnego działania samorządów w tym obszarze są tak szerokie, jak umożliwiają im to regulacje prawne. – Tutaj pewnych rozwiązań po prostu nie ma albo są w dość dokuczliwy sposób szczegółowe i stwarzają samorządom duże trudności. Dlatego potrzebna jest interwencja rządu, żeby umożliwić samorządom aktywne działania – ocenia dr Wojciech Szymalski, prezes Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju.

Prawo

Postęp technologiczny rewolucjonizuje pracę specjalistów ds. finansów. Stają się strategicznymi doradcami biznesu

Częste zmiany regulacyjne i postęp technologiczny wymuszają na specjalistach ds. finansów ciągłe nabywanie nowych kompetencji, doszkalanie i uaktualnianie swojej wiedzy. Ci, którzy potrafią się dostosować do szybkich zmian i wesprzeć swoimi umiejętnościami rozwój biznesu, mogą jednak liczyć na większe możliwości rozwoju kariery. – Finanse operują w świecie, który coraz szybciej się zmienia. To powoduje, że w przyszłości ludzie z obszaru finansów będą musieli poświęcać dużo więcej energii na to, żeby dotrzymać tempa – mówi Kuba Neneman, head of finance.ai, commercial data science manager w Shellu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.