Co musisz wiedzieć o bateriach w aparacie słuchowym?
Dobra jakość, relatywnie niska cena i niezawodność. To najważniejsze cechy dobrej baterii do aparatów słuchowych i implantów. Na rynku jest kilka typów. Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie? Jak zwiększyć ich wydajność? O czym pamiętać przy użytkowaniu, a na co uważać?
Zaburzenia słuchu to nie tylko problem osób starszych, ale także dzieci i młodzieży. Z badań wynika, że trzy czwarte 70-latków ma częściową głuchotę. Wśród najmłodszych dzieci na zaburzenia słuchu cierpi już jedna piąta z nich. Stąd coraz większe zainteresowanie aparatami słuchowymi. Urządzenia te najczęściej zasilane są bateriami specjalnego typu.
Jakie baterie do aparatów słuchowych?
Standardowa bateria do aparatów słuchowych pozwala na użytkowanie od 3 do 20 dni. Długość zależy od rodzaju sprzętu, intensywności korzystania czy typu baterii oznaczonej odpowiednim kolorem, tj. typ 10, 13, 312, 675 oraz typ 675 dedykowany do implantów słuchu.
Na rynku jest duży wybór baterii. Bardzo ważna jest ich trwałość. Ich żywotność zależy przede wszystkim od charakteru i intensywności jej użytkowania w urządzeniu, a także od poziomu wady słuchu. Wzmocnienie dźwięku wymaga zużycia większej energii. Czas użytkowania warunkuje również rodzaj aparatu słuchowego.
- W aparatach słuchowych baterie są małe, a urządzenia mają duże zapotrzebowanie na energię. Klienci często je wymieniają – wyjaśnia Michał Seredziński z gdańskiej firmy Baltrade dystrybutora i producenta baterii do aparatów słuchowych marki everActive.
Stąd tak ważne są parametry. Baterie powinny być stosunkowo trwałe, relatywnie tanie i ekologiczne.
- W realizowanych badaniach dla naszych baterii everActive o rozmiarze 10 uzyskiwano czasy żywotności do 10 dni, dla typu 312 – 12 dni, a dla typu 13 – 14 dni. Baterie 675 działały aż do 20 dni (1). Baterie mają pojemność od 90-105 mAh dla rozmiaru 10 i do 650 mAh dla rozmiaru 675 – tłumaczy Michał Seredziński z Baltrade.
Negatywny wpływ na działanie każdej baterii cynkowo-powietrznej w aparacie słuchowym mają niekorzystne warunki otoczenia. Należą do nich:
- wzrost lub spadek temperatury. Muszą o tym pamiętać, np. osoby pracujące zimą i latem na zewnątrz,
- wzrost wysokości nad poziomem morza. Jeśli jesteś w górach, Twoja bateria może działać krócej,
- wzmocnienie dźwięku, np. podczas pobytu w restauracji czy na koncercie,
- duża wilgotność i zanieczyszczenie powietrza.
Czas życia baterii można wydłużyć wyłączając aparat, np. podczas snu. Przechowywane w oryginalnym opakowaniu pozostają w pełni użyteczne przez kilka lat.
- Jeśli chodzi o nasze baterie everActive, to można je kupować na zapas. Nominalna trwałość wynosi 3-4 lata. Jednak pamiętajmy, że najbardziej niezawodne baterie to te, które są możliwie świeże, dlatego warto je kupować u źródła, od specjalistów. Dzięki wydłużonej żywotności baterie są tanie w eksploatacji, a dłuższe przerwy między wymianami baterii to dodatkowa wygoda – dodaje Seredziński.
Dlaczego cynkowo – powietrzne baterie są lepsze?
W przeszłości stosowano głównie baterie rtęciowo-cynkowe oraz alkaliczne, ale w ostatnich latach dominują cynkowo-powietrzne. Są przyjazne dla środowiska i zapewniają stałe napięcie w dłuższym okresie czasu. Działają w oparciu o prostą zasadę wykorzystania tlenu z powietrza.
- Na powierzchni baterii znajdują są małe otwory (porowata membrana), przez które może wnikać powietrze, a które przykryte są nalepką ochronną. Zdjęcie jej powoduje aktywację. Powietrze łączy się w baterii z cynkiem, tworząc tlenek cynku. W wyniku tej reakcji powstaje energia elektryczna zasilająca aparat. Zastosowanie powietrza wpływa na to, jak powinniśmy postępować z tego typu bateriami – wyjaśnia Michał Seredziński z Baltrade, producent everActive.
Dbasz o aparat słuchowy? Zadbaj o baterie!
Po usunięciu nalepek z baterii należy odczekać przynajmniej 2 minuty, zanim zostanie umieszczona w aparacie. To czas potrzebny na wniknięcie tlenu. W przeciwnym razie aparat może uznać baterię za rozładowaną lub jej żywotność będzie krótsza.
Nigdy nie należy wkładać jednocześnie baterii nowych i zużytych do aparatu słuchowego, ani różnych rodzajów jednocześnie. Zużyte trzeba natychmiast wyjąć z aparatu i cały komplet powinien być wymieniony na nowy. Przed umieszczeniem baterii w aparacie należy umyć ręce. Zanieczyszczenia mogą negatywnie wpłynąć na jej żywotność.
Baterie do aparatów słuchowych, implantów słuchu oraz procesorów mowy można kupić stacjonarnie w sklepach, w punktach sprzedaży urządzeń medycznych jak również w wyspecjalizowanych sklepach internetowych. Polska marka baterii everActive, posiadających status i spełniające wymagania wyrobów medycznych, dostępna jest także bezpośrednio w sklepie producenta, firmy Baltrade – www.hurt.com.pl.
Źródło: Baltrade
Organizacje pozarządowe apelują do premiera. Chodzi o Krajowy Plan Energii i Klimatu oraz transformację energetyczno-klimatyczną
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
Trina Storage dostarczy rozwiązania BESS do niemieckich projektów Aquila
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.