Enefit Green wybuduje farmę wiatrową w Finlandii
Enefit Green, spółka wchodząca w skład grupy Eesti Energia i największy producent energii wiatrowej w krajach bałtyckich, wybuduje farmę wiatrową Tolpanvaara o mocy 72 MW w Finlandii. Wartość inwestycji wyniesie 82,9 mln euro, a proces budowy rozpocznie się w pierwszym kwartale 2022 roku.
Farma wiatrowa Tolpanvaara będzie się składać z 13 turbin dostarczonych przez firmę Nordex. Jej uruchomienie planowane jest na koniec 2023 roku. Przewidywany poziom rocznej produkcji energii elektrycznej ma wynieść ok. 250 GWh. Enefit Green nabył projekt Tolpanvaara od fińskiej państwowej spółki zarządzającej lasami Metsähallitus w 2020 roku. Spółka podpisała również długoterminową umowę odkupu energii elektrycznej w modelu PPA (ang. Power Purchase Agreement) obejmującą 60% przewidywanej produkcji farmy Tolpanvaara w ciągu pierwszych siedmiu lat jej działalności.
Inwestycja w Finlandii umożliwi grupie Eesti Energia realizację planu rozwoju produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, w tym, co najmniej podwojenie zainstalowanej mocy wytwórczej do 1 100 MW do 2025 roku. W ubiegłym roku grupa Eesti Energia podjęła decyzje inwestycyjne związane z rozwojem farm wiatrowych o łącznej mocy 190 MW i wartości 228 mln euro.
W Polsce Enefit Green posiada obecnie 19 elektrowni słonecznych o łącznej mocy nieco ponad 18 MW oraz planuje dalsze inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii, które zwiększą moce wytwórcze w kraju. Obecnie, w budowie znajduje się 8 MW fotowoltaiki, a kolejne 6 MW jest w przygotowaniu do decyzji inwestycyjnej. Planowana jest również inwestycja na ponad 40 MW. Enefit Green nieustannie obserwuje oraz optymalizuje plany inwestycji w OZE na wszystkich rynkach, na których funkcjonuje. W Polsce spółka stawia głównie na rozwój w kontekście energetyki słonecznej.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Farmacja

Zagrożenie krztuścem pozostaje najwyższe od ponad trzech dekad. Odporność utrzymuje się do 10 lat po szczepieniu
W ubiegłym roku na krztusiec zachorowało ponad 32 tys. osób. To ok. 35 razy więcej niż rok wcześniej. Ostatnie tygodnie przynoszą wyhamowanie tendencji wzrostowej, ale Główny Inspektor Sanitarny przestrzega przed tą groźną chorobą i wskazuje na konieczność szczepień u dzieci już w okresie niemowlęcym i szczepień przypominających u dorosłych. Dużą rolę w promowaniu tej jedynej formy profilaktyki odgrywają pielęgniarki, które nie tylko informują o korzyściach ze szczepień, ale też mogą do nich kwalifikować.
Bankowość
Zdaniem 80 proc. Polaków ceny nieruchomości są wysokie lub bardzo wysokie. Mimo to i tak wolimy posiadać na własność, niż wynajmować

Tylko 26 proc. Polaków uważa, że mamy obecnie dobry moment na zakup nieruchomości. Dla ośmiu na 10 ankietowanych ceny nieruchomości są obecnie wysokie lub bardzo wysokie. 65 proc. ocenia też, że niewiele osób z ich otoczenia może sobie teraz pozwolić na zakup mieszkania lub domu – wynika z badania „To my. Polacy o nieruchomościach” portalu ogłoszeniowego Nieruchomosci-online.pl.
Transport
Nowe opłaty za emisję CO2 mogą spowodować wzrost kosztów wielu małych i średnich firm. Eksperci apelują o mądre instrumenty wsparcia [DEPESZA]

System ETS2, który zacznie obowiązywać od 2027 roku, nałoży podatek na paliwa kopalne wykorzystywane do ogrzewania budynków czy w transporcie. Koszty w dużej mierze poniosą dostawcy, w tym małe i średnie firmy. – Potencjalny wpływ systemu ETS2 na sektor MŚP w Polsce będzie znacznie mniej drastyczny, niż mogłoby się wydawać. Konieczne jest jednak przygotowanie odpowiednich instrumentów, które wesprą przedsiębiorców w przemianie w kierunku niskoemisyjnym, ale jednocześnie będą unikały podwójnej kompensacji – wskazuje raport WiseEuropa pt. „Wędka czy ryba? Wsparcie dla polskich MŚP w związku z wprowadzeniem ETS2”.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.