Komunikaty PR

Colliers wszedł w transakcje na rynku OZE

2024-05-15  |  11:00

Inwestycje w odnawialne źródła energii (Renewable Energy Investments) to propozycja firmy doradczej Colliers dla inwestorów szukających możliwości zdywersyfikowania swojego portfela nieruchomości poprzez rozbudowanie go o projekty z sektora OZE. Usługa obejmuje kompleksowe doradztwo transakcyjne, obsługę inwestycji w farmy fotowoltaiczne i wiatrowe oraz magazyny energii.

Stworzenie usługi Renewable Energy Investment było naturalnym rozwinięciem zakresu doradztwa inwestycyjnego w Colliers w odpowiedzi na potrzeby rynku. Oferując inwestorom opcję zakupu projektów w pełni przygotowanych pod budowę farm OZE, chcemy umożliwić im dywersyfikację portfela i inwestycję w źródła energii, które w wyniku licznych regulacji unijnych będą w przyszłości stanowić podstawę sektora energetycznego – tłumaczy Piotr Mirowski, Senior Partner, Dział Doradztwa Inwestycyjnego w Colliers.Potencjał dla rozwoju rynku OZE jest w Polsce ogromny, co dostrzegają sami inwestorzy. Już teraz obserwujemy rosnące zainteresowanie ze strony funduszy i prognozujemy dalszy jego wzrost w kolejnych latach – dodaje Piotr Mirowski.

Wiele do nadrobienia

W przeciwieństwie do rynków Europy Zachodniej nasycenie Polski projektami OZE wciąż jest niewielkie, co wynika z opóźnień w procesie transformacji energetycznej. W 2005 roku udział energii odnawialnej w produkcji energii w Polsce wynosił zaledwie 2,5%. W roku 2023 było to już 26,5%, jednak na tle Niemiec czy średniej w UE, gdzie OZE stanowiły odpowiednio 59,7%[1] i 44%[2] produkcji energii ogółem, wciąż wypadamy blado. Wiele do nadrobienia mamy także w kontekście ambitnych celów Unii, które znajdują odzwierciedlenie w przyjmowanych regulacjach prawnych. Przykładem może być przyjęta przez Radę UE w IV kw. ub. r. dyrektywa dot. zwiększenia OZE w zużyciu energii do 42,5% do 2030 r., przy założeniu dążenia do osiągnięcia 45% (dotychczas wiążącym celem dla państw członkowskich było osiągnięcie poziomu 32%).

Pokazuje to, jak ogromną niszę mamy do zagospodarowania w Polsce. Wejście w OZE już dziś daje inwestorom szansę na zbudowanie mocnej pozycji na naszym rynku energetycznym, a my chcemy ich w tym procesie wspierać – mówi Dariusz Chrzanowski, Dyrektor Działu Energy Advisory w Colliers i dodaje: – Co ważne, nasze doradztwo może obejmować każdy etap inwestycji – nabycie projektu gotowego do budowy (z warunkami przyłączeniowymi włącznie), project management procesu budowy, zarządzanie instalacjami na etapie ich utrzymania, a także sprzedaż wytworzonej energii. Dzięki temu właściciel takiej farmy otrzymuje kompleksowe wsparcie w ramach jednej firmy. Na ten moment dysponujemy zasobami 100 megawatopików, co oznacza, że możemy wybudować farmy wiatrowe oraz fotowoltaiczne generujące niemal 200 000 megawatogodzin. Odpowiada to mocy zasilenia 100 tys. gospodarstw domowych, zakładając, że gospodarstwo przeciętnie zużywa 2 MWh / rocznie.

Fotowoltaika liderem polskich OZE

W centrum zielonej transformacji w Polsce znajduje się obecnie fotowoltaikaodpowiada ona za 16,9 GW[3] mocy zainstalowanej, podczas gdy całkowita moc źródeł energii odnawialnej w kraju wynosi 28,8 GW. Kluczowym momentem dla rozwoju tego sektora był rok 2022, gdy w efekcie korzystnych regulacji prawnych i wynikających z nich inwestycji na terenie całego kraju moc energii generowanej przez panele fotowoltaiczne w Polsce podwoiła się. Famy wiatrowe odpowiadają jak na razie za niecałe 9,3 GW.

Innowacyjne projekty na horyzoncie

Ważnym kamieniem milowym dla polskiego rynku OZE, który może zachęcić inwestorów do wchodzenia w ten sektor, jest trwająca obecnie rozbudowa magazynów energii, których pojemność na koniec 2023 roku osiągnęła 8 GW[4].

–  Dynamiczny rozwój źródeł energii elektrycznej bazujących na instalacjach OZE stanowi coraz większe wyzwanie dla istniejącej infrastruktury przesyłowej, a magazyny energii są niezbędnym elementem w procesie modernizacji całego systemu energetycznego. Jako zespół Colliers poszukujemy obecnie partnera do realizacji jednego z największych projektów magazynu energii elektrycznej w Europie o mocy 400 MW, zlokalizowanego na północy kraju i będącego jednym z elementów modernizacji sieci dla powstających morskich elektrowni wiatrowych – mówi Tomasz Czerniak, Senior Associate, Dział Doradztwa Inwestycyjnego w Colliers.

Polska stawia również na innowacje, czego dowodem jest uzyskanie koncesji dla pierwszego hybrydowego projektu, łączącego siłę wiatru z energią słoneczną. Instalacja „Gaj Oławski 5 AHE” powstanie w ramach Energetycznego Klastra Oławskiego w woj. dolnośląskim. Istotne znaczenie dla dalszego rozwoju OZE mają także plany rozbudowy morskich farm wiatrowych, które do 2027 r. mają dostarczyć Polsce kolejne 8 GW mocy.

–  Choć droga do pełnej transformacji energetycznej wciąż jest długa, na przestrzeni ostatnich lat polski rynek OZE rozwinął się, oferując nowe możliwości inwestycyjne. Usługa „Renewable Energy Investments” od Colliers wpisuje się w ten trend i jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie rynku. W świetle dalszych planów rozbudowy infrastruktury OZE w Polsce Colliers umożliwia inwestorom połączenie realizacji ambitnych celów środowiskowych z możliwością czerpania z nich zysków – podkreśla Dariusz Chrzanowski.

 


[1] https://www.cire.pl/artykuly/opinie/rynek-energii-elektrycznej-w-grudniu-oraz-w-calym-2023-r-analiza-na-podstawie-danych-entso-e

[2] https://ember-climate.org/insights/research/european-electricity-review-2024/#supporting-material

[3] https://www.bankier.pl/wiadomosc/Rosnie-udzial-OZE-w-miksie-energetycznym-Trzeba-zwiekszyc-inwestycje-w-sieci-przesylowe-8729344.html

[4] https://wysokienapiecie.pl/94051-polska-ma-juz-ponad-9-gw-magazynow-energii-na-razie-na-papierze/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja Biuro prasowe
2025-03-12 | 16:20

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Czy polityka klimatyczno-energetyczna może być przyjazna ludziom? Jak maksymalnie wykorzystać jej społeczne i ekonomiczne korzyści? O tym debatować będą eksperci podczas konferencji
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają
Energetyka BCC: Energetyka, podsumowanie roku
2024-12-28 | 12:30

BCC: Energetyka, podsumowanie roku

Transformacja polskiej energetyki przyśpieszyła w 2024 roku  – udział węgla w miksie energetycznym maleje, a odnawialne źródła energii zyskują na znaczeniu. Jednak szybkie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Targi Bezpieczeństwa

Bankowość

Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność

Od momentu przystąpienia do UE polska gospodarka urosła dwukrotnie – skumulowany wzrost PKB wyniósł 99 proc., a połowa wzrostu wynikała z członkostwa w UE. Duża w tym zasługa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który od 2004 roku przekazał w Polsce 100 mld euro w finansowanie projektów związanych m.in. z efektywnością energetyczną, OZE czy zrównoważonym rozwojem miast. EBI zwiększa też inwestycje w obronność i bezpieczeństwo – w 2024 roku bank zainwestował 300 mln euro w pierwszy polski program satelitarny.

Polityka

Duży udział własności państwowej negatywnie wyróżnia Polskę na tle Europy. Większość Polaków za ograniczeniem wpływu polityków na gospodarkę

Polska negatywnie wyróżnia się na tle krajów UE i OECD pod względem własności państwowej. Państwo kontroluje nie tylko duże, kluczowe dla gospodarki przedsiębiorstwa, lecz również graczy w mniej znaczących sektorach, jak słodycze czy armatura. Zdaniem przedstawicieli FOR „zatruwa” to zarówno gospodarkę, jak i politykę. W badaniach organizacji Polacy wypowiedzieli się proprywatyzacyjnie, choć w przypadku pytań o prywatyzacje dużych firm już nie byli tak zdecydowani.

Transport

Polska jednym z największych rynków aut używanych na świecie. Dwie trzecie kierowców planuje zakup z drugiej ręki

66 proc. konsumentów, którzy w ciągu najbliższych trzech lat chcą zmienić samochód, deklaruje zakup z drugiej ręki – wynika z badania autoDNA. W Polsce na jedno auto nowe, z salonu, przypada pięć używanych. Chociaż rynek wtórny się stopniowo profesjonalizuje, wciąż liczne są nieprawidłowości i próby oszukania kupującego. 81 proc. kupujących deklaruje, że weryfikuje stan auta przed zakupem, ale często jest to bardzo pobieżny proces.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.