Boom na baterie do pulsoksymetrów
Popyt na baterie w czasie pandemii wzrósł o 70 proc. Potrzebne są do pulsoksymetrów, termometrów bezdotykowych i ciśnieniomierzy. Polskie baterie zasilają domowe urządzenia medyczne, ale także polskie i zagraniczne szpitale.
W tym roku popularność niektórych urządzeń, jak pulsoksymetry czy termometry bezdotykowe wyraźnie wzrosła. Pierwsze używane są przez chorych na Covid-19, u których nie ma konieczności hospitalizacji. Pozwalają kontrolować poziom tlenu we krwi. To kluczowe kryterium przy zachorowaniach na koronawirusa. Niski wskaźnik jest sygnałem, że trzeba jechać do szpitala.
Baterii coraz mniej
Wybierając domowy sprzęt medyczny, który z założenia może być niezbędny, warto zadbać o baterie. Zarówno o jakość jak i odpowiedni zapas. Ostatnio na rynku jest ich ograniczona liczba ze względu na sytuację epidemiologiczną, a co za tym idzie większe niż zwykle zapotrzebowanie zasilania sprzętu.
- Na przykładzie sprzedaży baterii rok do roku w okresie kwiecień – maj oraz baterii słuchowych widać, że sprzedaż wzrosła w tym okresie blisko 70 proc. – mówi Michał Seredziński, wiceprezes Baltrade, polski producent baterii everActive, a także dystrybutor innych marek i urządzeń.
Dotyczy to nie tylko zakupu przez konsumentów, ale przede wszystkim szpitali i innych jednostek leczniczych, które muszą zapewnić wyższy stan magazynowy niż zwykle.
Polskie baterie we włoskich szpitalach
- Od lat dostarczamy nasze baterie everActive dla urządzeń w branży medycznej. Zasilają niewielkie urządzenia używane w szpitalach, jak holtery, pulsoksymetry, ciśnieniomierze, termometry czy aparaty słuchowe. Nasze baterie są gruntownie przetestowane, a te dedykowane do aparatów słuchowych są klasyfikowane jako wyrób medyczny. Zaopatrujemy pomorskie szpitale, a także liczne placówki medyczne w całej Polsce – wyjaśnia Michał Seredziński, producent polskich baterii everActive.
Żeby zobrazować jak duży jest popyt na baterie w tym roku wystarczy fakt dostarczenia polskich baterii everActive dla kilku szpitali w jednym z regionów Włoch. Z Gdańska wyjechało wówczas na południe Europy prawie 500 tys. baterii, które zasiliły urządzenia głównie w walce z Covid-19.
- Zgromadzona maksymalna energia w bateriach z zamówienia to blisko 1000 kWh, co odpowiada kilkumiesięcznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną przeciętnego gospodarstwa domowego – wylicza Seredziński.
Jakie baterie do urządzeń medycznych?
Warto dodać, że wybór baterii nie jest bez znaczenia. Te, które są podstawowym wyposażeniem wyrobów medycznych, jak everActive Ultrasonic są mocno specjalistyczne. Ze względu na ich medyczne zastosowanie, każda partia jest drobiazgowo sprawdzana, a proces przygotowania produktu, począwszy od projektu musi być całkowicie transparentny. Nie wszystkie znane marki mogą pochwalić się takimi kwalifikacjami.
- Staramy się edukować naszych klientów i dostawców. Baterie uniwersalne tzw. „paluszki”, które zamierzamy stosować w urządzeniach medycznych np. do termometrów, pulsoksymetrów itd., powinny być z wysokiej półki, charakteryzować się długą żywotnością i możliwie wysokim napięciem podczas rozładowywania oraz zapewniać bardzo powtarzalne parametry pracy, jak everActive Pro Alkaline. Te są sprawdzone pod kątem wydajności w Akredytowanym Laboratorium Badawczym CLAIO – wyjaśnia Michał Seredzińśki z Baltrade.
Dodatkowo niestabilne napięcie baterii może prowadzić do błędnych wyników w urządzeniach pomiarowych. Jest to ryzyko bardzo ograniczone, ale jednak nadal istnieje.
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.