Komunikaty PR

Eesti Energia zakończyła III kwartał z lepszym wynikiem niż rok wcześniej

2020-11-12  |  19:00
Biuro prasowe

W III kwartale 2020 r. Eesti Energia zwiększyła produkcję energii elektrycznej, w tym energii ze źródeł odnawialnych. Grupa zanotowała także wzrost pod względem sprzedaży paliw płynnych oraz osiągnęła lepsze wyniki finansowe w porównaniu do analogicznego okresu 2019 roku. Jednocześnie spadek przychodów i dodatkowe koszty związane z kryzysem spowodowanym przez koronawirusa, doprowadziły do powstania strat w ujęciu kwartalnym.

Przy obrotach w wysokości 191,1 mln euro, Eesti Energia wypracowała 44,4 mln euro zysku EBITDA i 8 mln euro straty netto. Obroty spadły o 10 mln euro (-5%), zysk EBITDA wzrósł o 2,3 mln euro (+5%), a strata netto spadła o 1,5 mln euro (+16%) w ciągu roku.

Andri Avila, Dyrektor Finansowy Grupy i Członek Zarządu, podkreślił, że trzeci kwartał każdego roku jest najtrudniejszym okresem w branży energetycznej, a z pewnością takim się okazał w obecnych okolicznościach. - Zużycie energii jest obecnie niższe z powodu pandemii koronawirusa, podczas gdy podaż pozostaje wysoka ze względu na ilość energii produkowanej przez elektrownie wodne w krajach skandynawskich. Spowodowało to dochodzący nawet do 30% spadek cen energii elektrycznej na rynkach, na których operuje Grupa Eesti Energia. W przypadku średniej ceny rynkowej paliw płynnych obniżka była jeszcze większa – skomentował Avila.

Pandemia miała również bezpośredni wpływ na wolumen energii elektrycznej w sieci i sprzedaż detaliczną. Pod koniec sierpnia Eesti Energia musiała także zamknąć swoją kopalnię w Estonii na około dziesięć dni, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Wprowadzenie środków ostrożności i bezpieczeństwa również wiązało się z dodatkowymi z kosztami. W efekcie zysk EBITDA zmniejszył się o około 6 mln euro.

- Ze względu na droższe uprawnienia do emisji CO2 zakupione w III kwartale konieczne było także przeszacowanie przeznaczonej na ten cel rocznej rezerwy, co wiązało się z dodatkowym kosztem w wysokości 5 mln euro w trzecim kwartale i wpłynęło negatywnie na wyniki finansowe w analizowanym okresie – dodał Andri Avila.

Wzrost udziału energii ze źródeł odnawialnych i spadek emisji CO2

Eesti Energia wyprodukowała 1076 GWh energii elektrycznej w ciągu kwartału (więcej niż w dwóch poprzednich kwartałach) przy wzroście w ujęciu rocznym o 15%. Jednocześnie produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych wzrosła o 38% rok do roku do 315 GWh. Duży udział we wzroście miała wyższa produkcja energii odnawialnej w elektrociepłowniach w Narvie.

Średni kwartalny udział energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych i alternatywnych w całkowitej produkcji wyniósł 45%. Ograniczenie bezpośredniego spalania łupków bitumicznych i stały wzrost udziału energii odnawialnej zmniejszyły w tym roku emisję dwutlenku węgla przez Eesti Energia o 45% w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku i o 70% w porównaniu z 2018 rokiem.

Zmiany w strukturze Grupy Eesti Energia

W III kwartale w Grupie Eesti Energia zapadła także decyzja o kontynuacji restrukturyzacji wytwarzania wielkoskalowego energii w celu poprawy konkurencyjności. W wyniku podjętych  działań, w 2021 roku kopalnie i elektrownie, działające dotychczas jako odrębne podmioty, połączą się w jedną spółkę – Enefit Power.

Kolejna ważna zmiana dotyczyła spółki Elektrilevi, operatora sieci przesyłowej Grupy, która od przyszłego roku będzie oferować wyłącznie regulowane przez państwo usługi w zakresie dystrybucji energii elektrycznej. W wyniku tej decyzji, w przyszłym roku swoją działalność rozpocznie Enefit Connect, spółka świadcząca usługi sieciowe, która będzie zarządzać sieciami elektroenergetycznymi i znaczną częścią estońskiej sieci oświetlenia ulicznego. Dodatkowo Enefit Connect ma także budować sieć internetową, rozwijać sieć ładowania samochodów elektrycznych oraz oferować nowe rozwiązania energetyczne oparte na najnowszych technologiach.

Eesti Energia jest obecna poza granicami Estonii za pośrednictwem spółki zależnej Enefit, działającej na polskim rynku od 2017 roku. Oferta Enefit w Polsce jest skierowana do klientów biznesowych i obejmuje zakup energii, a także rozwiązania oraz usługi energetyczne. Spółka operuje także na Łotwie, Litwie i w Finlandii.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja Biuro prasowe
2025-03-12 | 16:20

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Czy polityka klimatyczno-energetyczna może być przyjazna ludziom? Jak maksymalnie wykorzystać jej społeczne i ekonomiczne korzyści? O tym debatować będą eksperci podczas konferencji
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają
Energetyka BCC: Energetyka, podsumowanie roku
2024-12-28 | 12:30

BCC: Energetyka, podsumowanie roku

Transformacja polskiej energetyki przyśpieszyła w 2024 roku  – udział węgla w miksie energetycznym maleje, a odnawialne źródła energii zyskują na znaczeniu. Jednak szybkie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.