Komunikaty PR

Coraz więcej ekologicznych magazynów

2020-11-27  |  12:28
Biuro prasowe
Kontakt
Wojciech Podsiadły
More&More Marketing

ul. Obrońców Poczty Gdańskiej 5/13
52-204 Wrocław
wojciech|getmorepr.pl| |wojciech|getmorepr.pl
+48571246669
www.moreandmore.pl

W danych z polskiego rynku magazynowego po połowie 2020 r. nie widać wpływu koronawirusa. Popyt się utrzymuje, a inwestorzy interesują się nowoczesnymi, ekologicznymi halami. Niepokoić może za to sytuacja na europejskim rynku wózków.

Eksperci Oxford Economics przewidują, że jednym z negatywnych efektów epidemii koronawirusa na sytuację ekonomiczną w Polsce będzie 3,5-procentowa recesja r/d/r – napędzana zarówno spadkiem konsumpcji, jak i produkcji przemysłowej. Jak wynika z raportu Marketbeat Cushman & Wakefield, gorsza niż rok temu kondycja gospodarki nie znajduje jednak dotychczas odzwierciedlenia w danych dla rynku magazynowego po II kwartale 2020 r. Co więcej, najemcy coraz większą wagę przywiązują do kwestii ekologii, certyfikacji budynków i zrównoważonego rozwoju. Spowolnienie widoczne jest natomiast w informacjach WITS (World Industrial Truck Statistics) na temat liczby zamówień na wózki widłowe na naszym kontynencie. Czy rozbieżność w danych na temat polskiego rynku magazynowego i zapotrzebowania na pojazdy transportu wewnętrznego w Europie oznacza, że polska branża logistyczna przejdzie przez kryzys suchą nogą i znów będziemy „zieloną wyspą”?

Na rynku powierzchni magazynowej – wciąż dobrze

Według raportu Marketbeat Cushman & Wakefield na temat polskiego rynku magazynowego w pierwszej połowie 2020 roku w wynajęto 2,3 mln mkw. powierzchni – o 26 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r. Aż 74 proc. popytu stanowiły nowe umowy i ekspansje. W publikacji „Polski rynek magazynowy w I połowie 2020 r.” analitycy AXI IMMO zauważają dodatkowo, że w II, pandemicznym kwartale popyt brutto wzrósł w ujęciu r/d/r o ponad 50 proc. W obu raportach zgodnie podawane są informacje o stabilności czynszów bazowych oraz przewidywania rychłego przekroczenia w Polsce poziomu 20 mln mkw. łącznej ilości powierzchni magazynowej. Za najważniejszy czynnik dynamicznych wzrostów eksperci obu firm uznają rozwój sektora e-commerce, zarówno ten organiczny i długotrwały, jak i ten wynikający bezpośrednio z przeniesienia sprzedaży do Internetu w związku z pandemią.

Przemysł się zieleni

Optymistyczne są nie tylko doniesienia o ilości wynajętej powierzchni magazynowej, ale także o jej jakości. Według raportu Cushman & Wakefield „Industrial goes green: zielone rozwiązania najczęściej stosowane w Polsce” aż 82 proc. najemców pyta o rozwiązania proekologiczne w budynkach magazynowych – najczęściej o fotowoltaikę (64 proc.), odzysk ciepła (55 proc.) i instalację chłodniczą CO2 (55 proc.). Co więcej, czterech spośród najaktywniejszych deweloperów ma swojej ofercie ponad 50 proc. budynków z certyfikatami zrównoważonego rozwoju BREEAM, LEED bądź WELL (najpopularniejszy jest BREEAM, wskazywany w 9/10 przypadków), a 82 proc. firm wznoszących hale magazynowe deklaruje, że poddaje swoje obiekty certyfikacji. Zainteresowanie najemców dokumentami potwierdzającymi ekologiczność budynków (pyta o nie 64 proc. inwestorów) wynika najczęściej z wytycznych korporacyjnych oraz chęci uzyskania oszczędności na opłatach serwisowych (odpowiednio 70 i 20 proc. wskazań). – Rosnące zainteresowanie proekologicznymi rozwiązaniami jest wyraźne dostrzegalne także na rynku wózków widłowych. Spodziewamy się, że w perspektywie realizacji unijnej polityki Zielonego Ładu w najbliższych latach będziemy przeżywać boom na bezemisyjne urządzenia transportu wewnętrznego – także jako elementy całościowych wdrożeń pozwalających na zaopatrzenie magazynów w energię ze źródeł odnawialnych – prognozuje Wojciech Szmulczyński, Dyrektor Handlowy STILL Polska.

Po II kwartałach – spadki WITS w Europie

Wydaje się, że do zaskakująco dobrych w świetle prognoz ekonomistów danych z rynku powierzchni magazynowej w Polsce niezbyt przystają statystyki na temat zapotrzebowania na nowe wózki widłowe w Europie. W ujęciu r/d/r po II kwartale 2020 r. o 16 proc. zmniejszyła się liczba zamówionych na naszym kontynencie maszyn tego rodzaju. Największe spadki odnotowano w kategorii wózków spalinowych z przeciwwagą (27 proc.), najmniejsze – w kategorii wózków elektrycznych prowadzonych przez pieszych operatorów (10 proc.). Z czego może wynikać rozbieżność między dobrą sytuacją na rynku powierzchni magazynowej w Polsce a spadkami w liczbie zamówień wózków widłowych w Europie? – Analizując dane z zestawienia WITS należy pamiętać, że mowa w nim nie o wartości rynku, a o liczbie zamówionych i dostarczonych wózków. Coraz popularniejsze systemy zarządzania flotą pozwalają identyfikować przejawy marnotrawstwa, a w połączeniu z nowoczesnymi, wysokowydajnymi pojazdami – wykonywać zadania transportu wewnętrznego przy mniej licznych flotach. Liczbę potrzebnych wózków udaje się ograniczyć także dzięki automatyzacji, zyskującej na znaczeniu w związku z dynamicznym rozwojem e-commerce i pozwalającej korzystać z wózków w trybie wielozmianowym stosunkowo niewielkim nakładem dodatkowych kosztów – mówi Dyrektor Handlowy STILL Polska. – Co więcej, dane zebrane z europejskich rynków niekoniecznie przystają do sytuacji w Polsce. Można spodziewać się, że jako jeden z krajów z największą ilością nowej powierzchni magazynowej w regionie cechujemy się ponadprzeciętnym popytem na wózki. W naszych obserwacjach potwierdzenie znajduje natomiast względny wzrost zainteresowania wózkami elektrycznymi. Można spodziewać się, że w świetle dążenia do neutralności klimatycznej efekt ten będzie się w nadchodzących latach tylko pogłębiał – konkluduje Szmulczyński.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Polscy studenci odwiedzili siedzibę KHNP w ramach programu mentorskiego Biuro prasowe
2024-05-15 | 14:00

Polscy studenci odwiedzili siedzibę KHNP w ramach programu mentorskiego

10 maja Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) zorganizowało inaugurację dnia mentoringowego dla polskich studentów w Kepco International Nuclear Graduate School (KINGS) w
Energetyka BRAK ZDJĘCIA
2024-05-15 | 11:00

Colliers wszedł w transakcje na rynku OZE

Inwestycje w odnawialne źródła energii (Renewable Energy Investments) to propozycja firmy doradczej Colliers dla inwestorów szukających możliwości zdywersyfikowania swojego portfela nieruchomości poprzez rozbudowanie go o
Energetyka Inwestycja w fotowoltaikę – czy warto czekać do startu programu Mój Prąd 6.0?
2024-05-14 | 13:00

Inwestycja w fotowoltaikę – czy warto czekać do startu programu Mój Prąd 6.0?

Planowane od lipca podwyżki cen energii oraz chęć obniżenia wysokości rachunków za prąd motywują konsumentów do instalacji paneli fotowoltaicznych w swoich gospodarstwach

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Samorządowy Kongres Finansowy

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Rewolucja w legislacji dotyczącej opakowań i powstających z nich odpadów. Działania firm wyprzedzają wymogi prawne

Po długich i burzliwych pracach Parlament Europejski przyjął ostatecznie pod koniec kwietnia br. rozporządzenie PPWR w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Oczekuje się, że nowe przepisy wejdą w życie w 2026 roku i będą stanowić rewolucję nie tylko dla konsumentów, ale przede wszystkim dla przemysłu, który będzie musiał położyć dużo większy nacisk na ekoprojektowanie i wziąć odpowiedzialność za odpady powstające z wytwarzanych produktów. Część firm już zaczęła wprowadzać w tym zakresie zmiany na własną rękę, m.in. eliminując odpady z tworzyw sztucznych.

Infrastruktura

Polskie aglomeracje stają się coraz bardziej cyfrowe. Skokowo wzrasta zużycie danych w sieci

W 12 największych polskich metropoliach mieszka 16 mln Polaków, a każdego dnia z przedmieść do centrów dojeżdża do pracy i szkoły od 50 tys. do nawet 300 tys. ludzi – wynika z raportu Play. To duże wyzwanie dla infrastruktury miast, również telekomunikacyjnej, bo zużycie danych dynamicznie rośnie. W sieci Play wzrost ten już dwukrotnie przekroczył gwałtowny skok z okresu pandemii COVID-19. Dostęp do szybkiego internetu mobilnego i stacjonarnego jest obecnie kluczowy dla miast, a do tego konieczne są dalsze inwestycje w infrastrukturę sieciową.

Firma

Przedsiębiorcy chcą mieć wszystkie produkty finansowe i biznesowe na jednej platformie. W takie rozwiązania inwestują banki i firmy leasingowe

Niemal 70 proc. mikro-, małych i średnich firm chciałoby mieć zgromadzone wszystkie produkty finansowe na jednej platformie – wynika z raportu EFL  „Cyfrowa (r)ewolucja na rynku leasingu. Pod lupą”. Dodatkowo chętnie korzystaliby w jej ramach z usług ułatwiających prowadzenie biznesu, jak wsparcie księgowe, prawne, możliwość załatwienia sprawy urzędowej, rezerwacji noclegu na podróż służbową czy zakupu pakietu usług medycznych. Nad takimi hubami dla przedsiębiorców intensywnie pracują zarówno banki, jak i firmy leasingowe. Takie narzędzie udostępnili właśnie Credit Agricole i Grupa EFL.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.