Komunikaty PR

Axpo i IWB zbudują elektrownię słoneczną na zaporze Mutsee w Alpach

2021-01-30  |  01:00
Biuro prasowe

Axpo wraz z IWB wybudują największą alpejską elektrownię słoneczną w Szwajcarii. Partnerzy zainstalują i uruchomią tego lata pionierski projekt instalacji PV na zaporze Muttsee, o mocy 2,2 MW. Z wyprodukowanej energii słonecznej, w ramach długoterminowej umowy korporacyjnej (PPA) przez 20 lat, korzystać będzie jedna z największych sieci supermarketów w Szwajcarii - Denner.

• Dostawcy energii - Axpo (spółka działająca również na polskim rynku) oraz IWB, zawarli partnerstwo w celu stworzenia elektrowni słonecznej o mocy 2,2 MW.

• W projekt zaangażowana jest również sieć supermarketów dyskontowych Denner. Zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju, firma zobowiązała się do korzystania z alpejskiej energii słonecznej przez 20 lat. Jest to pierwsza, na taką skalę, elektrownia słoneczna w Szwajcarii, która zostanie zbudowana w ramach długoterminowej umowy zakupu energii (korporacyjna umowa PPA).

• Alpejskie położenie oznacza, że elektrownia wyprodukuje duże ilości energii elektrycznej, nawet w miesiącach zimowych. Natomiast jej instalacja na istniejącej już tamie oznacza, że inwestycja jest szczególnie przyjazna dla środowiska.

AlpinSolar: razem osiągamy więcej

Pierwotnie zainicjowana przez Axpo, alpejska elektrownia słoneczna na tamie Muttsee o nazwie „AlpinSolar”, obecnie jest wspólnym projektem firm Denner, Axpo oraz IWB. Dwie firmy energetyczne Axpo i IWB, w celu realizacji inwestycji zawarły partnerstwo strategiczne. Denner, jedna z największych sieci supermarketów dyskontowych w Szwajcarii, będzie czerpać energię z alpejskiej energii słonecznej przez 20 lat. Inicjatywa jest zgodna z ambitnymi celami firmy Denner w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Prezes Denner, Mario Irminger, tłumaczył, że projekt potwierdza zaangażowanie firmy w osiągnięcie wyznaczonych celów klimatycznych. Celem Denner jest pozyskiwanie energii elektrycznej wyłącznie ze źródeł odnawialnych, dlatego firma wspiera innowacyjne rozwiązania, promujące odpowiedzialne korzystanie z zasobów naturalnych. Jak wyjaśniał Prezes, dzięki alpejskiej elektrowni słonecznej Denner inwestuje w przyszłość i wzmacnia Szwajcarię jako lokalizację produkcyjną.

Po raz pierwszy w Szwajcarii opracowano projekt elektrowni słonecznej na tak wielką skalę, która będzie działać w ramach długoterminowej umowy na zakup energii (PPA). W Europie umowy PPA są już powszechne, ponieważ firmy, coraz częściej wyznaczając ambitne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju, chcą zaspokoić swoje zapotrzebowanie na energię ze źródeł odnawialnych. Axpo jest jednym z wiodących dostawców długoterminowych umów PPA w Europie i USA, z ponad 15-letnim doświadczeniem w tej dziedzinie.

„AlpinSolar” jest dokładnie taką instalacją, jakiej potrzeba do przeprowadzenia transformacji energetycznej. Elektrownia słoneczna na tamie Muttsee będzie dostarczać ogromną ilość odnawialnej energii elektrycznej - szczególnie zimą. Co więcej, sam projekt jest szczególnie przyjazny dla środowiska, ponieważ instalacja powstanie na istniejącej już tamie.

Jak wyjaśnia Dyrektor Generalny Axpo, Christoph Brand, brak regulacji prawnych sprawia, że ​​tego typu instalacje są niemalże niewykonalne ze względów ekonomicznych, tak jak ma to miejsce w przypadku tego projektu. Niemniej jednak Axpo zdecydowało się na przeprowadzenie tego flagowego projektu z partnerami, aby zaznaczyć swoje stanowisko i posunąć o krok dalej transformację energetyczną Szwajcarii. Firma postrzega również projekt jako ważny wkład w dyskusję wokół nadchodzących zmian legislacyjnych.

IWB, dostawca energii dla kantonu Basel-Stadt, posiada 49% udziału w projekcie. Firma konsekwentnie dąży do zaopatrzania w energię przyjazną dla klimatu. Jak tłumaczył Prezes firmy, Claus Schmidt, obejmuje to także rozszerzanie produkcji energii elektrycznej w kierunku energii słonecznej, z ukierunkowaniem na inwestycje właśnie w Szwajcarii. Dlatego też AlpinSolar doskonale pasuje do tej strategii. Inwestycję wybuduje Planeco, spółka zależna od IWB.

Dużo energii słonecznej - nawet zimą

Elektrownia słoneczna o mocy 2,2 MW zostanie zbudowana na wysokości 2500 metrów nad poziomem morza na zaporze Muttsee, będącej częścią elektrowni szczytowo-pompowej Limmern. Będzie wytwarzać około 3,3 miliona kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie. Prawie 5000 modułów słonecznych zostanie zamontowanych na zaporze, która ma optymalną orientację - na południe. Alpejskie położenie oznacza, że elektrownia w Muttsee będzie dostarczała połowę swojej produkcji w zimniejszej połowie roku - w czasie, gdy w Szwajcarii brakuje słońca. Kontrastuje to z elektrowniami słonecznymi na niższych wysokościach, które wytwarzają jedynie około ¼ swojej produkcji energii elektrycznej w tej połowie roku. Elektrownia słoneczna zostanie oddana do użytku latem 2021 roku.

Film o inwestycji: https://www.youtube.com/watch?v=1a-tJKFwwMA&feature=youtu.be

 

O Denner
Denner to wiodąca sieć supermarketów dyskontowych w Szwajcarii, pełniąca rolę lokalnego dostawcy, w każdym regionie wiejskim i miejskim w kraju - wszędzie tam, gdzie mieszkają i pracują klienci. Denner oferuje szeroką gamę produktów do codziennych zastosowań w ponad 820 lokalizacjach. W 2020 roku dyskont zatrudniał ponad 5500 pracowników. Chcąc upewnić się, że wzrost ten nie odbywa się kosztem środowiska, Denner wyznaczył ambitne cele w swojej strategii zrównoważonego rozwoju, inwestując w innowacyjne projekty, aby stymulować odpowiedzialne działania zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.

O Axpo
Axpo jest największym producentem energii odnawialnej w Szwajcarii, a także międzynarodowym liderem w handlu energią oraz marketingu energii słonecznej i wiatrowej. 5000 pracowników łączy doświadczenie i wiedzę z pasją do innowacji. Axpo wykorzystuje najnowocześniejsze technologie do opracowywania innowacyjnych rozwiązań energetycznych dla swoich klientów w 30 krajach Europy, Ameryki Północnej i Azji. Na polskim rynku Axpo działa od 19 lat, stając się jednym z największych niezależnych odbiorców energii odnawialnej. W Polsce klienci mogą korzystać z szytych na miarę PPA oraz rozwiązań w zakresie dostaw energii opartych o strukturyzowane kontrakty długoterminowe, bilansowanie i prognozowanie mocy, a także obrót prawami majątkowymi i gwarancjami pochodzenia. W ciągu ostatnich 6 lat Axpo rozszerzyło również portfolio swoich klientów z sektora MŚP, docierając do aż 15000 firm.

O IWB
IWB to firma zajmująca się energią, wodą, mobilnością i telekomunikacją. Jest zaangażowanym, kompetentnym i niezawodnym dostawcą dla swoich klientów w regionie Bazylei i nie tylko. IWB jest wiodącym dostawcą usług w zakresie odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej. Firma dąży do zapewnienia w 100% odnawialnej energii, która umożliwia przyjazne dla klimatu, wydajne i ekonomiczne gospodarowanie energią. W swoich własnych elektrowniach IWB już teraz produkuje więcej odnawialnej energii elektrycznej, niż jest to wymagane przez jego klientów w Bazylei. IWB dokonuje ukierunkowanych inwestycji w infrastrukturę i opracowuje nowe modele biznesowe.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Organizacje pozarządowe apelują do premiera. Chodzi o Krajowy Plan Energii i Klimatu oraz transformację energetyczno-klimatyczną Biuro prasowe
2024-11-26 | 06:00

Organizacje pozarządowe apelują do premiera. Chodzi o Krajowy Plan Energii i Klimatu oraz transformację energetyczno-klimatyczną

Ponad 40 organizacji pozarządowych apeluje do premiera o poprawę koordynacji 12 ministerstw w przygotowaniu Krajowego Planu Energii i Klimatu oraz realizacji transformacji
Energetyka Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
2024-11-21 | 15:30

Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji

20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji. Zgromadziło ono ponad 100
Energetyka Trina Storage dostarczy rozwiązania BESS do niemieckich projektów Aquila
2024-11-21 | 01:00

Trina Storage dostarczy rozwiązania BESS do niemieckich projektów Aquila

Trina Storage, wiodący dostawca zintegrowanych rozwiązań w zakresie magazynowania energii, ogłosił dostawę 212 MWh w pełni zintegrowanych systemów magazynowania energii dla

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy

Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.

Ochrona środowiska

Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna

Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.

Telekomunikacja

M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej

– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.