Columbus wśród spółek świadomych klimatycznie
Columbus Energy
9 ul. Jasnogórska
31-358 Kraków
marta.bilonowicz|columbusenergy.pl | |marta.bilonowicz|columbusenergy.pl
725300371
https://columbusenergy.pl/
Columbus Energy znalazł się na liście najbardziej świadomych klimatycznie spółek w 2023 r., według badania przeprowadzonego przez Fundację Standardów Raportowania, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych oraz Bureau Veritas Polska.
Zgodnie z wynikami 6. edycji Badania Spółek Świadomych Klimatycznie, spółka Columbus Energy uzyskała 8,66 punktów w raportowaniu klimatycznym polskich spółek giełdowych i tym samym znalazła się w czołówce 46 firm (spośród 163 ocenionych), które osiągnęły wynik powyżej 7 punktów na 10 możliwych. Podstawą badania były dane pochodzące z raportów rocznych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a jego zakres obejmował dane niefinansowe z lat 2017-23. Zawartość raportów została przeanalizowana względem 10 kryteriów.
Jak podkreślają organizatorzy badania - Fundacja Standardów Raportowania, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych (SEG) i Bureau Veritas Polska, spółki giełdowe poświęcają coraz więcej uwagi kwestiom ESG, a niektóre uwzględniają nawet nowe wytyczne standardów ESRS (European Sustainability Reporting Standards). “Jest to związane z rosnącym wpływem unijnych regulacji na obszar zrównoważonego rozwoju” - czytamy w komunikacie na stronie SEG.
- Core business Grupy Columbus jest wprost o ESG. Bo wspiera polską i europejską gospodarkę, przemysł, samorządy i gospodarstwa domowe w dekarbonizacji, czyli bezpośrednio przyczynia się do realizacji polityk klimatycznych, osiągając bardzo konkretne efekty rzeczowe i ekologiczne. Z kolei dzięki współpracy Columbus z Carbon Footprint Foundation i partnerskiej relacji możemy się wzajemnie uzupełniać, a przede wszystkim polegać na szerokich kompetencjach zespołu Fundacji w obszarach związanych z ochroną środowiska, kontrolą emisji, zieloną transformacją oraz zrównoważonym rozwojem - komentuje Agnieszka Rozwadowska, prezeska Fundacji Carbon Footprint, odpowiedzialnej za przygotowanie Raportu Zrównoważonego Rozwoju Columbus.
Patrząc z perspektywy branży OZE, w której działa Columbus, warto podkreślić jeden z wniosków badania, iż spółki poprawiły wyniki w kategorii emisji gazów cieplarnianych (GHG). Jak czytamy w opracowaniu, “w wielu raportach można znaleźć konkretne działania mające na celu redukcję lub neutralizację śladu węglowego, w tym inwestycje w OZE czy fotowoltaikę – obszary, które bezpośrednio zmniejszają emisje w zakresie 1 oraz 2. Co istotne, i stosunkowo nowe, pojawiają się również informacje o niskoemisyjnych łańcuchach dostaw”.
Szczegóły badania wraz z analizą są dostępne na stronie SEG.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność
Od momentu przystąpienia do UE polska gospodarka urosła dwukrotnie – skumulowany wzrost PKB wyniósł 99 proc., a połowa wzrostu wynikała z członkostwa w UE. Duża w tym zasługa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który od 2004 roku przekazał w Polsce 100 mld euro w finansowanie projektów związanych m.in. z efektywnością energetyczną, OZE czy zrównoważonym rozwojem miast. EBI zwiększa też inwestycje w obronność i bezpieczeństwo – w 2024 roku bank zainwestował 300 mln euro w pierwszy polski program satelitarny.
Polityka
Duży udział własności państwowej negatywnie wyróżnia Polskę na tle Europy. Większość Polaków za ograniczeniem wpływu polityków na gospodarkę

Polska negatywnie wyróżnia się na tle krajów UE i OECD pod względem własności państwowej. Państwo kontroluje nie tylko duże, kluczowe dla gospodarki przedsiębiorstwa, lecz również graczy w mniej znaczących sektorach, jak słodycze czy armatura. Zdaniem przedstawicieli FOR „zatruwa” to zarówno gospodarkę, jak i politykę. W badaniach organizacji Polacy wypowiedzieli się proprywatyzacyjnie, choć w przypadku pytań o prywatyzacje dużych firm już nie byli tak zdecydowani.
Transport
Polska jednym z największych rynków aut używanych na świecie. Dwie trzecie kierowców planuje zakup z drugiej ręki

66 proc. konsumentów, którzy w ciągu najbliższych trzech lat chcą zmienić samochód, deklaruje zakup z drugiej ręki – wynika z badania autoDNA. W Polsce na jedno auto nowe, z salonu, przypada pięć używanych. Chociaż rynek wtórny się stopniowo profesjonalizuje, wciąż liczne są nieprawidłowości i próby oszukania kupującego. 81 proc. kupujących deklaruje, że weryfikuje stan auta przed zakupem, ale często jest to bardzo pobieżny proces.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.