Eesti Energia ograniczyła emisję CO2 o połowę w 2019 roku
Strategiczne podejście Eesti Energia zakładające ograniczenie bezpośredniego spalania ropy łupkowej przy wytwarzaniu energii elektrycznej oraz zwiększenie produkcji paliw płynnych i energii ze źródeł odnawialnych przyczyniło się do redukcji emisji dwutlenku węgla przez Grupę o prawie 50% w ciągu roku.
Dzięki wsparciu Grupy Eesti Energia, całkowita emisja CO2 w Estonii zmniejszyła się w ciągu roku o około jedną czwartą. Unia Europejska postawiła sobie cel ograniczenia emisji dwutlenku węgla o 50–55% do 2030 r. (w porównaniu do 1990 r.). Estonia przyjęła jeszcze bardziej ambitny plan, dzięki któremu już zmniejszyła emisję o niemal 65%.
Nasz lokalny przemysł energetyczny rozwija się zgodnie z zasadą neutralności węglowej. Pomogliśmy Estonii stać się państwem najszybciej ograniczającym emisję CO2 w Europie. Eesti Energia będzie kontynuować działania w tym kierunku, zwiększając produkcję energii ze źródeł odnawialnych oraz paliw płynnych i wspierając rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym – powiedział Hando Sutter, prezes zarządu Eesti Energia.
W ciągu 2019 r. produkcja energii odnawialnej Eesti Energia potroiła się
Za znaczną część wzrostu odpowiada należąca do Grupy spółka Enefit Green, największy producent energii wiatrowej w krajach bałtyckich. Produkcja energii odnawialnej wzrosła również w elektrowniach cieplnych zlokalizowanych w estońskiej prowincji Virumaa Wschodnia, w których spółka wytwarza energię elektryczną z odpadów drzewnych.
W nadchodzących latach Eesti Energia dostrzega największy potencjał rozwoju energii odnawialnej na Litwie. W portfolio deweloperskim Enefit Green na litewskim rynku znajdują się trzy farmy wiatrowe o łącznym potencjale mocy 350 MW. Grupa chce także kontynuować budowę elektrowni wiatrowej Tootsi w Estonii, jeśli uda się pozyskać grunt pod budowę na drodze aukcji.
Produkcja paliw płynnych przez Eesti Energia osiągnęła w ubiegłym roku rekordowy poziom
W procesie produkcji ropy z łupków bitumicznych dochodzi do emisji trzy razy mniejszych ilości CO2 niż przy wytwarzaniu energii elektrycznej. Dalsze plany Eesti Energia zakładają budowę do 2024 r. nowego zakładu produkującego ropę łupkową w oparciu o technologię Enefit. Działanie służy osiągnięciu celu określonego w Narodowym Planie Rozwoju Sektora Energetycznego, zakładającego wzrost wykorzystania kogeneracji opartej na ropie, energii elektrycznej i gazie.
Dalszy rozwój sektora, czyli utworzenie zakładu wstępnej rafinacji we współpracy z innymi producentami ropy, stworzy dodatkowy strumień przychodów i spowoduje wzrost inwestycji w rozwój energii odnawialnej, przyczyniając się do osiągnięcia neutralności węglowej – powiedział Sutter.
W 2019 r. Eesti Energia rozpoczęła także produkcję paliw płynnych i energii elektrycznej ze zużytych opon, które stanowią poważny problem środowiskowy. Grupa analizuje także możliwość wytwarzania ropy z odpadów z tworzyw sztucznych.
Organizacje pozarządowe apelują do premiera. Chodzi o Krajowy Plan Energii i Klimatu oraz transformację energetyczno-klimatyczną
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
Trina Storage dostarczy rozwiązania BESS do niemieckich projektów Aquila
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.