Komunikaty PR

Colliers wszedł w transakcje na rynku OZE

2024-05-15  |  11:00

Inwestycje w odnawialne źródła energii (Renewable Energy Investments) to propozycja firmy doradczej Colliers dla inwestorów szukających możliwości zdywersyfikowania swojego portfela nieruchomości poprzez rozbudowanie go o projekty z sektora OZE. Usługa obejmuje kompleksowe doradztwo transakcyjne, obsługę inwestycji w farmy fotowoltaiczne i wiatrowe oraz magazyny energii.

Stworzenie usługi Renewable Energy Investment było naturalnym rozwinięciem zakresu doradztwa inwestycyjnego w Colliers w odpowiedzi na potrzeby rynku. Oferując inwestorom opcję zakupu projektów w pełni przygotowanych pod budowę farm OZE, chcemy umożliwić im dywersyfikację portfela i inwestycję w źródła energii, które w wyniku licznych regulacji unijnych będą w przyszłości stanowić podstawę sektora energetycznego – tłumaczy Piotr Mirowski, Senior Partner, Dział Doradztwa Inwestycyjnego w Colliers.Potencjał dla rozwoju rynku OZE jest w Polsce ogromny, co dostrzegają sami inwestorzy. Już teraz obserwujemy rosnące zainteresowanie ze strony funduszy i prognozujemy dalszy jego wzrost w kolejnych latach – dodaje Piotr Mirowski.

Wiele do nadrobienia

W przeciwieństwie do rynków Europy Zachodniej nasycenie Polski projektami OZE wciąż jest niewielkie, co wynika z opóźnień w procesie transformacji energetycznej. W 2005 roku udział energii odnawialnej w produkcji energii w Polsce wynosił zaledwie 2,5%. W roku 2023 było to już 26,5%, jednak na tle Niemiec czy średniej w UE, gdzie OZE stanowiły odpowiednio 59,7%[1] i 44%[2] produkcji energii ogółem, wciąż wypadamy blado. Wiele do nadrobienia mamy także w kontekście ambitnych celów Unii, które znajdują odzwierciedlenie w przyjmowanych regulacjach prawnych. Przykładem może być przyjęta przez Radę UE w IV kw. ub. r. dyrektywa dot. zwiększenia OZE w zużyciu energii do 42,5% do 2030 r., przy założeniu dążenia do osiągnięcia 45% (dotychczas wiążącym celem dla państw członkowskich było osiągnięcie poziomu 32%).

Pokazuje to, jak ogromną niszę mamy do zagospodarowania w Polsce. Wejście w OZE już dziś daje inwestorom szansę na zbudowanie mocnej pozycji na naszym rynku energetycznym, a my chcemy ich w tym procesie wspierać – mówi Dariusz Chrzanowski, Dyrektor Działu Energy Advisory w Colliers i dodaje: – Co ważne, nasze doradztwo może obejmować każdy etap inwestycji – nabycie projektu gotowego do budowy (z warunkami przyłączeniowymi włącznie), project management procesu budowy, zarządzanie instalacjami na etapie ich utrzymania, a także sprzedaż wytworzonej energii. Dzięki temu właściciel takiej farmy otrzymuje kompleksowe wsparcie w ramach jednej firmy. Na ten moment dysponujemy zasobami 100 megawatopików, co oznacza, że możemy wybudować farmy wiatrowe oraz fotowoltaiczne generujące niemal 200 000 megawatogodzin. Odpowiada to mocy zasilenia 100 tys. gospodarstw domowych, zakładając, że gospodarstwo przeciętnie zużywa 2 MWh / rocznie.

Fotowoltaika liderem polskich OZE

W centrum zielonej transformacji w Polsce znajduje się obecnie fotowoltaikaodpowiada ona za 16,9 GW[3] mocy zainstalowanej, podczas gdy całkowita moc źródeł energii odnawialnej w kraju wynosi 28,8 GW. Kluczowym momentem dla rozwoju tego sektora był rok 2022, gdy w efekcie korzystnych regulacji prawnych i wynikających z nich inwestycji na terenie całego kraju moc energii generowanej przez panele fotowoltaiczne w Polsce podwoiła się. Famy wiatrowe odpowiadają jak na razie za niecałe 9,3 GW.

Innowacyjne projekty na horyzoncie

Ważnym kamieniem milowym dla polskiego rynku OZE, który może zachęcić inwestorów do wchodzenia w ten sektor, jest trwająca obecnie rozbudowa magazynów energii, których pojemność na koniec 2023 roku osiągnęła 8 GW[4].

–  Dynamiczny rozwój źródeł energii elektrycznej bazujących na instalacjach OZE stanowi coraz większe wyzwanie dla istniejącej infrastruktury przesyłowej, a magazyny energii są niezbędnym elementem w procesie modernizacji całego systemu energetycznego. Jako zespół Colliers poszukujemy obecnie partnera do realizacji jednego z największych projektów magazynu energii elektrycznej w Europie o mocy 400 MW, zlokalizowanego na północy kraju i będącego jednym z elementów modernizacji sieci dla powstających morskich elektrowni wiatrowych – mówi Tomasz Czerniak, Senior Associate, Dział Doradztwa Inwestycyjnego w Colliers.

Polska stawia również na innowacje, czego dowodem jest uzyskanie koncesji dla pierwszego hybrydowego projektu, łączącego siłę wiatru z energią słoneczną. Instalacja „Gaj Oławski 5 AHE” powstanie w ramach Energetycznego Klastra Oławskiego w woj. dolnośląskim. Istotne znaczenie dla dalszego rozwoju OZE mają także plany rozbudowy morskich farm wiatrowych, które do 2027 r. mają dostarczyć Polsce kolejne 8 GW mocy.

–  Choć droga do pełnej transformacji energetycznej wciąż jest długa, na przestrzeni ostatnich lat polski rynek OZE rozwinął się, oferując nowe możliwości inwestycyjne. Usługa „Renewable Energy Investments” od Colliers wpisuje się w ten trend i jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie rynku. W świetle dalszych planów rozbudowy infrastruktury OZE w Polsce Colliers umożliwia inwestorom połączenie realizacji ambitnych celów środowiskowych z możliwością czerpania z nich zysków – podkreśla Dariusz Chrzanowski.

 


[1] https://www.cire.pl/artykuly/opinie/rynek-energii-elektrycznej-w-grudniu-oraz-w-calym-2023-r-analiza-na-podstawie-danych-entso-e

[2] https://ember-climate.org/insights/research/european-electricity-review-2024/#supporting-material

[3] https://www.bankier.pl/wiadomosc/Rosnie-udzial-OZE-w-miksie-energetycznym-Trzeba-zwiekszyc-inwestycje-w-sieci-przesylowe-8729344.html

[4] https://wysokienapiecie.pl/94051-polska-ma-juz-ponad-9-gw-magazynow-energii-na-razie-na-papierze/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Organizacje pozarządowe apelują do premiera. Chodzi o Krajowy Plan Energii i Klimatu oraz transformację energetyczno-klimatyczną Biuro prasowe
2024-11-26 | 06:00

Organizacje pozarządowe apelują do premiera. Chodzi o Krajowy Plan Energii i Klimatu oraz transformację energetyczno-klimatyczną

Ponad 40 organizacji pozarządowych apeluje do premiera o poprawę koordynacji 12 ministerstw w przygotowaniu Krajowego Planu Energii i Klimatu oraz realizacji transformacji
Energetyka Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
2024-11-21 | 15:30

Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji

20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji. Zgromadziło ono ponad 100
Energetyka Trina Storage dostarczy rozwiązania BESS do niemieckich projektów Aquila
2024-11-21 | 01:00

Trina Storage dostarczy rozwiązania BESS do niemieckich projektów Aquila

Trina Storage, wiodący dostawca zintegrowanych rozwiązań w zakresie magazynowania energii, ogłosił dostawę 212 MWh w pełni zintegrowanych systemów magazynowania energii dla

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy

Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.

Ochrona środowiska

Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna

Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.

Telekomunikacja

M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej

– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.