Komunikaty PR

Bez podwyżek energii dla MSP do końca 2024 roku

2024-07-03  |  11:00

 

Ceny prądu dla małych i średnich przedsiębiorstw w drugiej połowie roku pozostaną na niezmienionym poziomie. Ustawa, która została podpisana przez prezydenta w dniu 10 czerwca, zamraża je do końca bieżącego roku.

Sektor MSP może spać spokojnie! Długo wyczekiwana ustawa, która gwarantuje utrzymanie cen prądu do końca tego roku na dotychczasowym poziomie 693 zł/MWh netto bez akcyzy, weszła już w życie. Preferencyjne stawki odnoszą się do jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów użyteczności publicznej (takich jak szkoły, żłobki, szpitale) oraz mikro, małych i średnich przedsiębiorców.

Dla lepszego zrozumienia obecnej sytuacji, warto spojrzeć na historyczne zmiany cen prądu dla biznesowych odbiorców uprawnionych. Od 1 grudnia 2022 roku do 30 września 2023 roku cena maksymalna wynosiła 785 zł/MWh netto (bez VAT i akcyzy), co po doliczeniu VAT i akcyzy dawało 971,70 zł/MWh brutto. Podwyżki były mocno odczuwalne, a w wielu przypadkach nie do udźwignięcia przez firmy. Szczególnie tych z sektora MSP. Nic więc dziwnego, że wprowadzenie nowych, niższych stawek od października 2023 roku część przedsiębiorstw przyjęła ze sporą ulgą.

Od 1 października 2023 roku do 30 czerwca 2024 roku, cena prądu została obniżona do 693 zł/MWh netto, co po dodaniu VAT i akcyzy daje 858,54 zł/MWh brutto. Obniżka wyniosła około 12% w stosunku do poprzedniej stawki, co było istotnym czynnikiem wspierającym stabilność finansową przedsiębiorstw, a za sprawą ustawy podpisanej przez prezydenta w dniu 10 czerwca, okres preferencyjnych stawek przedłużono do końca bieżącego roku.

– Stabilizacja cen prądu na poziomie 693 zł/MWh netto jest szczególnie istotna dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), które często mają ograniczone możliwości absorbowania wzrostów kosztów operacyjnych. Stała cena prądu pozwala tym firmom na bardziej efektywne planowanie budżetu i strategii rozwoju, a także na uniknięcie nagłych, nieprzewidzianych wydatków związanych z podwyżkami cen energii – tłumaczy Jarosław Fabiański, prezes firmy Direct4Energy.

Nie tylko biznes, ale również podmioty użyteczności publicznej, takie jak szkoły, szpitale i żłobki, również odczują pozytywny wpływ stabilnych cen energii. Niższe koszty operacyjne pozwalają na lepsze zarządzanie funduszami publicznymi i potencjalne przeznaczenie oszczędności na inne potrzebne cele, jak poprawa infrastruktury czy podnoszenie jakości usług dla społeczności lokalnych.

Idylla finansowa nie potrwa jednak długo, a tarcza energetyczna w ciągu kilku miesięcy przestanie obowiązywać. Według ekspertów, w obecnej sytuacji rynkowej zarządzanie kosztami energii staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy. – Wybierając elastyczne taryfy, można dostosować zakup energii do bieżących cen giełdowych. Jest to korzystne rozwiązanie dla firm, które mogą skorzystać z najniższych cen energii na rynku w danym momencie, jednocześnie akceptując ryzyko ich wahań – tłumaczy Fabiański.

– Dla przedsiębiorstw preferujących stabilność finansową, opcja stałej ceny za energię może być bardziej odpowiednia. Dzięki temu koszty energii pozostają przewidywalne i niezmienne przez cały okres trwania umowy, co ułatwia planowanie budżetu – dodaje prezes firmy Direct4Energy.

W przypadku większych podmiotów ciekawą alternatywą jest  inwestowanie w zieloną energię, co może przynieść korzyści nie tylko w postaci niższych rachunków, ale także poprawy wizerunku firmy jako odpowiedzialnej ekologicznie. Wybór źródeł energii odnawialnej to krok w stronę zrównoważonego rozwoju.

– Współpraca z ekspertami ds. energii może pomóc w identyfikacji i wdrożeniu najlepszych rozwiązań dostosowanych do specyfiki firmy. Dzięki temu można lepiej zarządzać kosztami i optymalizować zużycie energii – kończy Fabiański.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja Biuro prasowe
2025-03-12 | 16:20

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Czy polityka klimatyczno-energetyczna może być przyjazna ludziom? Jak maksymalnie wykorzystać jej społeczne i ekonomiczne korzyści? O tym debatować będą eksperci podczas konferencji
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają
Energetyka BCC: Energetyka, podsumowanie roku
2024-12-28 | 12:30

BCC: Energetyka, podsumowanie roku

Transformacja polskiej energetyki przyśpieszyła w 2024 roku  – udział węgla w miksie energetycznym maleje, a odnawialne źródła energii zyskują na znaczeniu. Jednak szybkie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Targi Bezpieczeństwa

Bankowość

Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność

Od momentu przystąpienia do UE polska gospodarka urosła dwukrotnie – skumulowany wzrost PKB wyniósł 99 proc., a połowa wzrostu wynikała z członkostwa w UE. Duża w tym zasługa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który od 2004 roku przekazał w Polsce 100 mld euro w finansowanie projektów związanych m.in. z efektywnością energetyczną, OZE czy zrównoważonym rozwojem miast. EBI zwiększa też inwestycje w obronność i bezpieczeństwo – w 2024 roku bank zainwestował 300 mln euro w pierwszy polski program satelitarny.

Polityka

Duży udział własności państwowej negatywnie wyróżnia Polskę na tle Europy. Większość Polaków za ograniczeniem wpływu polityków na gospodarkę

Polska negatywnie wyróżnia się na tle krajów UE i OECD pod względem własności państwowej. Państwo kontroluje nie tylko duże, kluczowe dla gospodarki przedsiębiorstwa, lecz również graczy w mniej znaczących sektorach, jak słodycze czy armatura. Zdaniem przedstawicieli FOR „zatruwa” to zarówno gospodarkę, jak i politykę. W badaniach organizacji Polacy wypowiedzieli się proprywatyzacyjnie, choć w przypadku pytań o prywatyzacje dużych firm już nie byli tak zdecydowani.

Transport

Polska jednym z największych rynków aut używanych na świecie. Dwie trzecie kierowców planuje zakup z drugiej ręki

66 proc. konsumentów, którzy w ciągu najbliższych trzech lat chcą zmienić samochód, deklaruje zakup z drugiej ręki – wynika z badania autoDNA. W Polsce na jedno auto nowe, z salonu, przypada pięć używanych. Chociaż rynek wtórny się stopniowo profesjonalizuje, wciąż liczne są nieprawidłowości i próby oszukania kupującego. 81 proc. kupujących deklaruje, że weryfikuje stan auta przed zakupem, ale często jest to bardzo pobieżny proces.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.