Komunikaty PR

Czas przyspieszenia transformacji sieci

2024-05-09  |  14:00

Krajowa gospodarka w drodze do innowacyjności i postępu nie obejdzie się bez nowoczesnej energetyki. O największych wyzwaniach czekających dystrybutorów energii elektrycznej i najbardziej przyszłościowych inwestycjach w strategiczne sieci energetyczne w trakcie XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego mówili przedstawiciele Stoen Operator – prezes zarządu Robert Stelmaszczyk oraz członkini zarządu Agnieszka Okońska.

  • Warszawski operator sieci dystrybucyjnej w ostatnich latach kilkukrotnie zwiększył nakłady inwestycyjne na sieci elektroenergetyczne. Jednocześnie ważnym wsparciem są dotacje unijne. Polska nie poradzi sobie z transformacją energetyczną bez finansowania unijnego.
  • Bilansowanie sieci i rozwój magazynów energii to ważny obszar, ale nie zastąpią inwestycji w sieci. Bez nich ceny energii elektrycznej będą rosnąć.
  • Zapotrzebowanie na moc wzrasta, szczególnie w miastach. Wiązać się to będzie z koniecznością zwiększania przepustowości sieci.

Nakłady na sieci coraz wyższe

Nowoczesne sieci elektroenergetyczne to jeden z celów transformacji energetycznej. Aby spełniać swoje zadania i zapewniać bezpieczeństwo dostaw dla odbiorców, wymagają ciągłych modernizacji i rozbudowy. To szczególnie istotny element w działaniu miejskich OSD. W trakcie panelu „Inwestycje w energetyce – czas przyspieszenia” podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego o wyzwaniach inwestycyjnych strategicznego, stołecznego OSD mówiła Agnieszka Okońska. Członkini zarządu Stoen Operator zwróciła uwagę na szybkie tempo wzrostu poziomu inwestycji spółki w ostatnich latach. Dodała także, że oprócz własnych środków finansowych poszczególnych operatorów, niezwykle istotne jest wsparcie unijne. Według jej opinii Polska nie poradzi sobie z transformacją energetyczną, opierając się tylko na własnym finansowaniu.

Rolę inwestycji w trakcie panelu poświęconego transformacji i sieciom podkreślił także Robert Stelmaszczyk, prezes zarządu Stoen Operator. Jego zdaniem nie można ich odkładać, gdyż zaniechanie rozbudowy i modernizacji sieci może przynieść jedynie wzrosty cen energii elektrycznej.

Potrzeba więcej mocy

Dużym wyzwaniem stojącym przed stołecznym dystrybutorem energii elektrycznej będzie także rosnące zapotrzebowanie na moc. Jeszcze kilka lat temu jego wzrost utrzymywał się na poziomie 1 - 2% rocznie, obecnie mówi się o 5-krotnym zwiększaniu się zapotrzebowania na energię elektryczną do 2030 roku. Robert Stelmaszczyk, w trakcie sesji podczas kongresu, zwrócił szczególną uwagę na znaczne potrzeby rozwijających się w aglomeracji warszawskiej dużych serwerowni i data center. Wskazał także na specyfikę infrastruktury miejskiej i dynamiczny rozwój sektora eMobility. Zwiększone zapotrzebowanie na moc wiązać się będzie z koniecznością zwiększania przepustowości sieci i przyłączeń. Dzięki zrealizowanym już i planowanym projektom Stoen Operator zapewnia swoim odbiorcom bezpieczeństwo energetyczne i wzmacnia szkielet sieci dystrybucyjnej i przesyłowej. Jednak według Agnieszki Okońskiej dużym wsparciem operatorów byłyby także stabilne regulacje i stworzenie spec-ustawy, która pozwoli realizować przyszłe inwestycje.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja Biuro prasowe
2025-03-12 | 16:20

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Czy polityka klimatyczno-energetyczna może być przyjazna ludziom? Jak maksymalnie wykorzystać jej społeczne i ekonomiczne korzyści? O tym debatować będą eksperci podczas konferencji
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają
Energetyka BCC: Energetyka, podsumowanie roku
2024-12-28 | 12:30

BCC: Energetyka, podsumowanie roku

Transformacja polskiej energetyki przyśpieszyła w 2024 roku  – udział węgla w miksie energetycznym maleje, a odnawialne źródła energii zyskują na znaczeniu. Jednak szybkie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.