Eesti Energia stoi na czele rewolucji energetycznej w Estonii
Eesti Energia wyprodukowała łącznie 10 TWh energii w krajach bałtyckich i Polsce w 2020 roku, z czego 38% stanowiła energia elektryczna, 11% energia cieplna, a 51% paliwa płynne.
Jak podkreślił Hando Sutter, prezes zarządu Eesti Energia, – biorąc pod uwagę ubiegłoroczne wyniki produkcji widzimy, że rewolucja energetyczna to nie coś, o czym się jedynie mówi. Eesti Energia faktycznie stoi na jej czele. Po raz pierwszy wyprodukowaliśmy więcej ropy niż energii elektrycznej z łupków bitumicznych i znacznie zwiększyliśmy naszą produkcję energii odnawialnej. To kierunek, w którym nadal będziemy podążać.
Produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych wyniosła 1,5 TWh, czyli 40% z 3,8 TWh energii elektrycznej wyprodukowanej w 2020 roku. Największy udział (1,1 TWh) miały farmy wiatrowe zlokalizowane w Estonii i na Litwie.
Produkcja paliw płynnych przez Eesti Energia osiągnęła rekordowo wysoki poziom, tj. 5,1 TWh (452 tys. ton), spełniając jednocześnie założenie wykorzystania łupków bitumicznych w sposób bardziej efektywny i przyjazny dla środowiska.
Zmniejszenie węglochłonności produkcji energii spowodowało, że w ciągu roku Eesti Energia wyemitowała o 35% CO2 mniej (3,8 mln ton względem 5,9 mln ton). W skali ostatnich trzech lat ślad węglowy Grupy zmniejszył się ponad trzykrotnie.
Duży wpływ na produkcję i sprzedaż miał spadek zapotrzebowania na energię w związku z pogodą oraz pandemią koronawirusa. – Mieliśmy do czynienia z czymś pozornie niemożliwym, czyli ujemnymi cenami na rynku ropy naftowej. Po raz pierwszy w Estonii przez kilka godzin to sprzedawca płacił za zużycie energii elektrycznej. Na rynkach energii obserwowano więcej niepewności i zmienności cen w porównaniu z poprzednimi latami – skomentował Hando Sutter.
Eesti Energia jest obecna poza granicami Estonii za pośrednictwem spółki zależnej Enefit, działającej na polskim rynku od 2017 roku. Oferta Enefit w Polsce jest skierowana do klientów biznesowych i obejmuje zakup energii, a także rozwiązania oraz usługi energetyczne. Spółka operuje także na Łotwie, Litwie i w Finlandii.
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.