Axpo koncentruje się na akumulatorach i wodorze
Axpo ogłosiło utworzenie dwóch nowych obszarów działalności w grupie - w dziedzinie wodoru oraz akumulatorów. Magazynowanie energii będzie kluczową technologią zapewniającą bezpieczeństwo dostaw podczas transformacji w świat energii wolnej od CO2, podczas gdy wodór wytwarzany ze źródeł odnawialnych może znacznie zmniejszyć emisję CO2 w przemyśle i transporcie.
Grupa Axpo, jako deweloper elektrowni słonecznych i farm wiatrowych, od kilku lat nieustannie przyczynia się do rozwoju odnawialnych źródeł energii na międzynarodową skalę. Postęp ten musi nadążać za rozwojem infrastruktury magazynowania energii i dodatkowych rozwiązań ograniczających emisję CO2. W przyszłości, akumulatorowe systemy magazynowania energii oraz będący nośnikiem energii wodór, odegrają ważną rolę w świecie energii odnawialnej. Zdając sobie z tego sprawę, Dział Odnawialnych Źródeł Energii Axpo powołał właśnie dwie jednostki biznesowe - Akumulatory i Wodór - i w najbliższych miesiącach stworzy odpowiedzialne za nowe zadania zespoły.
Christoph Sutter, szef działu Axpo Renewables, komentując ten krok powiedział, że w ostatnich latach Axpo znacznie rozszerzyło swoją działalność w zakresie odnawialnych źródeł energii i dzięki spółkom zależnym Volkswind i Urbasolar ma doskonałą pozycję w dziedzinie energii wiatrowej i słonecznej. Technologie magazynowania energii i technologie wodorowe będą zyskiwały na znaczeniu, aby zapewnić ciągłą dostępność energii ze źródeł odnawialnych. Dlatego zrozumiałe jest, że teraz Axpo chce ukierunkować i napędzać działania w tych obiecujących obszarach biznesowych.
Axpo, jako największy producent energii odnawialnej w Szwajcarii, dzięki rozległej wiedzy w zakresie zarządzania i handlu energią, a także silnej międzynarodowej obecności na około 40 rynkach, ma doskonałą pozycję, by odnieść sukces w obszarach wodoru i magazynowania energii.
Axpo od pewnego czasu zajmuje się budową, eksploatacją, zarządzaniem i odbiorem energii z wielkoskalowych systemów magazynowania energii. W Szwajcarii firma wybudowała w 2019 roku magazyn o mocy 2 MW w Rapperswil-Jona, a pod koniec 2020 roku ogłosiła budowę magazynu o mocy 6,25 MW w Rathausen / Lucerna. Axpo udostępnia także elastyczne opcje systemu magazynowania o mocy 30 MW w Yllikkälä w Finlandii. Za pomocą platformy IT, opcje elastyczności z magazynowania energii i zdecentralizowanych obiektów energii odnawialnej są sprzedawane na rynkach usług pomocniczych i energii bilansującej, a także na rynkach dnia następnego i dnia bieżącego. Usługi magazynowania energii będą teraz również rozwijane na skalę międzynarodową.
W obszarze zielonego wodoru, który jest wytwarzany przy użyciu energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, Axpo rozwija niezbędną wiedzę i zamierza realizować nowatorskie projekty wraz z partnerami kooperacyjnymi. Ekologiczny wodór jest kluczową technologią w transformacji energetycznej i dekarbonizacji.
O Axpo:
Axpo jest największym producentem energii odnawialnej w Szwajcarii i międzynarodowym liderem w handlu energią oraz odbioru energii słonecznej i wiatrowej. 5000 pracowników łączy doświadczenie i wiedzę z pasją do innowacji. Axpo opracowuje innowacyjne rozwiązania energetyczne oparte na najnowocześniejszych technologiach dla swoich klientów w ponad 40 krajach Europy, Ameryki Północnej i Azji.
Organizacje pozarządowe apelują do premiera. Chodzi o Krajowy Plan Energii i Klimatu oraz transformację energetyczno-klimatyczną
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
Trina Storage dostarczy rozwiązania BESS do niemieckich projektów Aquila
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.