Komunikaty PR

Axpo rozwija w Polsce magazyny energii zwiększające stabilność sieci

2023-12-28  |  01:00
Biuro prasowe

Już od kilku lat Grupa Axpo aktywnie działa w Szwajcarii w zakresie rozwoju, budowy i optymalizacji wielkoskalowych systemów magazynowania energii. Swoje usługi Axpo rozszerzyło również na rynek szwedzki, a teraz uruchamia dedykowaną linię biznesową w Polsce. Wykorzystując magazyny, na polskim rynku spółka zamierza wspierać stabilizację sieci elektroenergetycznej oraz brać udział w krajowym rynku mocy i handlu na rynkach krótkoterminowych.

 

Na arenie międzynarodowej Axpo kontynuuje rozwój działalności w zakresie systemów magazynowania energii. Do 2030 roku Grupa zamierza rozwinąć znaczną pojemność magazynową w Europie. W marcu tego roku ogłosiła, że wybuduje dwa magazyny o pojemności do 25 MW w Szwecji. Jeden z nich – zlokalizowany w Landskronie na południu kraju – zostanie uruchomiony na początku przyszłego roku. Teraz Axpo otwiera linię biznesową także w Polsce.

 

– Do tej pory skupialiśmy się na rozwoju głównie poprzez sprzedaż i odkup zielonej energii, między innymi na podstawie kontraktów PPA i cPPA. Pracujemy także nad pierwszymi własnymi źródłami wytwórczymi w kraju w postaci elektrowni słonecznych. Przyszedł czas na kolejny krok i na polskim rynku chcemy rozwijać także projekty systemów magazynowania energii – mówi Paweł Wierzbicki, dyrektor zespołu Origination i członek zarządu Axpo Polska.

 

– Magazyny mają być przyłączone do sieci i stanowić wsparcie dla polskich operatorów systemów przesyłowych i dystrybucyjnych. Na ten moment skupiamy się na rozwoju projektów oraz prowadzimy intensywne działania akwizycyjne – dodaje Paweł Wierzbicki.

 

Stabilizacja sieci i rozwój OZE dzięki systemom magazynowym

 

Obecnie największym wzywaniem w rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce, jak i w wielu innych krajach Europy, jest brak wolnych mocy przyłączeniowych, przez co potencjał OZE i baterii nie jest do końca wykorzystywany.

 

Wielkoskalowe systemy magazynowania energii Axpo mają za zadanie równoważyć wahania podaży i popytu na energię elektryczną. Baterie w magazynie są ładowane w okresach, w których wytwarzanie energii przewyższa zapotrzebowanie. Zmagazynowana energia może zostać później wprowadzana do sieci w okresach charakteryzujących się niskim poziomem podaży, ale wysokim popytem. Magazyny umożliwiają także włączenie do sieci dodatkowych odnawialnych źródeł wytwórczych, co z kolei wspiera odejście od produkcji energii elektrycznej z węgla.

 

Doświadczenie Axpo i rozwój magazynów w Europie

 

Usługi wprowadzane w Polsce są częścią szerszej strategii rozwoju Grupy Axpo, która zakłada między innymi wzrost udziału energii odnawialnych i systemów magazynowania w skali międzynarodowej. Otwarcie dedykowanej linii biznesowej w Polsce to dla nas ważny krok – mówi Frank Amend, dyrektor zespołu Baterii i systemów hybrydowych w Grupie Axpo.

 

Swoje rozwiązania z zakresu systemów magazynowania Axpo wprowadziło do tej pory na rynku szwedzkim i szwajcarskim. W Szwecji Grupa aktualnie prowadzi budowę dwóch projektów. W 2024 roku ma zostać uruchomiony magazyn baterii litowo-jonowych o mocy 20 MW w Landskronie na południu kraju. Trwają także prace nad jednym z największych magazynów w Szwecji, który ma powstać w Filipstad, 300 km na zachód od Sztokholmu. Obiekt ma dysponować mocą 25 MW, a jego budowa rozpocznie się na początku 2024 roku.

 

Z kolei w Szwajcarii Grupa Axpo rozwinęła i obsługuje kilka obiektów magazynowych, a także świadczy usługi komercjalizacji dla stron trzecich. Tę ostatnią usługę Axpo umożliwia również w Finlandii. Za pomocą platformy IT, elastyczność wynikająca z magazynowania energii i zdecentralizowanych instalacji energii odnawialnej jest przedmiotem handlu na rynku usług systemowych, na rynku bilansującym, a także na rynkach dnia następnego i dnia bieżącego.

 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds Biuro prasowe
2025-06-25 | 10:00

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Spółka Ocean Winds oraz należąca do PGE i Ørsted spółka Elektrownia Wiatrowa Baltica-2 podpisały umowę rezerwacyjną, która umożliwi wykorzystanie
Energetyka Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja
2025-03-12 | 16:20

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Czy polityka klimatyczno-energetyczna może być przyjazna ludziom? Jak maksymalnie wykorzystać jej społeczne i ekonomiczne korzyści? O tym debatować będą eksperci podczas konferencji
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji

Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.

Bankowość

RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.

Handel

Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.