Komunikaty PR

Ekspert, który trafnie przewidywał rozwój sytuacji na rynku

2023-01-26  |  01:00
Biuro prasowe

Wiemy jak często różni analitycy i eksperci prognozują wydarzenia, które potem okazują się iść w zupełnie innym kierunku. Kiedy na początku pandemii wielu twierdziło, że gwałtownie spadną ceny nieruchomości — Adam Białas, racjonalnie wskazywał w mediach na odmienny przebieg nadchodzących zdarzeń. Teraz okazuje się, że ten sam doświadczony ekspert rynku budowlanego i nieruchomości oraz dziennikarz biznesowy, trafnie ocenił nadchodzącą kryzysową sytuację sprzed roku.

Materiał ekspercki opublikowany w styczniu ub.r. przez największy w kraju portal Onet, a także dostępną w Europie i USA prestiżową gazetę biznesową Poland Weekly — powstał w grudniu 2021 r. i opisywał sytuację na rynku budowlanym. Autor odpowiadał na tytułowe pytanie — czy Polska pozostanie największym placem budowy w Europie?. Stwierdzał, że branża budowlana jest miarą kondycji silnej gospodarki, oraz wskazywał, iż najpopularniejszymi słowami roku 2022 bez wątpienia pozostaną ”inflacja" i “wyzwanie". Dokładnie sto lat temu świat również dochodził do siebie po największej w historii epidemii grypy hiszpanki. W kolejnej dekadzie kulminacyjny w historii kapitalizmu kryzys ekonomiczny — skutkujący II wojną światową, objął praktycznie wszystkie kraje oraz dziedziny gospodarki.

— Nie jestem prorokiem, ale mój materiał z 12 stycznia 2022 r. jest wciąż aktualny. Opisana sytuacja została opublikowana na półtora miesiąca przed wojną na podstawie dostępnych analiz i obserwacji. Pewne wątki, nie były celowo rozbudowywane, bo mógłby wówczas zostać błędnie zinterpretowane lub okrzyknięte czarnowidztwem. Ciężko było też dokładniej określić ich negatywną skalę i przebieg. W analityce cenię poprawne złożenie perspektywy średnio i długofalowej. To w nich tak naprawdę widzimy kluczowe kierunki. Mam sporo globalnych kontaktów z wieloma osobowościami sektora, profesorami najlepszych uczelni, prawnikami, naukowcami, ludźmi mediów, czy finansjery — to pozwala na spostrzeżenia z różnych perspektyw. Budowlanka to sektor, który wymaga sporo czasu na modyfikacje, a skutki podejmowanych decyzji są widoczne i nieodwracalne przez bardzo długi czas — mówi Adam Białas.

Przypomnij kluczowe fragmenty materiału eksperckiego Adama Białasa: "Pierwszymi oznakami wielkiego kryzysu w latach 1929–1933 były problemy ze zbytem produktów i spadkiem produkcji. Przez co rosły światowe zapasy różnych towarów, które magazynowano ze względu na redukcję zapotrzebowania. Dodatkowo w USA rozpoczął się kryzys na rynku budowlanym. To z kolei fatalnie oddziaływało zarówno na wytwórców materiałów, jak i zapotrzebowanie na robotników budowlanych. Zatrzymanie tej wielkiej "machiny" w efekcie wywołało tragiczne dla ludzkości skutki.

Łączny wpływ sektora materiałów i usług budowlanych odpowiada za 20,3 proc. PKB i prawie 2,6 mln miejsc pracy. To oznacza, że 1/5 rynku pracy w Polsce to ludzie związani bezpośrednio lub pośrednio z budownictwem. Z punktu widzenia budżetu państwa branża budowlana jest też bardzo istotna, gdyż stanowi 11-12 proc. rocznych dochodów sektora finansów publicznych. Obecnie jednym z największych wyzwań dla branży budowlanej jest z jednej strony zapełnienie portfela zleceń oraz dalszy niespotykany wzrost cen materiałów, przy jednoczesnym niedoborze wielu z nich.

Kluczowe okazują się fundusze z budżetu UE na lata 2021-2027, jak i z Funduszu Odbudowy, to łącznie 770 mld zł które, mają ogromny wpływ na sytuację branży budowlanej oraz będą silnie oddziaływać na całą gospodarkę. Jak sygnalizują eksperci, ewentualne opóźnienia w tym obszarze mogą skończyć się dla całego budownictwa dużymi problemami"

A, tak ekspert podsumowuje najciekawsze obszary rozwojowe: “Niewątpliwie przed nami dużo wyzwań. Jak mawiał Ulrich Tölle, nauczyciel duchowy i pisarz — W każdym kryzysie ukryta jest szansa… Niezwykle interesującym obszarami w roku 2022 będą przedsięwzięcia inżynieryjne, szczególnie w branży IT, energetycznej, obszary OZE oraz energetyki jądrowej, która będzie napędzać wiele równoległych inwestycji. Innym ciekawym polem są nowoczesne drewniane konstrukcje budowlane i prefabrykacja oraz zastosowanie rozwiązań — oszczędzających energię, proptechowych”.

Oto, linki do całości materiałów eksperckich Adama Białasa:

  • Onet - Czy Polska pozostanie największym placem budowy w Europie? 

https://www.onet.pl/kultura/adam-bialas/czy-polska-pozostanie-najwiekszym-placem-budowy-w-europie/rnvvp2z,30bc1058

  • Poland Weekly - Polish construction sector prospects looking up

https://polandweekly.com/2022/01/13/polish-construction-sector-prospects-looking-up/ 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie Biuro prasowe
2025-03-27 | 10:00

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Godzenie rozwoju zawodowego z życiem rodzinnym, argumentowanie swojej wartości oraz dowodzenie słuszności swoich pomysłów – to zaledwie kilka wyzwań, na jakie
Gospodarka Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan
2025-03-24 | 15:50

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

Prawie 300 postulatów deregulacyjnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a dotyczących m.in podatków, zatrudnienia, cyfryzacji czy energetyki
Gospodarka BCC: budżet, inwestycje, podatki
2024-12-30 | 08:00

BCC: budżet, inwestycje, podatki

Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się w sposób dynamiczny, jednak nie bez wyzwań. Tempo wzrostu, chociaż nieco słabsze od oczekiwań z początku roku 2024 było solidne, a w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Niepewna sytuacja zwracanych do Skarbu Państwa gruntów dzierżawnych. To może się wiązać z likwidacją infrastruktury rolniczej i miejsc pracy

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wciąż nie przedstawił spójnego planu zagospodarowania gruntów zwracanych do Zasobów Skarbu Państwa. W efekcie setki hektarów gruntów leżą odłogiem, a strategiczna infrastruktura rolnicza jest demontowana. Spółka Top Farms od dawna wnioskowała do KOWR-u o utworzenie ośrodków produkcji rolniczej (OPR) lub podjęcie jakichkolwiek decyzji, które umożliwiłyby dalsze funkcjonowanie wielu takich obiektów rolniczych. Brak decyzji skutkuje trwałą utratą potencjału produkcyjnego, a tym samym może osłabić pozycję konkurencyjną polskiego rolnictwa.

Transport

Europejskie miasta planują wzrost inwestycji w infrastrukturę społeczną. Wydatki na niskoemisyjny transport wciąż są niewystarczające [DEPESZA]

W ciągu najbliższych trzech lat 56 proc. gmin miejskich w UE planuje zwiększyć nakłady na redukcję emisji gazów cieplarnianych, a 53 proc. – na infrastrukturę społeczną – wynika z badania EBI. Dotacje krajowe i unijne pozostają głównym źródłem finansowania inwestycji, choć samorządy szukają także innych form finansowania. O potrzebach w tym obszarze eksperci i samorządowcy rozmawiali w trakcie panelu „Fundusze unijne w rozwoju miast i regionów”, który odbył się w ramach EKG w Katowicach.

Farmacja

Właściciele psów i kotów szczególnie narażeni na choroby odkleszczowe. Nie decydują się jednak na profilaktyczne szczepienia

Eksperci ostrzegają, że Polska znajduje się w czołówce krajów Europy Środkowej pod względem liczby zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, a mimo to poziom zaszczepienia przeciwko tej chorobie pozostaje dramatycznie niski. Tymczasem zmiany klimatyczne, coraz wyższe temperatury, migracje kleszczy i zanik sezonowości ich aktywności powodują, że ryzyko zakażenia jest coraz większe – nie tylko w lesie, ale i w mieście, parku czy ogrodzie, a nawet w domu, szczególnie tam, gdzie mieszkają zwierzęta.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.