Dekarbonizacja Europy wg TotalEnergies dzięki zielonemu wodorowi od Air Products
Justyna Wrzosek
Questia
ul. Piękna 43/5
00-672 Warszawa
jwrzosek|questiapr.pl| |jwrzosek|questiapr.pl
+48 22 623 07 00
questiapr.pl
Umowa jest wynikiem procesu przetargowego ogłoszonego przez TotalEnergies, w ramach którego dostawca zintegrowanych rozwiązań energetycznych chce pozyskiwać 500 000 ton zielonego wodoru rocznie na potrzeby dekarbonizacji swoich rafinerii na terenie Europy.
Umowa przewiduje dostawy zielonego wodoru pochodzącego z globalnej sieci dostaw Air Products do rafinerii TotalEnergies w regionie Europy Północnej − efektem będzie ograniczenie rocznych emisji CO2 o ok. 700 000 ton. Porozumienie zawarte między stronami to pierwszy krok na drodze do realizacji celu TotalEnergies polegającego na uzyskaniu do roku 2030 redukcji emisji gazów cieplarnianych w ramach działalności własnej w odniesieniu do ropy naftowej i gazu (zakres 1 i 2) o 40% netto wobec poziomu z 2015 r.
Air Products to światowy lider w dziedzinie dostaw wodoru, który jako pierwszy zainwestował ponad 15 mld dolarów w wielkoskalowe projekty transformacji energetycznej. Dotychczas firma uruchomiła kilka dużych, niskoemisyjnych projektów związanych z wodorem, zapewniając jej status niezawodnego lidera w tym zakresie.
„Umowa z Air Products to pierwsze porozumienie podpisane po ogłoszeniu postępowania przetargowego w ubiegłym roku. To krok w kierunku realizacji naszego celu, polegającego na dekarbonizacji przed końcem bieżącej dekady procesów wykorzystujących wodór w rafineriach TotalEnergies w regionie Europy Północnej. Jesteśmy dumni ze współpracy z Air Products - pionierem w dziedzinie niskoemisyjnej produkcji wodoru. Wspólne działania to kolejny dowód na nasze zaangażowanie w proces pionierskiej transformacji energetycznej. Zawarcie wieloletnich umów na dostawy zielonego wodoru do naszych 6 rafinerii i 2 biorafinerii w Europie przyczyni się do budowania zielonego przemysłu. Cieszymy się ponadto na rozszerzenie współpracy z Air Products obejmującej dostarczanie ekologicznej energii, która będzie wspierać wewnętrzne plany dekarbonizacji Air Products” − powiedział Patrick Pouyanné, prezes i dyrektor generalny TotalEnergies.
„Jedna z największych firm energetycznych na świecie przyjęła zobowiązanie do wykorzystania odnawialnego wodoru w procesie dekarbonizacji swoich rafinerii w regionie Europy Północnej − jesteśmy dumni, że możemy dostarczać zielony wodór do TotalEnergies” – powiedział przewodniczący rady nadzorczej, prezes i dyrektor generalny Air Products, Seifi Ghasemi. Czysty wodór dostarczamy już od 7 lat i zawsze wierzyliśmy, że jeśli będziemy w stanie udostępnić go na skalę przemysłową nie zabraknie na niego zapotrzebowania − potwierdza to nasza umowa z TotalEnergies. Wyraźnie widać, że popyt na zielony wodór nie tylko istnieje, ale i szybko rośnie, jednocześnie istotnie przyczyniając się do dekarbonizacji przemysłu ciężkiego i innych gałęzi gospodarki. Jestem pełen podziwu dla wizji i odwagi TotalEnergies w dążeniu do budowy czystszej przyszłości dla świata” − dodał Seifi Ghasemi.
Wraz z umową na dostawy zielonego wodoru TotalEnergies oraz Air Products podpisały memorandum dotyczące dostaw energii odnawialnej w związku z zawarciem pierwszej Umowy zakupu energii (Power Purchase Agreement, PPA) obejmującej 150 MW pochodzących z farmy słonecznej w Teksasie. Strony planują również wspólnie zbadać dalszy potencjał zawierania umów PPA w Polsce, Francji i Wielkiej Brytanii.
TotalEnergies a dekarbonizacja europejskich rafinerii
TotalEnergies dąży do zmniejszenia śladu węglowego produkcji, konwersji i dostarczania energii klientom. W procesie dekarbonizacji europejskich rafinerii koncernu pomóc ma zastosowanie zielonego lub niskoemisyjnego wodoru, przekładając się na redukcję emisji CO2 o około 5 mln ton rocznie do roku 2030.
Celem TotalEnergies jest pełna dekarbonizacja wodoru wykorzystywanego w rafineriach europejskich firmy; we wrześniu 2023 r. spółka ogłosiła przetargi na dostawę 500 000 ton zielonego wodoru rocznie.
***
Informacje o TotalEnergies
TotalEnergies to globalna firma multienergetyczna, która produkuje i sprzedaje energię: ropę naftową i biopaliwa, gaz ziemny i green gas, energię odnawialną i elektryczną. Ponad 100 000 naszych pracowników jest zaangażowanych w tworzenie coraz tańszej, czystej, niezawodnej i dostępnej dla jak największej liczby osób energii. TotalEnergies działa w około 120 krajach i stawia zrównoważony rozwój w centrum swojej strategii, projektów i działalności.
Ostrzeżenie
Terminy „TotalEnergies”, „firma TotalEnergies” lub „Firma” użyte w niniejszym dokumencie odnoszą się do TotalEnergies SE i skonsolidowanych podmiotów, które są bezpośrednio lub pośrednio kontrolowane przez TotalEnergies SE. Na podobnej zasadzie, terminy takie jak „my”, „nas” i „nasz” mogą być również używane w odniesieniu do tych podmiotów lub ich pracowników. Podmioty, w których TotalEnergies SE bezpośrednio lub pośrednio posiada udziały, są odrębnymi podmiotami prawnymi. Niniejszy dokument może zawierać informacje i oświadczenia dotyczące przyszłości, które są oparte na szeregu danych gospodarczych i założeń przyjętych w danym środowisku gospodarczym, konkurencyjnym i regulacyjnym. Mogą one okazać się niedokładne w przyszłości i podlegać wielu czynnikom ryzyka. Ani TotalEnergies SE, ani żadna z jej spółek zależnych nie przyjmuje żadnego obowiązku publicznego aktualizowania jakichkolwiek informacji lub oświadczeń dotyczących przyszłości, celów lub trendów opisanych w niniejszym dokumencie, czy to w wyniku nowych informacji, przyszłych wydarzeń, czy w inny sposób. Informacje dotyczące czynników ryzyka, które mogą mieć wpływ na wyniki finansowe lub działania TotalEnergies, znajdują się w najnowszym dokumencie rejestracyjnym, którego francuska wersja jest składana przez TotalEnergies SE do francuskiego organu regulacyjnego ds. papierów wartościowych (AMF, Autorité des Marchés Financiers) oraz w formularzu 20-F złożonym w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (Securities and Exchange Commission SEC).
O Air Products
Air Products (NYSE: APD) to od ponad 80 lat globalny dostawca gazów technicznych, koncentrujący się na energii, środowisku i rynkach wschodzących. Firma ma dwa filary wzrostu, których podstawą jest zrównoważony rozwój. Działalność bazowa oparta jest na gazach atmosferycznych i procesowych, urządzeniach oraz aplikacjach dostarczanych klientom z wielu branż, takich jak: rafineryjna, chemiczna, metalowa, metalurgiczna, elektroniczna, spożywcza. Dodatkowo Air Products opracowuje, buduje, jest właścicielem i operatorem niektórych największych na świecie projektów wychwytywania gazów przemysłowych i dwutlenku węgla, zapewniając niskoemisyjny wodór dla transportu, gałęzi przemysłu, jak i szerszego zastosowania w transformacji energetycznej. Ponadto firma jest światowym liderem w zakresie dostarczania technologii i urządzeń do skraplania gazu ziemnego, turbin, systemów membranowych i zbiorników kriogenicznych na całym świecie.
W roku 2023 przychody ze sprzedaży firmy Air Products w 50 krajach wyniosły 12,6 mld USD, a obecna kapitalizacja rynkowa firmy wynosi ponad 50 mld USD. Około 23 tysięcy zdolnych, zaangażowanych i pełnych entuzjazmu pracowników, wywodzących się z różnych kultur, dąży do tworzenia innowacyjnych rozwiązań, które służą środowisku naturalnemu, wpisują się w ideę zrównoważonego rozwoju, a także odpowiadają na wyzwania, przed którymi stają klienci, społeczności oraz świat. Więcej informacji na stronie www.airproducts.com.pl, zapraszamy do śledzenia nas na LinkedIn, X, Facebook lub Instagram.
Ostrzeżenie
Niniejsza publikacja zawiera „oświadczenia odnoszące się do przyszłości” w rozumieniu ustawy o reformie w sprawie sporów dotyczących papierów wartościowych z 1995 r. Te odnoszące się do przyszłości oświadczenia są oparte na oczekiwaniach i założeniach kierownictwa na dzień wydania niniejszej wersji dokumentu i nie stanowią gwarancji przyszłych wyników. O ile oświadczenia odnoszące się przyszłości są składane w dobrej wierze i w oparciu o założenia, oczekiwania i prognozy, które zdaniem kierownictwa są uzasadnione w oparciu o obecnie dostępne informacje, rzeczywiste wyniki i wyniki finansowe mogą znacząco różnić się od prognoz i szacunków wyrażonych w oświadczeniach dotyczących przyszłości ze względu na wiele czynników, w tym czynniki ryzyka opisane w naszym sprawozdaniu rocznym na formularzu 10-K za rok podatkowy zakończony 30 września, 2023 r. i inne czynniki ujawnione w naszych dokumentach składanych do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Z wyjątkiem przypadków wyszczególnionych w obowiązujących przepisach prawa, zrzekamy się wszelkiego zobowiązania na rzecz aktualizacji lub zmiany wszelkich oświadczeń dotyczących przyszłości zawartych w niniejszym dokumencie w celu odzwierciedlenia wszelkich zmian w założeniach, przekonaniach lub oczekiwaniach lub wszelkich zmian w zdarzeniach, warunkach lub okolicznościach, na których opierają się takie oświadczenia dotyczące przyszłości.
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.