Komunikaty PR

DUON rozpoczyna rok 2021. Cel: aktywny udział w dekarbonizacji przedsiębiorstw.

2021-03-22  |  10:00
Biuro prasowe
Do pobrania IP_DUON ( 0.03 MB )

W samym styczniu DUON, dostawca gazu ziemnego sieciowego i skroplonego (LNG), odebrał z terminala LNG w Świnoujściu ponad 25% więcej LNG niż w tym samym okresie w ubiegłym roku. Na takie paliwo decyduje się coraz więcej firm zarówno polskich, jak i zagranicznych. Firma zaznacza, że rok 2021 rozpoczęła pracowicie oraz zdradza swoje ambicje i plany na kolejne dwanaście miesięcy.

Cel: uświadamiać innych i rozbudować działalność

Według raportu GUS w 2019 roku zużycie węgla kamiennego w Polsce wyniosło 68,3 mln ton. Pomimo, że jest to o 8% mniej niż w roku 2018 to transformacja energetyczna wciąż jest sporym wyzwaniem. DUON chce mieć duży udział nie tylko w edukowaniu przedsiębiorców w temacie dekarbonizacji przemysłu, ale także aktywnie działać w tym zakresie. – Dzięki zeszłorocznym realizacjom i podpisanym umowom, nasi klienci w 2021 roku mogą przyczynić się do zmniejszenia emisji CO2 o prawie 50 tys. ton. Jest to właściwy krok, który musi obecnie zrobić wiele polskich przedsiębiorstw. Dlatego też jednym z celów, który postawiliśmy sobie na nadchodzące miesiące, jest edukacja firm w temacie transformacji węglowej, ale także realna pomoc w działaniu np. przejście na gaz w różnych aspektach działalności przedsiębiorstwa – mówi Krzysztof Kowalski, Prezes Zarządu w DUON.

Pierwszą z możliwości ograniczenia emisji szkodliwych substancji jest wybranie floty zasilanej LNG.  Jest to oszczędność dla przedsiębiorcy, gdyż gaz w stanie ciekłym jest dużo tańszy niż oleje napędowe. Ponadto niesie pozytywny wpływ na środowisko – redukuje ślad węglowy w sektorze transportowym. Głośno się również mówi o planach rządu związanych ze zniesieniem w Polsce opłat drogowych dla pojazdów niskoemisyjnych (na wzór niemiecki).

Drugim rozwiązaniem jest kogeneracja, która podczas spalania gazu lub biogazu, wytwarza energię elektryczną i ciepło w jednym procesie technologicznym. Jej największym plusem jest ograniczenie emisji szkodliwych gazów cieplarnianych (m. in. dwutlenku węgla, tlenków siarki oraz azotu). Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w procesie kogeneracji jest tańsza, dzięki licznym systemom wsparcia, uniknięciu kosztów zakupu energii elektrycznej z sieci oraz braku konieczności uiszczania tzw. opłaty mocowej.

Kolejną możliwością jest po prostu zamiana starego źródła zasilania zakładu (np. opartego o węgiel lub olej opałowy), na gazowe. W wyniku zaostrzania się legislacji związanej z ograniczeniem emisji oraz wzrostu kosztów zakupu praw do emisji CO2 coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na likwidację starego źródła zasilania zakładu o modernizację na nowoczesne źródła gazowe.

Wewnętrzne doskonalenie

DUON aktywnie przyczynia się do dbania o środowisko, a niskoemisyjność jest na stałe wpisana w politykę firmy. Na początku roku spółka transportowa została w wyposażona w 10 nowych ciągników zasilanych gazem LNG. Pojazdy zostały specjalnie dostosowane do potrzeb i specyfiki branży. W planach jest także wybudowanie stacji tankowania dla floty. Korzystając z tego rozwiązania przedsiębiorstwo chce dawać przykład innym, w jaki sposób mogą przyczynić się do zmniejszenia śladu węglowego w sektorze transportowym.

Dodatkowo tym roku firma zmienia adres głównej siedziby. Ponadto, spółka ciągle stawia na rozwój swoich pracowników w zakresie nabywania kompetencji, ale także umiejętności miękkich. Dodatkowo zapowiada rozbudowę zespołu w najbliższym czasie.

Cele na rok 2021 są ambitne, lecz osiągalne. DUON chce brać czynny udział w transformacji energetycznej kraju. Zarówno w zakresie edukacji, jak i realizacji działań prowadzących do transformacji.

 

 

O DUON

DUON Dystrybucja sp. z o. o. specjalizuje się w dostawach gazu ziemnego sieciowego i skroplonego (LNG – Liquefied Natural Gas). Aktualnie posiada ponad 700 kilometrów własnych gazociągów. Składa się na to 12 lokalizacji sieciowych, przyłączonych do krajowego systemu gazowego oraz opartych o LNG. DUON Dystrybucja sp. z o.o. posiada 20 stacji regazyfikacji, które zasilają w większości klientów instytucjonalnych, ale także stanowią źródło gazu dla indywidualnych klientów, tworząc tzw. „sieć wyspową”. Do infrastruktury przyłączonych jest ponad 8 500 odbiorców. Firma oferuje również kompleksowe rozwiązania energetyczne dla przedsiębiorstw na bazie ekologicznych paliw. DUON pozyskuje gaz ziemny zarówno z krajowych, jak i zagranicznych, sprawdzonych źródeł.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Amazon: W drodze do neutralności klimatycznej – 10 sposobów Biuro prasowe
2024-07-12 | 12:00

Amazon: W drodze do neutralności klimatycznej – 10 sposobów

Wykorzystywanie bezemisyjnych źródeł energii w całej działalności, obniżenie całkowitego śladu węglowego oraz poziomu emisji dwutlenku węgla, a także wyeliminowanie
Energetyka Endress+Hauser uruchomił laboratorium wzorcujące w Polsce
2024-07-12 | 11:00

Endress+Hauser uruchomił laboratorium wzorcujące w Polsce

Polski oddział Endress+Hauser rozszerzył swoją ofertę o działalność nowego laboratorium wzorcującego. Na podstawie posiadanej przez firmę akredytacji PCA nr AP 200 będą tam
Energetyka Rosnące ceny gazu – jak się przed nimi uchronić?
2024-07-08 | 10:25

Rosnące ceny gazu – jak się przed nimi uchronić?

Od początku lipca zostały wprowadzone podwyżki cen gazu. Oznacza to, że w drugiej połowie 2024 r. rachunki konsumentów wzrosną nawet o 50-60% w porównaniu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.