Czy do Polski dotrze „fala renowacji”?
38PR & Content Communication
Gdańska 47/49 budynek D
90-729 Łódź
paulina.stepien|38pr.pl| |paulina.stepien|38pr.pl
505 313 324
www.38pr.pl
Europejski Zielony Ład, czyli strategia, której efektem ma być osiągnięcie w 2050 r. zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych, przyczyni się do przekształcenia Unii w nowoczesną, a zarazem zasobooszczędną gospodarkę. Konieczne jest jednak wdrożenie wszystkich niezbędnych do osiągnięcia celu narzędzi, także tych dotyczących sektora budowlanego – związanych m.in. z poprawą efektywności energetycznej budynków.
Opublikowana właśnie przez Komisję Europejską nowa strategia Renovation Wave Strategy dotyczy istotnych zmian w zakresie zwiększania efektywności energetycznej budynków. Jak wskazują autorzy strategii, odnowione i ulepszone zasoby budowlane w UE są gwarantem osiągnięcia bezemisyjnego i czystego systemu energetycznego. Wskazują też na fakt, iż to właśnie przemysł budowlany jest jednym z największych konsumentów energii w Europie. Obecnie aż 75% budynków jest nieefektywnych energetycznie, stąd też Renovation Wave Strategy zakłada podwojenie liczby budynków poddawanych renowacji energetycznej w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Działania te wpłyną na poprawę jakości życia osób mieszkających i korzystających z nich. Są również odpowiedzią na ubóstwo energetyczne w Europie, szczególnie w przypadku 34 mln osób, które nie mogą sobie pozwolić na ogrzewania domu. Zmiany przyczynią się także do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i stworzenia do 160 000 dodatkowych „zielonych” miejsc pracy w sektorze budowlanym.
Wskazane w Renovation Wave Strategy działania opierać się będą na środkach uzgodnionych w ramach pakietu Czysta Energia – w szczególności dla wymogu dla każdego kraju UE związanego z publikacją długoterminowej strategii renowacji budynków i innych aktach prawnych dotyczących tego obszaru.
– Będąc wiodącym europejskim producentem systemów ociepleń (ETICS) z zadowoleniem przyjęliśmy opublikowaną przez KE strategię. Jest ona niezwykle ważna, aby do 2050 r. osiągnąć założenia Europejskiego Zielonego Ładu. Widoczne już dziś i postępujące w obszarze renowacji energetycznej budynków zmiany, a także ich istotne przyśpieszenie są kluczowe, aby w perspektywie kilku najbliższych lat móc realnie oceniać skuteczność przyjętych i wdrożonych rozwiązań. Przekładając to na język właścicieli czy użytkowników nieruchomości, termomodernizacja budynków, a także zmiana sposobu ich ogrzewania przyczyni się nie tylko do poprawy jakości powietrza, ale poprawi komfort życia i pozwoli na osiągnięcie istotnych oszczędności finansowych– mówi Paweł Kisiel, Prezes Grupy Atlas.
Na obecnym etapie opublikowany dokument zostanie omówiony przez Radę, Parlament Europejski, inne instytucje EU oraz zainteresowane strony w celu wniesienia wkładu w niezbędne działania. Pod dyskusję poddane zostaną konkretne środki oraz narzędzia, aspekty finansowe i niefinansowe, które umożliwią realizację strategii na każdym ze szczebli. Wszystkie te procesy mają na celu jak najszybsze podjęcie działań związanych z renowacją energetyczną budynków.
Organizacje pozarządowe apelują do premiera. Chodzi o Krajowy Plan Energii i Klimatu oraz transformację energetyczno-klimatyczną
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
Trina Storage dostarczy rozwiązania BESS do niemieckich projektów Aquila
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.