Eesti Energia: Przychody z działalności operacyjnej przekroczyły miliard EUR
W 2019 r. przychody z działalności operacyjnej Eesti Energia wyniosły ponad miliard euro przy zysku EBITDA w wysokości 259,8 mln euro i zysku netto na poziomie 23,2 mln euro.
Łączne przychody spółki wzrosły o 120,9 mln euro do 1,02 mld euro (+13%), natomiast przychody ze sprzedaży wzrosły o 81,2 mln euro do 956,4 mln euro (+9%). Zysk EBITDA spadł o 23,4 mln euro do 259,8 mln euro (-8%), a zysk netto spadł o 83 mln euro do 23,2 mln euro (-78%).
- Pod względem przychodów z działalności operacyjnej osiągnęliśmy najlepszy wynik w historii firmy, co świadczy o tym, że zmierzamy we właściwym kierunku, skupiając się na rozwoju w obszarach energii odnawialnej, paliw płynnych i usług zorientowanych na klienta. Nasza rentowność spadła w wyniku głębokiej restrukturyzacji w obszarze produkcji energii na dużą skalę. Musieliśmy zareagować na zmiany zachodzące na rynku, aby umocnić swoją pozycję w dłuższej perspektywie – skomentował Andri Avila, członek zarządu Eesti Energia i dyrektor finansowy.
Avila zwrócił uwagę, że drugim najważniejszym czynnikiem, który miał wpływ na zysk netto, był gwałtowny wzrost kosztów amortyzacji (głównie elektrowni Auvere), które zwiększyły się o ponad 33 mln euro w skali roku.
Eesti Energia wytworzyła około 1,28 TWh odnawialnej energii elektrycznej w 2019 r., z czego 0,7 TWh energii to wynik produkcji farm wiatrowych zlokalizowanych w Estonii i na Litwie.
- Cieszymy się, że nasze intensywne działania, ukierunkowane na rozwój produkcji energii ze źródeł odnawialnych, przynoszą efekty. W ciągu zaledwie kilku lat nasza spółka Enefit Green stała się najbardziej dochodowym podmiotem Grupy – dodał Avila.
W 2019 r., w związku ze znacznym spadkiem w produkcji energii elektrycznej z ropy łupkowej, sprzedaż energii w ramach Grupy wyniosła 5,5 TWh (-39%). Udział energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych i alternatywnych w całkowitej produkcji wzrósł natomiast w ciągu roku z 13% do 36%. Eesti Energia wyznaczyła sobie strategiczny cel wytwarzania 45% energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i alternatywnych do 2023 r.
Eesti Energia obniżyła też o 48% emisję dwutlenku węgla, do poziomu 5,9 mln ton w ciągu roku. W efekcie emisja CO2 w Estonii zmniejszyła się o około jedną czwartą w 2019 r., a Estonia stała się najszybciej redukującym emisje państwem w Unii Europejskiej.
Organizacje pozarządowe apelują do premiera. Chodzi o Krajowy Plan Energii i Klimatu oraz transformację energetyczno-klimatyczną
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
Trina Storage dostarczy rozwiązania BESS do niemieckich projektów Aquila
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.