Komunikaty PR

Dzięki OZE wspólnoty i spółdzielnie mogą ciąć koszty prądu do minimum

2023-11-30  |  12:00
Biuro prasowe

Najbliższe miesiące to najlepszy czas na inwestycje w odnawialne źródła energii. Dzięki wsparciu dotacji i niskooprocentowanych kredytów wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe znacznie łatwiej mogą uruchomić panele słoneczne czy zamontować pompy ciepła. Obecnie przy minimalnych nakładach takie podmioty mogą zamontować urządzenia, które radykalnie obniżą rachunki za energię. To szczególnie istotne w kontekście podwyżek cen prądu, które mają sięgnąć nawet 70%.

2024 rok może upłynąć pod znakiem znacznych wzrostów kosztów energii. Pierwszym z powodów będzie wygaśnięcie wciąż obowiązującego zamrożenia cen prądu i gazu. Dodatkowo, eksperci nie mają złudzeń – wyższa będzie też cena bazowa energii. Prognozy wskazują, że w przyszłym roku kwota na rachunku za prąd może wzrosnąć o ok. 70%. W praktyce przeciętny Kowalski, zużywający w swoim gospodarstwie domowym 155 kWh i korzystający z najpopularniejszej taryfy G11, co miesiąc do zakładu energetycznego będzie musiał przesłać około 230 zł. 

Administratorzy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych mają szansę skutecznie obniżyć zapotrzebowanie na energię elektryczną pobraną z sieci – nie tylko tę przeznaczoną do obsługi części wspólnych budynków, ale też znaczne zmniejszenie indywidualnych rachunków poszczególnych mieszkańców. Rozwiązaniem jest montaż odnawialnych źródeł energii. Końcówka roku i nadchodzące z nią plany inwestycyjne na kolejny okres są najlepszym czasem na podejmowanie decyzji w tym obszarze.

Z badania* przeprowadzonego na zlecenie VeloBanku w maju br. wynika, że aż ¾ mieszkańców bloków chciałoby na swoich budynkach inwestycji w OZE. Najprzychylniej na takie rozwiązanie patrzyłyby osoby w wieku 35-44 lata (82%) oraz najstarsi – powyżej 55 roku życia (78%). W tym przypadku nastroje społeczne spotykają się z systemowymi rozwiązaniami. W lutym br. Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomił program Grant OZE przeznaczony na finansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii. Rozwiązanie adresowane jest m.in. do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Wnioski można składać do końca czerwca 2026 r., jednak nabór może zostać zakończony wcześniej. Zainteresowanie grantami, jak również premiami na termomodernizację, jest ogromne.

Grant OZE jest niezwykle atrakcyjnym programem adresowanym m.in. właśnie do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. W jego ramach istnieje możliwość dofinansowania nawet 50% inwestycji, takich jak montaż paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła czy magazynów energii. Pozostałą kwotę wnioskujący podmiot może pozyskać np. z niskooprocentowanego Kredytu inwestycyjnego z grantem OZE dostępnego w VeloBanku. Co istotne, w tym przypadku nie jest wymagany wkład własny. Tworząc nasze rozwiązanie prowadziliśmy analizy w taki sposób, żeby zniwelować jak najwięcej przeszkód, które mogłyby stać na drodze do finalizacji zielonej inwestycji – mówi Bartłomiej Wasiuk, Dyrektor Biura Akwizycji i Rozwoju ESG w VeloBanku.

Przy wyliczeniach zdolności kredytowej VeloBank uwzględnia właśnie Grant OZE, dzięki czemu spółdzielnie i wspólnoty mogą łatwiej zaaplikować o niezbędne do przeprowadzenia inwestycji środki, równocześnie nie obciążając mieszkańców wyższymi składkami na rzecz funduszu remontowego. 

Sam okres kredytowania może być rozłożony nawet na 20 lat, co skutkuje obniżeniem wysokości rat i odciążeniem portfeli mieszkańców. Co więcej, istnieje też możliwość zaliczenia grantu OZE na poczet spłaty kredytu, co pomniejsza wysokość rat kapitałowych i odsetek. Dodatkowo VeloBank nie pobiera też prowizji za wcześniejszą spłatę w wysokości dotacji.

O opłacalności tego typu projektów mogą świadczyć zrealizowane dotychczas inwestycje. W Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe dzięki instalacji paneli fotowoltaicznych jej mieszkańcy płacą 16-razy mniej za prąd, niż przed jej zamontowaniem[1].

Podobnymi oszczędnościami będą mogli cieszyć się mieszkańcy budynków należących do wspólnoty mieszkaniowej Osiedla Awangarda w Toruniu, którzy przy wsparciu VeloBanku zdecydowali się zamontować na dachu dwóch bloków instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy blisko 60 kWp. Realizację inwestycji o wartości 200 tys. zł wspólnota pokryła w ponad 60% ze środków pochodzących z grantów. Dzięki montażowi paneli fotowoltaicznych, mieszkańcy toruńskiej wspólnoty unikną emisji ok. 30 t CO2 rocznie. 

Szczegóły dotyczące Grantu OZE są dostępne na stronie internetowej bgk.pl.

VeloBank zaprasza do kontaktu w sprawie możliwości wsparcia finansowania inwestycji wspólnot i spółdzielni w OZE i termomodernizację: Ilona Kosiorowska, ilona.kosiorowska@velobank.pl,  tel. 605556210 oraz Jacek Radosz, jacek.radosz@velobank.pl, tel. 667901160.

 

* Badanie „Strategie finansowe Polaków” zostało przeprowadzone na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1038 osób w terminie 26-29 maja 2023. Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda badawcza: CAWI.

 


[1] https://www.wroclaw.pl/przedsiebiorczy-wroclaw/wroclawska-elektrownia-sloneczna-juz-dziala

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Organizacje pozarządowe apelują do premiera. Chodzi o Krajowy Plan Energii i Klimatu oraz transformację energetyczno-klimatyczną Biuro prasowe
2024-11-26 | 06:00

Organizacje pozarządowe apelują do premiera. Chodzi o Krajowy Plan Energii i Klimatu oraz transformację energetyczno-klimatyczną

Ponad 40 organizacji pozarządowych apeluje do premiera o poprawę koordynacji 12 ministerstw w przygotowaniu Krajowego Planu Energii i Klimatu oraz realizacji transformacji
Energetyka Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
2024-11-21 | 15:30

Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji

20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji. Zgromadziło ono ponad 100
Energetyka Trina Storage dostarczy rozwiązania BESS do niemieckich projektów Aquila
2024-11-21 | 01:00

Trina Storage dostarczy rozwiązania BESS do niemieckich projektów Aquila

Trina Storage, wiodący dostawca zintegrowanych rozwiązań w zakresie magazynowania energii, ogłosił dostawę 212 MWh w pełni zintegrowanych systemów magazynowania energii dla

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy

Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.

Ochrona środowiska

Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna

Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.

Telekomunikacja

M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej

– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.