Enefit Green wyprodukował 450 GWh energii ze źródeł odnawialnych w I kw. 2020
Enefit Green, spółka należąca do Grupy Eesti Energia, wyprodukował 450 GWh energii ze źródeł odnawialnych w I kwartale 2020 r., czyli o prawie 20% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Energia elektryczna wyprodukowana przez Spółkę w ostatnim kwartale wystarczyłaby na zaspokojenie średniego rocznego zużycia 150 000 gospodarstw domowych.
Dobre wyniki I kwartału br. to efekt wysokiej produkcji – wyniki z każdego miesiąca były lepsze od analogicznych roku ubiegłego. 165 GWh wytworzonych w styczniu było najlepszym rezultatem w historii Enefit Green. Całkowita produkcja energii ze źródeł odnawialnych wyniosła w lutym 160 GWh, a w marcu 125 GWh.
Największy wkład w wyniki produkcji miały farmy wiatrowe, które w trakcie pierwszych trzech miesięcy br. wyprodukowały 400 GWh energii elektrycznej. Pozostała energia pochodziła z należących Enefit Green elektrociepłowni, farm słonecznych, elektrowni wodnej Keila-Joa oraz inwestycji na wyspie Ruhnu.
- Produkcję w I kwartale br. wspierały korzystne i stabilne warunki pogodowe, dzięki czemu możliwa była poprawa ubiegłorocznego wyniku o prawie jedną piątą. W tym samym czasie spadło jednak wytwarzanie ciepła, co wynikało ze znacznie cieplejszej pogody – powiedział Aavo Kärmas, prezes zarządu Enefit Green.
Wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych przez Enefit Green odgrywa kluczową rolę w realizacji celu Eesti Energia, jakim jest wytwarzanie 45% energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i alternatywnych do 2023 r.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.