Komunikaty PR

BEZ ATOMU. Dalszy regres w polskiej energetyce, rok 2023 podsumowuje ekspert BCC

2024-01-15  |  15:20
Biuro prasowe
Kontakt
OMG Agencja marketingowa
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.

Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl

W ostanim roku niestety nie odnotowaliśmy fundamentalnych zmian, o których można byłoby powiedzieć, że istotnie przyspieszą polską transformację energetyczną. Wręcz przeciwnie, zanotowano regres. Liczymy na to, że skuteczna transformacja energetyczna stanie się jednym z priorytetów dla rządu wyłonionego po wyborach 15 października w Polsce.

Szkodliwa ustawa odległościowa, tak istotna dla budowy farm wiatrowych na lądzie nie została jeszcze zmieniona. Jej szybkie uchwalenie przy szerokim konsensusie społecznym, a takim konsensusem wydaje się być możliwość stawiania wiatraków w odległości nie mniejszej niż 500m od zabudowań, wraz z wdrożeniem zapowiadanych przez nową koalicję zmian przywracających funkcjonowanie rynku w energetyce oraz stymulujących niezbędne inwestycje (przywrócenie obligacji giełdowego, rynek OZE jako rynek pierwszego wyboru, deregulacja energetyki, wydzielenie OSD, weryfikacja przyłączeń, utworzenie zielonych stref przemysłowych dla OZE, przeznaczanie 100% wpływów z ETS na transformację energetyczną, przeznaczanie środków z KPO na inwestycje w przesył i dystrybucję, wdrożenie kredytu oprocentowanego na 0% dla inwestycji w fotowoltaikę) w ciągu pierwszych 100 dni urzędowania nowego rządu będą wyznacznikiem jego możliwości i sprawności legislacyjnej.

Mamy nadzieję, na rynkowe podejście do realizacji projektów morskich farm wiatrowych (MFW) w Polsce, tak by kapitał prywatny mógł być w pełni zaangażowany w realizację projektów istotnych dla naszej gospodarki. Rzuciliśmy się na realizację aż 11 wielkich projektów w mniej więcej tym samym czasie w okresie wzrostu cen turbin wiatrowych oraz problemów postpandemicznych z łańcuchem dostaw. Dotychczasowe regulacje dotyczące MFW także pozostawiają wiele do życzenia, nie zapewniają odpowiedniej jakości realizowanych projektów i osiągania oczekiwanych zwrotów przez inwestorów, nie wspominając o zapewnieniu lokalnego kontentu na minimalnym poziomie kilkudziesięciu procent kosztów projektu. Jednocześnie proponowany mechanizm systemów aukcyjnych w oparciu o kontrakt różnicowy „wypychał” banki zagraniczne z finansowania projektów w Polsce. Stało się to po tym, jak BGK w 2023 r. ograniczył dostęp do PLN dla banków zagranicznych na rynku międzybankowym (była to ukryta interwencja walutowa na rynku międzybankowym w celu stabilizacji kursu kursu PLN, co przyznał prezes PFR). W szczególności banki niemieckie zostały odcięte od rynku PLN. Warto zwrócić uwagę, że kontrakty różnicowe na lądzie są zawierane w PLN, w offshorach są one w EUR z indeksacją, nie wiedzieć dlaczego, w oparciu o inflację w Polsce). Wobec konserwatywnego podejścia banków lokalnych w zakresie finansowania wiatraków, powstał problem dostępu do finansowania i jego kosztów. A droższe finansowanie oznacza droższy koszt kapitału i w efekcie droższy prąd.

Liczymy też, że nowy rząd szybko i sprawnie zdefiniuje priorytety i określi modele finansowania dla spójnego polskiego programu jądrowego w zakresie tzw. dużego atomu, jak również SMR (małych reaktorów jądrowych). Tych punktów zdecydowanie zabrakło poprzednikom, którzy bez określonych w PZP przetargów podpisywali dziwne umowy bez ustalania modelu i kosztów finansowania (a te w przypadku dużego atomu sięgają 70% całkowitych kosztów inwestycyjnych). Odbywał się też dziwny teatr związany z utajnioną negatywną opinią służb specjalnych (ABW) wobec decyzji zasadniczej Ministerstwa Klimatu wobec projektu SMR realizowaną przez spółki: Orlen i prywatną Synthos Green Energy. Kwestie te powinny być wyjaśnione priorytetowo jak najszybciej, gdyż bez atomu oraz OZE Polska transformacja energetyczna po prostu się nie uda. 

 

Kontakt dla mediów:

Agencja Open Minded Group: pr@openmindedgroup.pl

Renta Stefanowska (BCC): renata.stefanowska@bcc.pl  

Kontakt do eksperta

Maciej Stańczuk: maciej.stanczuk@bcc.org.pl

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja Biuro prasowe
2025-03-12 | 16:20

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Czy polityka klimatyczno-energetyczna może być przyjazna ludziom? Jak maksymalnie wykorzystać jej społeczne i ekonomiczne korzyści? O tym debatować będą eksperci podczas konferencji
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają
Energetyka BCC: Energetyka, podsumowanie roku
2024-12-28 | 12:30

BCC: Energetyka, podsumowanie roku

Transformacja polskiej energetyki przyśpieszyła w 2024 roku  – udział węgla w miksie energetycznym maleje, a odnawialne źródła energii zyskują na znaczeniu. Jednak szybkie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Targi Bezpieczeństwa

Bankowość

Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność

Od momentu przystąpienia do UE polska gospodarka urosła dwukrotnie – skumulowany wzrost PKB wyniósł 99 proc., a połowa wzrostu wynikała z członkostwa w UE. Duża w tym zasługa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który od 2004 roku przekazał w Polsce 100 mld euro w finansowanie projektów związanych m.in. z efektywnością energetyczną, OZE czy zrównoważonym rozwojem miast. EBI zwiększa też inwestycje w obronność i bezpieczeństwo – w 2024 roku bank zainwestował 300 mln euro w pierwszy polski program satelitarny.

Polityka

Duży udział własności państwowej negatywnie wyróżnia Polskę na tle Europy. Większość Polaków za ograniczeniem wpływu polityków na gospodarkę

Polska negatywnie wyróżnia się na tle krajów UE i OECD pod względem własności państwowej. Państwo kontroluje nie tylko duże, kluczowe dla gospodarki przedsiębiorstwa, lecz również graczy w mniej znaczących sektorach, jak słodycze czy armatura. Zdaniem przedstawicieli FOR „zatruwa” to zarówno gospodarkę, jak i politykę. W badaniach organizacji Polacy wypowiedzieli się proprywatyzacyjnie, choć w przypadku pytań o prywatyzacje dużych firm już nie byli tak zdecydowani.

Transport

Polska jednym z największych rynków aut używanych na świecie. Dwie trzecie kierowców planuje zakup z drugiej ręki

66 proc. konsumentów, którzy w ciągu najbliższych trzech lat chcą zmienić samochód, deklaruje zakup z drugiej ręki – wynika z badania autoDNA. W Polsce na jedno auto nowe, z salonu, przypada pięć używanych. Chociaż rynek wtórny się stopniowo profesjonalizuje, wciąż liczne są nieprawidłowości i próby oszukania kupującego. 81 proc. kupujących deklaruje, że weryfikuje stan auta przed zakupem, ale często jest to bardzo pobieżny proces.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.