Komunikaty PR

Axpo i IWB zbudują elektrownię słoneczną na zaporze Mutsee w Alpach

2021-01-30  |  01:00
Biuro prasowe

Axpo wraz z IWB wybudują największą alpejską elektrownię słoneczną w Szwajcarii. Partnerzy zainstalują i uruchomią tego lata pionierski projekt instalacji PV na zaporze Muttsee, o mocy 2,2 MW. Z wyprodukowanej energii słonecznej, w ramach długoterminowej umowy korporacyjnej (PPA) przez 20 lat, korzystać będzie jedna z największych sieci supermarketów w Szwajcarii - Denner.

• Dostawcy energii - Axpo (spółka działająca również na polskim rynku) oraz IWB, zawarli partnerstwo w celu stworzenia elektrowni słonecznej o mocy 2,2 MW.

• W projekt zaangażowana jest również sieć supermarketów dyskontowych Denner. Zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju, firma zobowiązała się do korzystania z alpejskiej energii słonecznej przez 20 lat. Jest to pierwsza, na taką skalę, elektrownia słoneczna w Szwajcarii, która zostanie zbudowana w ramach długoterminowej umowy zakupu energii (korporacyjna umowa PPA).

• Alpejskie położenie oznacza, że elektrownia wyprodukuje duże ilości energii elektrycznej, nawet w miesiącach zimowych. Natomiast jej instalacja na istniejącej już tamie oznacza, że inwestycja jest szczególnie przyjazna dla środowiska.

AlpinSolar: razem osiągamy więcej

Pierwotnie zainicjowana przez Axpo, alpejska elektrownia słoneczna na tamie Muttsee o nazwie „AlpinSolar”, obecnie jest wspólnym projektem firm Denner, Axpo oraz IWB. Dwie firmy energetyczne Axpo i IWB, w celu realizacji inwestycji zawarły partnerstwo strategiczne. Denner, jedna z największych sieci supermarketów dyskontowych w Szwajcarii, będzie czerpać energię z alpejskiej energii słonecznej przez 20 lat. Inicjatywa jest zgodna z ambitnymi celami firmy Denner w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Prezes Denner, Mario Irminger, tłumaczył, że projekt potwierdza zaangażowanie firmy w osiągnięcie wyznaczonych celów klimatycznych. Celem Denner jest pozyskiwanie energii elektrycznej wyłącznie ze źródeł odnawialnych, dlatego firma wspiera innowacyjne rozwiązania, promujące odpowiedzialne korzystanie z zasobów naturalnych. Jak wyjaśniał Prezes, dzięki alpejskiej elektrowni słonecznej Denner inwestuje w przyszłość i wzmacnia Szwajcarię jako lokalizację produkcyjną.

Po raz pierwszy w Szwajcarii opracowano projekt elektrowni słonecznej na tak wielką skalę, która będzie działać w ramach długoterminowej umowy na zakup energii (PPA). W Europie umowy PPA są już powszechne, ponieważ firmy, coraz częściej wyznaczając ambitne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju, chcą zaspokoić swoje zapotrzebowanie na energię ze źródeł odnawialnych. Axpo jest jednym z wiodących dostawców długoterminowych umów PPA w Europie i USA, z ponad 15-letnim doświadczeniem w tej dziedzinie.

„AlpinSolar” jest dokładnie taką instalacją, jakiej potrzeba do przeprowadzenia transformacji energetycznej. Elektrownia słoneczna na tamie Muttsee będzie dostarczać ogromną ilość odnawialnej energii elektrycznej - szczególnie zimą. Co więcej, sam projekt jest szczególnie przyjazny dla środowiska, ponieważ instalacja powstanie na istniejącej już tamie.

Jak wyjaśnia Dyrektor Generalny Axpo, Christoph Brand, brak regulacji prawnych sprawia, że ​​tego typu instalacje są niemalże niewykonalne ze względów ekonomicznych, tak jak ma to miejsce w przypadku tego projektu. Niemniej jednak Axpo zdecydowało się na przeprowadzenie tego flagowego projektu z partnerami, aby zaznaczyć swoje stanowisko i posunąć o krok dalej transformację energetyczną Szwajcarii. Firma postrzega również projekt jako ważny wkład w dyskusję wokół nadchodzących zmian legislacyjnych.

IWB, dostawca energii dla kantonu Basel-Stadt, posiada 49% udziału w projekcie. Firma konsekwentnie dąży do zaopatrzania w energię przyjazną dla klimatu. Jak tłumaczył Prezes firmy, Claus Schmidt, obejmuje to także rozszerzanie produkcji energii elektrycznej w kierunku energii słonecznej, z ukierunkowaniem na inwestycje właśnie w Szwajcarii. Dlatego też AlpinSolar doskonale pasuje do tej strategii. Inwestycję wybuduje Planeco, spółka zależna od IWB.

Dużo energii słonecznej - nawet zimą

Elektrownia słoneczna o mocy 2,2 MW zostanie zbudowana na wysokości 2500 metrów nad poziomem morza na zaporze Muttsee, będącej częścią elektrowni szczytowo-pompowej Limmern. Będzie wytwarzać około 3,3 miliona kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie. Prawie 5000 modułów słonecznych zostanie zamontowanych na zaporze, która ma optymalną orientację - na południe. Alpejskie położenie oznacza, że elektrownia w Muttsee będzie dostarczała połowę swojej produkcji w zimniejszej połowie roku - w czasie, gdy w Szwajcarii brakuje słońca. Kontrastuje to z elektrowniami słonecznymi na niższych wysokościach, które wytwarzają jedynie około ¼ swojej produkcji energii elektrycznej w tej połowie roku. Elektrownia słoneczna zostanie oddana do użytku latem 2021 roku.

Film o inwestycji: https://www.youtube.com/watch?v=1a-tJKFwwMA&feature=youtu.be

 

O Denner
Denner to wiodąca sieć supermarketów dyskontowych w Szwajcarii, pełniąca rolę lokalnego dostawcy, w każdym regionie wiejskim i miejskim w kraju - wszędzie tam, gdzie mieszkają i pracują klienci. Denner oferuje szeroką gamę produktów do codziennych zastosowań w ponad 820 lokalizacjach. W 2020 roku dyskont zatrudniał ponad 5500 pracowników. Chcąc upewnić się, że wzrost ten nie odbywa się kosztem środowiska, Denner wyznaczył ambitne cele w swojej strategii zrównoważonego rozwoju, inwestując w innowacyjne projekty, aby stymulować odpowiedzialne działania zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.

O Axpo
Axpo jest największym producentem energii odnawialnej w Szwajcarii, a także międzynarodowym liderem w handlu energią oraz marketingu energii słonecznej i wiatrowej. 5000 pracowników łączy doświadczenie i wiedzę z pasją do innowacji. Axpo wykorzystuje najnowocześniejsze technologie do opracowywania innowacyjnych rozwiązań energetycznych dla swoich klientów w 30 krajach Europy, Ameryki Północnej i Azji. Na polskim rynku Axpo działa od 19 lat, stając się jednym z największych niezależnych odbiorców energii odnawialnej. W Polsce klienci mogą korzystać z szytych na miarę PPA oraz rozwiązań w zakresie dostaw energii opartych o strukturyzowane kontrakty długoterminowe, bilansowanie i prognozowanie mocy, a także obrót prawami majątkowymi i gwarancjami pochodzenia. W ciągu ostatnich 6 lat Axpo rozszerzyło również portfolio swoich klientów z sektora MŚP, docierając do aż 15000 firm.

O IWB
IWB to firma zajmująca się energią, wodą, mobilnością i telekomunikacją. Jest zaangażowanym, kompetentnym i niezawodnym dostawcą dla swoich klientów w regionie Bazylei i nie tylko. IWB jest wiodącym dostawcą usług w zakresie odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej. Firma dąży do zapewnienia w 100% odnawialnej energii, która umożliwia przyjazne dla klimatu, wydajne i ekonomiczne gospodarowanie energią. W swoich własnych elektrowniach IWB już teraz produkuje więcej odnawialnej energii elektrycznej, niż jest to wymagane przez jego klientów w Bazylei. IWB dokonuje ukierunkowanych inwestycji w infrastrukturę i opracowuje nowe modele biznesowe.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka SPIE kupuje spółkę Elektromontaż-Poznań Biuro prasowe
2024-10-29 | 15:00

SPIE kupuje spółkę Elektromontaż-Poznań

SPIE, niezależny europejski lider usług multitechnicznych w dziedzinie energetyki i przesyłu danych, informuje o podpisaniu umowy zakupu 100% udziałów
Energetyka Nowe perspektywy na rynku. Czy OZE zasili portfele inwestycyjne?
2024-10-28 | 15:55

Nowe perspektywy na rynku. Czy OZE zasili portfele inwestycyjne?

W obliczu globalnych wyzwań, takich jak kryzys klimatyczny i rosnące ceny energii, inwestorzy coraz chętniej zwracają uwagę na odnawialne źródła energii. W szczególności
Energetyka Zielona lekcja na farmie wiatrowej
2024-10-28 | 13:09

Zielona lekcja na farmie wiatrowej

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Nakomiadach wzięli udział w plenerowej lekcji o zielonej energii na Farmie Wiatrowej Sępopol należącej do Energix Polska. Zielona lekcja

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Polityka

Wynik wyborów prezydenckich w USA zależeć będzie od kilku stanów. Jest ryzyko nieuznania przegranej jednej ze stron, zwłaszcza przez Donalda Trumpa

Kończy się kampania prezydencka w Stanach Zjednoczonych, obfitująca w historyczne wydarzenia. Symbolicznie wybory rozstrzygną się we wtorek 5 listopada, ale ostateczną decyzję podejmie Kolegium Elektorów dopiero w grudniu. O wyniku zadecydują głosy w tzw. stanach wahających się, czyli niepopierających tradycyjnie demokratów ani republikanów. Najnowszy sondaż wskazuje na minimalną przewagę Kamali Harris w większości tych okręgów. Istnieje ryzyko, że Donald Trump nie uzna niekorzystnego dla siebie wyniku wyborów, jak było to cztery lata temu.

Konsument

Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie

Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.