Axpo koncentruje się na akumulatorach i wodorze
Axpo ogłosiło utworzenie dwóch nowych obszarów działalności w grupie - w dziedzinie wodoru oraz akumulatorów. Magazynowanie energii będzie kluczową technologią zapewniającą bezpieczeństwo dostaw podczas transformacji w świat energii wolnej od CO2, podczas gdy wodór wytwarzany ze źródeł odnawialnych może znacznie zmniejszyć emisję CO2 w przemyśle i transporcie.
Grupa Axpo, jako deweloper elektrowni słonecznych i farm wiatrowych, od kilku lat nieustannie przyczynia się do rozwoju odnawialnych źródeł energii na międzynarodową skalę. Postęp ten musi nadążać za rozwojem infrastruktury magazynowania energii i dodatkowych rozwiązań ograniczających emisję CO2. W przyszłości, akumulatorowe systemy magazynowania energii oraz będący nośnikiem energii wodór, odegrają ważną rolę w świecie energii odnawialnej. Zdając sobie z tego sprawę, Dział Odnawialnych Źródeł Energii Axpo powołał właśnie dwie jednostki biznesowe - Akumulatory i Wodór - i w najbliższych miesiącach stworzy odpowiedzialne za nowe zadania zespoły.
Christoph Sutter, szef działu Axpo Renewables, komentując ten krok powiedział, że w ostatnich latach Axpo znacznie rozszerzyło swoją działalność w zakresie odnawialnych źródeł energii i dzięki spółkom zależnym Volkswind i Urbasolar ma doskonałą pozycję w dziedzinie energii wiatrowej i słonecznej. Technologie magazynowania energii i technologie wodorowe będą zyskiwały na znaczeniu, aby zapewnić ciągłą dostępność energii ze źródeł odnawialnych. Dlatego zrozumiałe jest, że teraz Axpo chce ukierunkować i napędzać działania w tych obiecujących obszarach biznesowych.
Axpo, jako największy producent energii odnawialnej w Szwajcarii, dzięki rozległej wiedzy w zakresie zarządzania i handlu energią, a także silnej międzynarodowej obecności na około 40 rynkach, ma doskonałą pozycję, by odnieść sukces w obszarach wodoru i magazynowania energii.
Axpo od pewnego czasu zajmuje się budową, eksploatacją, zarządzaniem i odbiorem energii z wielkoskalowych systemów magazynowania energii. W Szwajcarii firma wybudowała w 2019 roku magazyn o mocy 2 MW w Rapperswil-Jona, a pod koniec 2020 roku ogłosiła budowę magazynu o mocy 6,25 MW w Rathausen / Lucerna. Axpo udostępnia także elastyczne opcje systemu magazynowania o mocy 30 MW w Yllikkälä w Finlandii. Za pomocą platformy IT, opcje elastyczności z magazynowania energii i zdecentralizowanych obiektów energii odnawialnej są sprzedawane na rynkach usług pomocniczych i energii bilansującej, a także na rynkach dnia następnego i dnia bieżącego. Usługi magazynowania energii będą teraz również rozwijane na skalę międzynarodową.
W obszarze zielonego wodoru, który jest wytwarzany przy użyciu energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, Axpo rozwija niezbędną wiedzę i zamierza realizować nowatorskie projekty wraz z partnerami kooperacyjnymi. Ekologiczny wodór jest kluczową technologią w transformacji energetycznej i dekarbonizacji.
O Axpo:
Axpo jest największym producentem energii odnawialnej w Szwajcarii i międzynarodowym liderem w handlu energią oraz odbioru energii słonecznej i wiatrowej. 5000 pracowników łączy doświadczenie i wiedzę z pasją do innowacji. Axpo opracowuje innowacyjne rozwiązania energetyczne oparte na najnowocześniejszych technologiach dla swoich klientów w ponad 40 krajach Europy, Ameryki Północnej i Azji.
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.