Komunikaty PR

Darmowa jazda autem dzięki termomodernizacji domu? Sprawdź, jak to osiągnąć!

2020-11-20  |  15:00
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

Odnawialne źródła energii a efektywność energetyczna budynków

Dziś w nowym budownictwie coraz częściej stosuje się rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii. Począwszy od paneli solarnych i fotowoltaicznych, poprzez pompy ciepła, po energię wiatrową. Kluczem do maksymalnego wykorzystania potencjału tych rozwiązań w nowych budynkach jest ocieplenie ich odpowiednim materiałem izolacyjnym wysokiej jakości. Zmniejszone zapotrzebowanie na energię, w wyniku odpowiedniej izolacji,  pozwoli na efektywniejsze wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Nowe budynki coraz częściej spełniają wymagania odpowiadające Warunkom technicznym na rok 2021. Umożliwia to nie tylko na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, ale także obniża koszty eksploatacji, jak i samej inwestycji.

Ociepl budynek i oszczędzaj więcej!

Jak duże oszczędności energii można osiągnąć dzięki dociepleniu budynku? Pokazują to analizy wyników doboru mocy powietrznej pompy ciepła i instalacji PV, na potrzeby energetyczne niewielkiego budynku jednorodzinnego. Jego powierzchnia ogrzewana wynosi 90 m2 i zbadano jego efektywność zarówno przed termomodernizacją, jak i po.

Wielkości

Jednostka

Przed modernizacją

Po modernizacji WT 2021

Obliczeniowa moc pompy ciepła na cele c.o.

kW

17,6

6,4

Wskaźnik zapotrzebowania na energię końcową do ogrzewania – Ekco

kWh/m2/rok

96.4

20

Energia elektryczna końcowa do ogrzewania (zużywana przez pompę ciepła)

kWh/rok

10990

2280

Energia elektryczna zużywana na potrzeby AGD

kWh/rok

2500

2500

Moc znamionowa instalacji PV

kWp

14,6

5,4

Powierzchnia modułów PV

m2

78,6

29,1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Moc obliczeniowa pompy ciepła wynika z zapotrzebowania na cele c.o. budynku, a do obliczeń wielkości instalacji PV przyjęto dodatkowo roczne zapotrzebowanie na urządzenia AGD wynoszące 2500 kWh/rok. Moc i powierzchnię paneli PV oszacowano w taki sposób, aby energia elektryczna z nich wytworzona, zbilansowała roczne zapotrzebowanie przez pompę ciepła na cele c.o. i roczną ilość energii (2500 kWh) na potrzeby AGD.

Dzięki poprawnej kolejności prac termomodernizacyjnych (najpierw ocieplenie ścian i dachu, potem wymiana źródła ciepła), zapotrzebowanie na energię na cele grzewcze zmniejszyło się blisko pięciokrotnie. Takie działanie pozwala także trzykrotnie zmniejszyć moc eksploatacji np. pompy ciepła i zapotrzebowanie na energię elektryczną z zamontowanych na dachu paneli fotowoltaicznych. To z kolei przekłada się na niższe koszty inwestycji, jak i na szybszy czas jej zwrotu. Dodatkowo, w przypadku wielu inwestorów, daje to możliwość samodzielnego inwestowania w odnawialne źródła energii, niezależnie od programów finansowych wspierających rozwój OZE, takich jak np. „Mój Prąd”  – analizuje wyniki Agnieszka Stawiarska, Kierownik Działu Doradztwa Technicznego z ROCKWOOL Polska.

Docieplanie przegród zewnętrznych budynku i wymiana okien przyczyniają się nie tylko do znacznego obniżenia zapotrzebowania na energię grzewczą, ale również do prawie trzykrotnego zmniejszenia mocy („wielkości”) urządzeń grzewczych. W przypadku rozwiązania hybrydowego, jakim jest połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną, docieplony budynek potrzebuje kilkukrotnie mniejszej mocy grzewczej, a więc również mniejszej powierzchni zajmowanej przez moduły instalacji fotowoltaicznej. Co za tym idzie, staje się to bardziej opłacalnym rozwiązaniem.

Jazda autem za darmo? Z termomodernizacją to możliwe!

Różnica w konsumowanej rocznie energii elektrycznej, w analizowanych wyżej wariantach budynku, wynosi około 8700 kWh. Jeśli tę nadwyżkę wyprodukowanej energii przeznaczymy np. na doładowanie samochodu elektrycznego, to w ciągu roku taki pojazd mógłby przejechać około 48 000 km. Pozwoliłoby to objechać cały obwód kuli ziemskiej albo ponad 13 razy pokonać całkowitą długość granicy Polski!

Istotnym założeniem jest tutaj instalacja w budynku po dociepleniu prawie 80 m2 modułów PV, czyli takiej wielkości, która dla wariantu przed dociepleniem wystarczyłaby tylko na potrzeby grzewcze c.o. pompy ciepła i urządzeń AGD. W przypadku wariantu budynku po dociepleniu, montaż instalacji PV o mocy znamionowej 10 kWp, oprócz potrzeb c.o. i urządzeń AGD, pozwoliłby na produkowanie nadmiaru energii elektrycznej wynoszącego rocznie 4700 kWh. Taka nadwyżka pozwoliłaby na podgrzanie c.w.u. (około 2800 kWh/rok) dla czteroosobowej rodziny lub doładowanie samochodu elektrycznego pozwalającego przejechać rocznie kolejne 26 000 km. W takim przypadku nasz dom jednorodzinny, oprócz domu samowystarczalnego energetycznie, mógłby stać się również naszą „stacją benzynową”.

Wielowymiarowe korzyści z termomodernizacji

Wprowadzona na szeroką skalę kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce nie tylko rozwiązuje ważne i aktualne problemy społeczne, takie jak smog i ubóstwo energetyczne, ale także przyczynia się do wypełnienia istotnych unijnych zobowiązań. Istotne jest również to, że kompleksowa termomodernizacja budynków daje także solidne podstawy do transformacji energetycznej w kierunku rozwoju nowoczesnych technologii ułatwiających integrację budynków z odnawialnymi źródłami energii. Aby tak się stało, musi być ona  przeprowadzana nie tylko w sposób kompleksowy, ale również we właściwej kolejności – rozpoczynając od ocieplenia ścian i dachu, a następnie wymieniając system grzewczy.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Organizacje pozarządowe apelują do premiera. Chodzi o Krajowy Plan Energii i Klimatu oraz transformację energetyczno-klimatyczną Biuro prasowe
2024-11-26 | 06:00

Organizacje pozarządowe apelują do premiera. Chodzi o Krajowy Plan Energii i Klimatu oraz transformację energetyczno-klimatyczną

Ponad 40 organizacji pozarządowych apeluje do premiera o poprawę koordynacji 12 ministerstw w przygotowaniu Krajowego Planu Energii i Klimatu oraz realizacji transformacji
Energetyka Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
2024-11-21 | 15:30

Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji

20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji. Zgromadziło ono ponad 100
Energetyka Trina Storage dostarczy rozwiązania BESS do niemieckich projektów Aquila
2024-11-21 | 01:00

Trina Storage dostarczy rozwiązania BESS do niemieckich projektów Aquila

Trina Storage, wiodący dostawca zintegrowanych rozwiązań w zakresie magazynowania energii, ogłosił dostawę 212 MWh w pełni zintegrowanych systemów magazynowania energii dla

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy

Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.

Ochrona środowiska

Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna

Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.

Telekomunikacja

M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej

– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.