Czas przyspieszenia transformacji sieci
Krajowa gospodarka w drodze do innowacyjności i postępu nie obejdzie się bez nowoczesnej energetyki. O największych wyzwaniach czekających dystrybutorów energii elektrycznej i najbardziej przyszłościowych inwestycjach w strategiczne sieci energetyczne w trakcie XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego mówili przedstawiciele Stoen Operator – prezes zarządu Robert Stelmaszczyk oraz członkini zarządu Agnieszka Okońska.
- Warszawski operator sieci dystrybucyjnej w ostatnich latach kilkukrotnie zwiększył nakłady inwestycyjne na sieci elektroenergetyczne. Jednocześnie ważnym wsparciem są dotacje unijne. Polska nie poradzi sobie z transformacją energetyczną bez finansowania unijnego.
- Bilansowanie sieci i rozwój magazynów energii to ważny obszar, ale nie zastąpią inwestycji w sieci. Bez nich ceny energii elektrycznej będą rosnąć.
- Zapotrzebowanie na moc wzrasta, szczególnie w miastach. Wiązać się to będzie z koniecznością zwiększania przepustowości sieci.
Nakłady na sieci coraz wyższe
Nowoczesne sieci elektroenergetyczne to jeden z celów transformacji energetycznej. Aby spełniać swoje zadania i zapewniać bezpieczeństwo dostaw dla odbiorców, wymagają ciągłych modernizacji i rozbudowy. To szczególnie istotny element w działaniu miejskich OSD. W trakcie panelu „Inwestycje w energetyce – czas przyspieszenia” podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego o wyzwaniach inwestycyjnych strategicznego, stołecznego OSD mówiła Agnieszka Okońska. Członkini zarządu Stoen Operator zwróciła uwagę na szybkie tempo wzrostu poziomu inwestycji spółki w ostatnich latach. Dodała także, że oprócz własnych środków finansowych poszczególnych operatorów, niezwykle istotne jest wsparcie unijne. Według jej opinii Polska nie poradzi sobie z transformacją energetyczną, opierając się tylko na własnym finansowaniu.
Rolę inwestycji w trakcie panelu poświęconego transformacji i sieciom podkreślił także Robert Stelmaszczyk, prezes zarządu Stoen Operator. Jego zdaniem nie można ich odkładać, gdyż zaniechanie rozbudowy i modernizacji sieci może przynieść jedynie wzrosty cen energii elektrycznej.
Potrzeba więcej mocy
Dużym wyzwaniem stojącym przed stołecznym dystrybutorem energii elektrycznej będzie także rosnące zapotrzebowanie na moc. Jeszcze kilka lat temu jego wzrost utrzymywał się na poziomie 1 - 2% rocznie, obecnie mówi się o 5-krotnym zwiększaniu się zapotrzebowania na energię elektryczną do 2030 roku. Robert Stelmaszczyk, w trakcie sesji podczas kongresu, zwrócił szczególną uwagę na znaczne potrzeby rozwijających się w aglomeracji warszawskiej dużych serwerowni i data center. Wskazał także na specyfikę infrastruktury miejskiej i dynamiczny rozwój sektora eMobility. Zwiększone zapotrzebowanie na moc wiązać się będzie z koniecznością zwiększania przepustowości sieci i przyłączeń. Dzięki zrealizowanym już i planowanym projektom Stoen Operator zapewnia swoim odbiorcom bezpieczeństwo energetyczne i wzmacnia szkielet sieci dystrybucyjnej i przesyłowej. Jednak według Agnieszki Okońskiej dużym wsparciem operatorów byłyby także stabilne regulacje i stworzenie spec-ustawy, która pozwoli realizować przyszłe inwestycje.
Organizacje pozarządowe apelują do premiera. Chodzi o Krajowy Plan Energii i Klimatu oraz transformację energetyczno-klimatyczną
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
Trina Storage dostarczy rozwiązania BESS do niemieckich projektów Aquila
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.