Komunikaty PR

Cena ciepła w Elblągu - co na nią wpływa?

2024-02-15  |  14:00
Biuro prasowe
Kontakt
Alina Geniusz-Siuchnińska
Inntu

ul. Traugutta 115C
80-226 Gdańsk
alina.geniusz|inntu.pl| |alina.geniusz|inntu.pl
531 150 022
www.inntu.pl

Na ceny ciepła oddziałuje kilka czynników, między innymi koszty paliwa. Od zeszłego roku duży wpływ na to mają również zapisy ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła, dzięki której odbiorcy ciepła mogą liczyć na rekompensaty. To między innymi powoduje, że Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (EPEC), które dostarcza ciepło elblążanom, nie zawsze ma wpływ na kształtowanie się cen dla odbiorców.

Zgodnie ze wspomnianą ustawą przedsiębiorstwa ciepłownicze muszą wyliczyć swoim klientom ceny z uwzględnieniem rekompensaty. Różnicę cen między tymi zapisanymi w taryfie a tymi wyliczonymi dla klientów, ciepłownie otrzymują od spółki o nazwie Zarządca Rozliczeń. To podmiot skarbu państwa odpowiedzialny za rozliczanie i wypłacanie środków. Realizacja tych działań przewidziana jest do końca czerwca 2024 r., jednak okresy rozliczeń wskazane ustawą z grudnia 2023, sięgają aż do października 2024.

– Pod koniec roku 2023 mieliśmy sytuację, że Zarządca Rozliczeń zanegował swoje wcześniejsze decyzje i musieliśmy naszym klientom wystawić faktury korygujące – komentuje Paulina Bartoszewska, Dyrektor ds. Finansowych w EPEC. – Bazując na tych doświadczeniach, liczymy się z tym, że Zarządca Rozliczeń może wnioski częściowo zatwierdzić lub nawet całkowicie odrzucić z niekorzyścią dla naszych klientów. I jest to całkowicie niezależne od EPEC.

Co wpływa na ceny ciepła?
Głównym czynnikiem kształtującym cenę ciepła w ciepłowni EPEC jest obecnie koszt węgla, stanowiący połowę wszystkich wydatków. Następnie pojawiają się koszty związane z energią elektryczną, remontami i konserwacją ciepłowni, płacami pracowników oraz podatkami.

EPEC jako firma prowadząca działalność koncesjonowaną, przedstawia swój cennik do akceptacji URE, gdzie koszty muszą zostać dokładnie sprawdzone i zatwierdzone przez urząd. Spółka posiada trzy koncesje – na wytwarzanie, obrót i dystrybucję ciepła.

– Cały czas obserwujemy rynek i sprawdzamy, jakie są ceny surowców, stale szukamy nowych, najbardziej konkurencyjnych dostawców. Swoje zapotrzebowanie kierujemy na Platformę Zakupową, czyli stronę, przez którą zgłaszają się zainteresowani dostawcy wraz ze swoimi ofertami – wyjaśnia Paulina Bartoszewska.

Spółka rozwija także ofertę usług pozataryfowych, z których zyski są przeznaczane na częściowe pokrycie kosztów stałych działalności przedsiębiorstwa. Są to usługi, które związane są z ciepłownictwem i stanowią uzupełnienie podstawowej oferty EPEC. W przeciągu najbliższych miesięcy EPEC planuje wejść na rynek z ofertą na montaż i serwis klimatyzacji.

Ponadto spółka pracuje nad projektami strategicznymi, mającymi na celu m.in. budowę nowego źródła ciepła, w oparciu o dofinansowania pozyskane z zewnątrz.

– Dążymy do zrównoważonego rozwoju, skupiając się zarówno na obniżeniu bieżących kosztów, jak i inwestowaniu w nowoczesne, przyjazne środowisku technologie. Jest to spójne z polityką klimatyczną, która kładzie nacisk na odejście od opalania węglem. Unijny pakiet FitFor55 przewiduje stopniową redukcję emisji CO2, celem uzyskania całkowitej zeroemisyjności – dodaje Paulina Bartoszewska.

Informowanie klientów
EPEC dba, aby informacje o planach spółki, również tych związanych ze zmianami cen, trafiły do odbiorców ciepła. Spółka na swojej stronie internetowej publikuje komunikaty o złożonych wnioskach o zmianę taryfy, a także wysyła takie wiadomości bezpośrednio swoim klientom, wyjaśniając przyczyny zmian. EPEC regularnie również umieszcza informacje o usługach okołociepłowniczych, a także ogłoszenia o pracę.

– Nasza firma jest także aktywna w social mediach – zachęcamy do obserwowania naszej strony na Facebook oraz LinkedIn, gdzie informujemy naszych obserwujących o bieżących wydarzeniach z życia EPECu, ale także z życia Miasta Elbląg i o nowinach ciepłowniczych – mówi Paulina Bartoszewska.

System ciepłowniczy w Elblągu
Charakterystyka systemu ciepłowniczego w Elblągu sprawia, że udział EKO, ma znaczący wpływ na cenę ciepła dla klientów. EKO, produkująca około 80 procent ciepła w Elblągu, od 1 lutego br. podniosła swoje ceny, co wpłynęło na wzrost kosztów dla mieszkańców.

EPEC jest odpowiedzialny za produkcję 20% ciepła oraz za jego przesył. Spółka ogrzewa 70% budynków mieszkalnych w Elblągu.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Inntu
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja Biuro prasowe
2025-03-12 | 16:20

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Czy polityka klimatyczno-energetyczna może być przyjazna ludziom? Jak maksymalnie wykorzystać jej społeczne i ekonomiczne korzyści? O tym debatować będą eksperci podczas konferencji
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają
Energetyka BCC: Energetyka, podsumowanie roku
2024-12-28 | 12:30

BCC: Energetyka, podsumowanie roku

Transformacja polskiej energetyki przyśpieszyła w 2024 roku  – udział węgla w miksie energetycznym maleje, a odnawialne źródła energii zyskują na znaczeniu. Jednak szybkie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.