Axpo rozwija w Polsce magazyny energii zwiększające stabilność sieci
Już od kilku lat Grupa Axpo aktywnie działa w Szwajcarii w zakresie rozwoju, budowy i optymalizacji wielkoskalowych systemów magazynowania energii. Swoje usługi Axpo rozszerzyło również na rynek szwedzki, a teraz uruchamia dedykowaną linię biznesową w Polsce. Wykorzystując magazyny, na polskim rynku spółka zamierza wspierać stabilizację sieci elektroenergetycznej oraz brać udział w krajowym rynku mocy i handlu na rynkach krótkoterminowych.
Na arenie międzynarodowej Axpo kontynuuje rozwój działalności w zakresie systemów magazynowania energii. Do 2030 roku Grupa zamierza rozwinąć znaczną pojemność magazynową w Europie. W marcu tego roku ogłosiła, że wybuduje dwa magazyny o pojemności do 25 MW w Szwecji. Jeden z nich – zlokalizowany w Landskronie na południu kraju – zostanie uruchomiony na początku przyszłego roku. Teraz Axpo otwiera linię biznesową także w Polsce.
– Do tej pory skupialiśmy się na rozwoju głównie poprzez sprzedaż i odkup zielonej energii, między innymi na podstawie kontraktów PPA i cPPA. Pracujemy także nad pierwszymi własnymi źródłami wytwórczymi w kraju w postaci elektrowni słonecznych. Przyszedł czas na kolejny krok i na polskim rynku chcemy rozwijać także projekty systemów magazynowania energii – mówi Paweł Wierzbicki, dyrektor zespołu Origination i członek zarządu Axpo Polska.
– Magazyny mają być przyłączone do sieci i stanowić wsparcie dla polskich operatorów systemów przesyłowych i dystrybucyjnych. Na ten moment skupiamy się na rozwoju projektów oraz prowadzimy intensywne działania akwizycyjne – dodaje Paweł Wierzbicki.
Stabilizacja sieci i rozwój OZE dzięki systemom magazynowym
Obecnie największym wzywaniem w rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce, jak i w wielu innych krajach Europy, jest brak wolnych mocy przyłączeniowych, przez co potencjał OZE i baterii nie jest do końca wykorzystywany.
Wielkoskalowe systemy magazynowania energii Axpo mają za zadanie równoważyć wahania podaży i popytu na energię elektryczną. Baterie w magazynie są ładowane w okresach, w których wytwarzanie energii przewyższa zapotrzebowanie. Zmagazynowana energia może zostać później wprowadzana do sieci w okresach charakteryzujących się niskim poziomem podaży, ale wysokim popytem. Magazyny umożliwiają także włączenie do sieci dodatkowych odnawialnych źródeł wytwórczych, co z kolei wspiera odejście od produkcji energii elektrycznej z węgla.
Doświadczenie Axpo i rozwój magazynów w Europie
– Usługi wprowadzane w Polsce są częścią szerszej strategii rozwoju Grupy Axpo, która zakłada między innymi wzrost udziału energii odnawialnych i systemów magazynowania w skali międzynarodowej. Otwarcie dedykowanej linii biznesowej w Polsce to dla nas ważny krok – mówi Frank Amend, dyrektor zespołu Baterii i systemów hybrydowych w Grupie Axpo.
Swoje rozwiązania z zakresu systemów magazynowania Axpo wprowadziło do tej pory na rynku szwedzkim i szwajcarskim. W Szwecji Grupa aktualnie prowadzi budowę dwóch projektów. W 2024 roku ma zostać uruchomiony magazyn baterii litowo-jonowych o mocy 20 MW w Landskronie na południu kraju. Trwają także prace nad jednym z największych magazynów w Szwecji, który ma powstać w Filipstad, 300 km na zachód od Sztokholmu. Obiekt ma dysponować mocą 25 MW, a jego budowa rozpocznie się na początku 2024 roku.
Z kolei w Szwajcarii Grupa Axpo rozwinęła i obsługuje kilka obiektów magazynowych, a także świadczy usługi komercjalizacji dla stron trzecich. Tę ostatnią usługę Axpo umożliwia również w Finlandii. Za pomocą platformy IT, elastyczność wynikająca z magazynowania energii i zdecentralizowanych instalacji energii odnawialnej jest przedmiotem handlu na rynku usług systemowych, na rynku bilansującym, a także na rynkach dnia następnego i dnia bieżącego.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność
Od momentu przystąpienia do UE polska gospodarka urosła dwukrotnie – skumulowany wzrost PKB wyniósł 99 proc., a połowa wzrostu wynikała z członkostwa w UE. Duża w tym zasługa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który od 2004 roku przekazał w Polsce 100 mld euro w finansowanie projektów związanych m.in. z efektywnością energetyczną, OZE czy zrównoważonym rozwojem miast. EBI zwiększa też inwestycje w obronność i bezpieczeństwo – w 2024 roku bank zainwestował 300 mln euro w pierwszy polski program satelitarny.
Polityka
Duży udział własności państwowej negatywnie wyróżnia Polskę na tle Europy. Większość Polaków za ograniczeniem wpływu polityków na gospodarkę

Polska negatywnie wyróżnia się na tle krajów UE i OECD pod względem własności państwowej. Państwo kontroluje nie tylko duże, kluczowe dla gospodarki przedsiębiorstwa, lecz również graczy w mniej znaczących sektorach, jak słodycze czy armatura. Zdaniem przedstawicieli FOR „zatruwa” to zarówno gospodarkę, jak i politykę. W badaniach organizacji Polacy wypowiedzieli się proprywatyzacyjnie, choć w przypadku pytań o prywatyzacje dużych firm już nie byli tak zdecydowani.
Transport
Polska jednym z największych rynków aut używanych na świecie. Dwie trzecie kierowców planuje zakup z drugiej ręki

66 proc. konsumentów, którzy w ciągu najbliższych trzech lat chcą zmienić samochód, deklaruje zakup z drugiej ręki – wynika z badania autoDNA. W Polsce na jedno auto nowe, z salonu, przypada pięć używanych. Chociaż rynek wtórny się stopniowo profesjonalizuje, wciąż liczne są nieprawidłowości i próby oszukania kupującego. 81 proc. kupujących deklaruje, że weryfikuje stan auta przed zakupem, ale często jest to bardzo pobieżny proces.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.